اضافه برداشت بانک‌ها کاهش یافت

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: همراهی بانک‌ها برای مدیریت اضافه برداشت آنها از منابع بانک مرکزی سبب شده تا اضافه برداشت‌ها نسبت به ماه پیش کاهش یابد.

موبنا – «عبدالناصر همتی» در جلسه دوره‌ای با مدیران عامل بانک‌ها، یکی از برنامه‌های این بانک را مدیریت اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی عنوان کرد.
رئیس شورای پول و اعتبار تدابیر بانک مرکزی برای اصلاح نظام سود بانکی برای تأمین منافع سپرده‌گذاران بانک‌ها و نیز حفظ قوام ساختار مالی بانک‌ها را تشریح و توجه نظام بانکی در رعایت سیاست‌های پولی بانک مرکزی را ستود و بر نظارت، بیشتر مدیران نظام بانکی برای رعایت مقررات تاکید کرد.
به گزارش ایرنا، هشتم مهرماه رئیس کل بانک مرکزی در بخشنامه‌ای بانک‌ها را ملزم به تسویه مانده اضافه برداشت از حساب جاری نزد این بانک کرد.
همتی با یادآوری برنامه‌های بانک مرکزی برای انضباط پولی و کنترل تورم، تاکید کرد: عملکرد برخی از بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری در ماه‌های اخیر نشانگر استمرار و بعضاً افزایش ناترازی در مدیریت منابع و مصارف بوده، به گونه‌ای که مانده حساب جاری آنان نزد بانک مرکزی همچنان منفی است؛ بدون شک این موضوع در تضاد آشکار با اهداف بانک مرکزی و سیاست‌های کنترل تورم است.
به عقیده کارشناسان، اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی ناشی از نبود مدیریت درست منابع و مصارف بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری است که نه فقط ریسک نقدینگی بالا را متوجه اقتصاد کشور می‌کند بلکه به دلیل رشد پایه پولی، اثر تورمی شدیدی را نیز به همراه دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 10 =

دنبال کنید @ اینستاگرام