بهترین ردیاب‌های خواب سال ۲۰۱۸ بشناسید (+تصاویر)

ابزار ردیابی خواب، از مشهورترین و کاربردی‌ترین فناوری‌هایی هستند که در سال ۲۰۱۸ ارائه شده‌اند.

موبنا – انسان‌ها به خواب کافی نیاز دارند. حتی کسانی که غذای مناسب می‌خورند، روزانه ورزش می‌کنند، شغل خوب دارند و مطالعه می‌کنند، در صورت نداشتن خواب کافی، نتیجه خوبی نخواهند دید. نداشتن خواب کافی می‌تواند بر روحیه، سطح انرژی و پوست موثر باشد و کمبود خواب در بلندمدت، پیامدهای منفی جدی برای سلامتی در پی خواهد داشت.

در هر حال، بیشتر افراد از نداشتن خواب کافی رنج می‌برند؛ در نتیجه شرکت‌های فناوری برای کمک به این گونه افراد، ابزارهایی ابداع کرده‌اند که وضعیت خواب آنها را ردیابی می‌کنند.

بیشتر ردیاب‌های پوشیدنی خواب، حرکات بدن و ضربان قلب را در طول خواب بررسی می‌کنند اما ردیاب‌هایی که پوشیدنی نیستند، بالا و یا زیر خوشخواب و حتی روی میز کنار تخت قرار می‌گیرند تا کاربر بتواند با کمک آنها، وضعیت تنفس، خروپف و دما را بررسی کند.

شرکت‌هایی مانند پولار و نوکیا، قابلیت ردیابی خواب را به ابزار خود افزوده‌اند. در اینجا، فهرستی از هشت ابزار ردیابی خواب ارائه شده است که گزارشی در مورد خواب کاربر ارائه می‌دهند و داده‌هایی درباره حرکت و چرخش بدن او در طول شب فراهم می‌کنند.

“نوکیا استیل” (Nokia Steel)

نوکیا استیل، نوعی ساعت هوشمند است که خواب کاربر را ردیابی می‌کند.

این ساعت آنالوگ، برای کسانی که می‌خواهند بدون دریافت هشدارهای روی صفحه تلفن همراه خود، به داده‌های دقیق دسترسی داشته باشند. کاربر می‌تواند با کمک این ساعت، فعالیت‌های روزانه خود را بررسی کند.

ساعت نوکیا استیل، ضربان قلب را بررسی می‌کند و آن را به صورت روزانه گزارش می‌دهد. همچنین، خواب کاربر را براساس چرخه‌های سبک و عمیق، اختلالات، عمق و نظم آن بررسی می‌کند.

باتری این ساعت با هر بار شارژ، ۲۵ روز کار می‌کند و روی حالت ذخیره انرژی، تا ۲۰ روز دیگر کاربرد خواهد داشت.

با اتصال نوکیا استیل به سیستم GPS، امکان ردیابی خودکار راه رفتن، دویدن، شنا کردن و فعالیت‌های بیرون از منزل کاربر نیز ممکن می‌شود.

این ساعت، ضد آب است؛ در نتیجه کاربر می‌تواند آن را هنگام شنا کردن و یا قدم زدن زیر باران به همراه داشته باشد.

کاربران می‌توانند تماس‌ها، پیام‌ها و هشدارهای تلفن همراه خود را روی این ساعت ببینند. اپلیکیشن به کار رفته در این ساعت، زمان خواب را به کاربر یادآوری می‌کند و با یک زنگ هشدار آرام او را از خواب بیدار می‌نماید.

ساعت هوشمند نوکیا استیل، با قیمت ۱۰۰.۴۳ دلار به بازار عرضه شده است.

“نوکیا اسلیپ” (Nokia Sleep)

نوکیا اسلیپ، نوعی پد است که راه ساده‌ای برای ردیابی خواب کاربران به شمار می‌رود.

کاربران می‌توانند این پد را زیر خوشخواب تخت خود قرار دهند تا بدون بستن ابزار خاصی به دور مچ دست، کیفیت خوابشان بررسی شود.

این پد، مزاحمتی برای کاربر خود نخواهد داشت؛ در نتیجه کاربر با دراز کشیدن روی تخت، وجود آن را حس نمی‌کند. اگر کاربر، یک ردیاب تناسب اندام یا یک ساعت هوشمند داشته باشد، می‌تواند از شارژ شدن پد هنگام استراحت خود مطمئن شود.

