بازداشت دانشمند چینی پس از تولد اولین نوزادان با اصلاح ژنتیکی

دانشمند چینی که برای نخستین بار نوزادانی را با روش اصلاح ژنتیکی به دنیا آورده بود، بازداشت شد.

موبنا – دانشمند چینی که برای نخستین بار نوزادانی را با روش اصلاح ژنتیکی به دنیا آورده بود، در شهر شنژن چین بازداشت شد.

“جیانکوی هه”(Jiankui He)، دانشمند و پژوهشگر “دانشگاه علم و فناوری جنوب”(SUSTech) چین و موسس دو استارتاپ زیست‌فناوری، از فناوری کریسپر برای حذف ژن “CCR5” استفاده کرد تا نوزادانی مقاوم در برابر ایدز به دنیا بیاورد. این ویروس، نقش مهمی در پیشگیری از تاثیر ویروس ایدز بر سلول‌های رحم بر عهده دارد. هه در نوامبر سال جاری با حذف این ژن، دو دختر دوقلو به دنیا آورد.

جامعه بین‌المللی علمی، تقریبا به سرعت او را به خاطر استفاده از این فناوری در رحم انسان محکوم کرد و دولت چین نیز به سرعت جلوی ادامه پژوهش او را گرفت. اکنون مشخص شده که دولت، هه و خانواده او را تحت بازداشت خانگی قرار داده است و آنها تحت محافظت نیروهای مسلح در خانه‌ای واقع در محوطه دانشگاه به سر می‌برند.

گفته می‌شود که هه، اجازه برقراری تماس تلفنی و ارسال ایمیل را دارد. او در تماس‌های خود درباره موضوعات مربوط به شرکت صحبت کرده اما در جواب گزارشگران، محل نگهداری خود را تایید نکرده است.

دانشگاه علم و فناوری جنوب، هیچ گزارشی در مورد محل نگهداری دکتر هه نداده و فقط به این جمله بسنده کرده است: “در حال حاضر، اطلاعات هیچ کس دقیق نیست و فقط مقامات مربوط از این موضوع آگاه هستند.” با وجود این، مقامات نیز سکوت اختیار کرده‌اند.

منابع خبری گزارش داده‌اند که نیروهای امنیتی، از دسترسی دیگران به محل سکونت هه جلوگیری می‌کنند و ملاقات‌کنندگان نیز دسترسی به او را انکار کرده‌اند.

دکتر هه نخستین بار، نتایج آزمایشات خود را در دومین اجلاس بین‌المللی در مورد ویرایش ژنوم انسان ارائه داد و بلافاصله پس از این ارائه، محکوم شد.

برنده جایزه نوبل و از روسای این اجلاس گفت: من فکر می‌کنم این آزمایش، روند شفافی نداشته است. ما فقط پس از رخ دادن این اتفاق و به دنیا آمدن نوزادان، درباره آن شنیده‌ایم. من شخصا فکر نمیکنم این آزمایش از نظر پزشکی ضرورتی داشته باشد و باور دارم به خاطر عدم شفافیت کافی، یک شکست در جامعه علمی به شمار می‌رود.

“آلتا کارو”(Alta Charo)، زیست‌شناس “دانشگاه ویسکانسین-مدیسن”(UW–Madison) گفت: این آزمایش با ظاهرسازی‌های دروغین صورت گرفته است. به کسانی که در این بررسی داوطلب شده‌اند، گفته شده که در آزمایشی برای واکسن ایدز شرکت می‌کنند و ممکن است این پژوهش برای آنها مزایایی داشته باشد اما در واقع نوزادان متولد شده بیش از سود بردن، ضرر می‌کنند و در معرض خطر قرار می‌گیرند. هیچ راهی برای ارزیابی مزایای این پژوهش وجود ندارد.

 منبع: ایسنا

دنبال کنید @ اینستاگرام