این خاک همه باکتری ها را می کشد

در سال های اخیر افزایش مقاومت باکتری ها در برابر انواع آنتی بیوتیک ها موجب نگرانی پزشکان شده، لذا آنها به دنبال یافتن روش های جدیدی برای حل این مشکل هستند و حتی به شیوه های سنتی متوسل شده اند.

موبنا – گروهی از پژوهشگران دانشگاه Swansea موفق به کشف موادی خاص در بخشی از خاک کشور ایرلند شده اند که از توانایی منحصر به فردی برای نابودی برخی انواع مرگبار باکتری ها برخوردار است.

بسیاری از مردم ایرلند از مدت ها قبل از خواص شفابخش خاک بخش هایی از این کشور اطلاع داشته اند؛ اما به تازگی توجه دانشمندان به طور جدی به این موضوع جلب شده است.

خاک یادشده در منطقه Boho Highlands در Fermanagh در شمال ایرلند واقع است و بسیاری از بیماری ها را شفا می دهد. مردم محلی هزاران سال قبل از این خاک برای مداوای برخی عفونت ها و نیز دندان درد استفاده می کردند.

علت شفابخشی این خاک وجود باکتری موسوم به Streptomyces در آن است که به علت بهره مندی از خواص آنتی بیوتیک شهرت دارد. بررسی های جدید منجر به شناسایی نوع دیگری از باکتری در این خاک با همان خواص موسوم به Streptomyces sp. Myrophorea نیز شده است.

کاهش توانمندی آنتی بیوتیک ها برای نابودی باکتری های مضر باعث شده دانشمندان به دنبال تولید داروهای جدید از موادی همچون توت سفید، گل توتون، زهر مارماهی، شیر مادر، عسل، شربت افرا و حتی پوست قورباغه باشند.

 منبع: فارس 

دنبال کنید @ اینستاگرام