نوکیا اسلیپ، مراحل و حالات خواب، ضربان قلب، زمان خروپف کردن کاربر و طول خواب او را بررسی می‌کند. این پد برای کسانی که حرکت زیادی در خواب دارند مناسب است و می‌تواند کیفیت خواب را ارزیابی کند.

پد نوکیا اسلیپ، با قیمت ۷۵.۶۴ دلار به بازار عرضه شده است.

“بدیت ۳” (Beddit ۳)

ردیاب خواب بدیت ۳، برای کاربرانی مناسب است که عادت ندارند در خواب لباس به تن داشته باشند. این ردیاب که کاملا از پلی‌استر ساخته شده، حسگر فوق‌العاده باریک، نرم و انعطاف‌پذیر است و زیر پتو مخفی می‌شود.

بدیت ۳ می‌تواند وضعیت خواب، ضربان قلب، تنفس، خروپف و محیط اتاق خواب از جمله دما و رطوبت را به صورت دقیق و مداوم در طول شب بررسی کند.

هنگامی که کاربر به خواب می‌رود، بدیت ۳ کار خود را به صورت خودکار و بدون نیاز به هیچ اپلیکیشن یا فشار هیچ دکمه‌ای آغاز می‌کند.

علاوه بر ضربان قلب، تنفس و خروپف، دیدن نتیجه تمام ردیابی‌ها از جمله رتبه‌بندی، زمان، کارآیی و چرخه خواب در یک اپلیکیشن iOS مشخص می‌شوند.

این اپلیکیشن می‌تواند هر روز صبح، جزئیات کیفیت و کمیت خواب کاربر و همچنین داده‌های مربوط به ضربان قلب و تنفس او را نشان دهد. همچنین او را از خروپف کردن در طول شب و یا خواب ضعیفش آگاه می‌کند.

نشان دادن دما و رطوبت اتاق نیز می‌تواند به کاربر در بررسی محیط خوابش کمک کند. خواندن همه این اطلاعات بسیار ساده است و به مرور زمان امکان تحلیل آنها را نیز فراهم می‌کند.

اگرچه بدیت ۳ برای ردیابی داده‌های مربوط به یک نفر طراحی شده اما از عهده بررسی حرکات و کیفیت خواب دو نفر نیز برمی‌آید.

“رِس‌مِد” (ResMed)

شاید استفاده از یک مچ‌بند ردیاب و یا ردیابی که به پوست متصل می‌شود، برای بسیاری از کاربران، دشوار یا ناراحت‌کننده باشد. سازندگان رِس‌مِد در ابداع این ابزار، رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته‌اند و ردیابی ارائه داده‌اند که با بدن تماس ندارد. این ردیاب به رغم قرار گرفتن روی میز کنار تخت می‌تواند تنفس، ضربان قلب و کیفیت کلی خواب را به دقت بررسی کند.

رِس‌مِد با بررسی صدا، نو و سطح دمای اتاق خواب کاربر می‌تواند بازخوردی برای بهبود محیط خواب او ارائه دهد. اپلیکیشن همراه رِس‌مِد نیز کاربر را در ورزش‌های تنفسی یاری می‌دهد.

رتبه‌بندی خواب کاربر نیز براساس سن و جنسیت کاربر محاسبه می‌شود و بازخورد و پیشنهاداتی برای نحوه بهبود آن ارائه می‌کند.

“پولار ام ۴۳۰” (Polar M۴۳۰)

پولار، یکی از بهترین ساعت‌های مخصوص دوندگان است که در سال ۲۰۱۸ ابداع شده‌اند. در سیستم این ساعت، یک شتاب‌سنج قرار دارد که می‌تواند بازخورد دقیقی از ساعات خواب کاربر ارائه دهد، اختلالات خواب را ردیابی می‌کند و داده‌های مربوط را به یک اپلیکیشن می‌فرستد.

کاربر با استفاده از این ساعت می‌تواند خواب خود و تغییرات برنامه خود را به مرور زمان ارزیابی کند.

همه داده‌های به دست آمده، به اپلیکیشنی موسوم به “پولار کامپنین”(Polar companion) ارسال می‌شوند تا کاربر بتواند کیفیت خواب خود را بررسی کند.

قیمت ردیاب پولار، ۱۶۹.۹۹ دلار تعیین شده است.

