فیسبوک مقصد بعدی شما را حدس می‌زند

فیسبوک با استفاده از موقعیت فعلی کاربران و همچنین داده‌های قبلی دیگر کاربران، می‌تواند مقصد بعدی آنها را پیش‌بینی کند.

موبنا – فیسبوک نه تنها در آینده خواهد دانست که شما کجا هستید، بلکه می‌تواند جایی که در آینده می‌روید را نیز حدس بزند.

پایگاه خبری “بازفید نیوز”(Buzzfeed News) کشف کرده است که این شبکه اجتماعی یک امتیاز اختراع تحت عنوان “مسیرهای آفلاین”(Offline Trajectories) را ثبت کرده است که مقدمه‌ای برای یک فناوری پیش‌بینی کننده مقصد آتی کاربران بر پایه داده‌های مکانی قبلا ثبت شده است.

بر این اساس، این برنامه قادر به استفاده از مکان قبلی ثبت شده کاربر و همچنین افراد دیگر برای پیش‌بینی است.

به عنوان مثال فرض کنید شما معمولا بعد از گذراندن وقت در باشگاه، به یک رستوران خاص می‌روید. این فناوری با تعیین مکان فعلی شما شروع می‌کند و اگر شما در باشگاه باشید، احتمال رفتن شما به آن رستوران را بررسی می‌کند. اگر تشخیص دهد که شما واقعا در حال رفتن به آن رستوران هستید، می‌تواند خوراک خبری لازم را برای شما بارگیری کند.

همچنین فیسبوک می‌تواند به اطلاعات مکانی دیگر کاربران برای پیش‌بینی حرکات شما، به ویژه افرادی که دارای یک پروفایل مشابه هستند، تکیه کند.

یکی دیگر از اختراع‌های ثبت شده تحت عنوان “پیش‌بینی موقعیت با استفاده از سیگنال‌های بی‌سیم در شبکه‌های اجتماعی آنلاین” برای یک فناوری است که می‌تواند از قدرت وای-فای، بلوتوث، شبکه سلولی تلفن همراه و ارتباط نزدیک (NFC) استفاده کند.

اگر افراد هم‌سن شما که معمولا به یک مجموعه از مکان‌های خاص مشابه با شما می‌روند در نزدیکی شما باشند، این فناوری می‌تواند بر اساس رفتار آنها پیش‌بینی خود را انجام دهد.

برای مثال، اگر کاربرانی با پروفایل مشابه معمولا به یک کافه در کنار یک سینما بروند، فیس‌بوک پیش‌بینی می‌کند که شما بعد از تماشای یک فیلم در آن سینما به آن کافه خواهید رفت.

این اختراعات نشان می‌دهد که غول‌های فناوری همچنان به دنبال راهی برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در مورد کاربران هستند. چرا که دانستن موقعیت دقیق شما و اطلاعات بیشتر، فرصت‌های بیشتری برای ارائه تبلیغات مناسب به شبکه‌های اجتماعی می‌دهد و موجب می‌شود اثر تبلیغات آنها بیشتر شود.

اگر این پلتفرم ببیند که شما عادت به رفتن به باشگاه ورزشی و و رستوران‌های غذای سالم دارید، می‌تواند به شما تبلیغات مربوط به سلامت و تناسب اندام را ارائه دهد.

همچنین می‌تواند از اثربخشی حاصل از این نوع تبلیغات، درآمد بیشتری کسب کند. پس این فناوری یک معامله برد-برد برای همه است.

البته گفته می‌شود هیچ تضمینی وجود ندارد که فیسبوک این فناوری‌ها را اجرایی کند.

 منبع: ایسنا 

دنبال کنید @ اینستاگرام