“ام‌فیت کیو اس” (Emfit QS)

ام‌فیت کیو اس، ابزار ردیابی خواب مناسبی برای ورزشکارانی است که در کار خود جدی هستند. این ردیاب به شکل نامحسوس زیر تشک کاربر قرار می‌گیرد؛ در نتیجه با بدن کاربر تماس مستقیم ندارد.

ردیاب ام‌فیت کیو اس، برای ورزشکاران طراحی شده و متغیر ضربان قلب آنها را بررسی می‌کند.

از آنجا که ام‌فیت کیو اس، بازیابی بدن را در طول شب بررسی می‌کند، با ردیاب‌های دیگر تفاوت اساسی دارد. این ردیاب، یک رتبه را هنگام دراز کشیدن کاربر در تخت و رتبه دیگری را نیز هنگام صبح ارائه می‌دهد.

اگر رتبه کاربر در طول روز بالا باشد، بدن برای ورزش سنگین آماده است اما در صورت پایین بودن رتبه، کاربر نباید فشار زیادی به خود وارد کند.

این ردیاب، مراحل خواب کاربر، حرکات بدن و تنفس او را در یک دوره ۳۶۰ روزه مورد بررسی قرار می‌دهد؛ در نتیجه اگر در جستجوی یک ردیابی خواب بهتر هستید می‌توانید از آن استفاده کنید.

ردیاب ام‌فیت کیو اس، با قیمت ۱۹۹ دلار ارائه شده است.

“فیت‌بیت ورسا” (Fitbit Versa)

معمولا همه ردیاب‌های معرفی شده برای بررسی خواب کاربر، باید در تمام طول شب پوشیده شوند اما فیت‌بیت ورسا، نوعی ساعت هوشمند است که این محدودیت را ندارد.

فیت‌بیت ورسا، جدیدترین نوع ساعت هوشمند است که طراحی مدور و سبکی دارد و به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد. تسمه‌های این ساعت، قابل تنظیم هستند و می‌توان اپلیکیشن‌های بسیاری را روی آن نصب کرد. زمان شارژ باتری فیت‌بیت ورسا، به بیش از چهار روز می‌رسد.

ورسا به خاطر حسگرهای به کار رفته در آن به خصوص ژیروسکوپ و حسگر ضربان قلب، یک گزینه مناسب برای ردیابی خواب کسانی است که به ردیابی وضعیت تناسب اندام خود نیز اهمیت می‌دهند. این ساعت می‌تواند هشدارهایی را به مچ دست کاربر ارسال کند.

کاربر می‌تواند پس از بیدار شدن از خواب، اپلیکیشن فیت‌بیت را باز کند تا وضعیت خواب و مراحل گوناگون خواب خود را در طول شب ببیند. بدین ترتیب، بینش‌های شخصی‌سازی شده‌ای در مورد خواب کاربر ارائه می‌شود.

ورسا برای کسانی که یک ردیاب خواب و تناسب اندام ارزان قیمت می‌خواهند، گزینه مناسبی خواهد بود.

قیمت فیت‌بیت ورسا، ۱۹۶.۸۵ دلار تعیین شده است.

“حلقه اورا” (Oura Ring)

حلقه اورا، انتخاب خوبی برای کاربرانی است که نمی‌خواهند از مچ‌بندهای ردیاب استفاده کنند یا ردیاب‌ها را در تختخواب خود قرار دهند. این حلقه هوشمند می‌تواند بر خواب، ضربان قلب، درجه حرارت بدن، میزان تنفس، شمارش گام و میزان کالری سوزانده شده کاربر نظارت کند.

حلقه‌های هوشمند، یکی از فناوری‌های جالب چند سال گذشته به شمار می‌روند اما هرگز از محدوده نخستین نمونه، فراتر نرفته‌اند. با این حال، حلقه اورا، از این محدودیت عبور کرده است.

اورا می‌تواند فعالیت، سلامت و خواب کاربر را مورد بررسی قرار دهد. اگرچه اورا از عهده ردیابی فعالیت برمی‌آید اما تمرکز آن بر سلامت و خواب کلی کاربر است. این حلقه هوشمند، رتبه خواب روزانه کاربر را تعیین می‌کند و اطلاعاتی در مورد کیفیت استراحت، ضربان قلب و میزان حرکت او ارائه می‌دهد.

 منبع: ایسنا

دنبال کنید @ اینستاگرام