روسیه شمشیرش را برای شبکه‌های اجتماعی از رو بست

به نظر می‌رسد که روسیه قصد دارد قوانین محدودکننده و سخت‌گیرانه بیشتری را برای فعالیت غول‌های تکنولوژی نظیر گوگل و فیس بوک وضع کند.

موبنا – از آنجایی که غول‌های تکنولوژی همچون گوگل، فیس‌بوک و توییتر در یکی دو سال اخیر با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده و توسط نهادهای نظارتی و دولتی بسیاری به شدت تحت فشار قرار گرفتند، حالا به نظر می‌رسد که این بار روسیه قصد دارد اهرم فشار بیشتری را بر شرکت‌های فعال در حوزه فناوری و شبکه‌های اجتماعی وارد کند تا بدین ترتیب بتواند نظارت و کنترل بیشتری بر محتوای منتشرشده بر پلتفرم شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان و به طور کلی فعالیت شرکت‌های تکنولوژی داشته باشد.

به گفته سه نفر از منابع آگاه، این قوانین و مقررات سخت‌گیرانه به تایید ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و اعضای مربوطه کابینه دولت وی نیز رسیده است و قرار است در ماه‌های آتی اجرایی و اعمال شود.

البته این در حالی است که در سال‌های اخیر، روسیه و نهادهای نظارتی و رگولاتوری در این کشور به شدت بر روی فعالیت شبکه‌های اجتماعی خارجی و داخلی نظارت کرده و قوانین محدودکننده و سخت‌گیرانه‌ای را برای آنها وضع کرده‌اند. بعنوان مثال، به موتورهای جستجوگری همچون گوگل بارها هشدار داده بود که برخی از نتایج جستجو را برای کاربران و مخاطبان به نمایش نگذارد، از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان نظیر تلگرام درخواست کرد که اطلاعات رمزنگاری شده کاربران را که بر روی سرورهای آن ذخیره سازی شده بود، تحویل نهادهای امنیتی این کشور بدهد و سایر شبکه‌های اجتماعی فعال در این کشور نیز موظف شدند که اطلاعات کاربرانشان را بر روی سرورهای این کشور ذخیره سازی کنند تا در صورت لزوم، نهادهای امنیتی و قضایی به انها دسترسی داشته باشند.

بر اساس گزارش وب سایت the star، روسیه و چین همواره دو کشور پیشتاز در عرصه محدودکردن فضای آزاد و باز اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌روند که همیشه میزبان اعمال قوانین به شدت سخت‌گیرانه ای برای فعالیت شرکت های تکنولوژی بوده اند.

تاکنون هیچ یک از نمایندگان شرکت‌های گوگل، فیس‌بوک و تلگرام در خصوص سوال گزارشگران مبنی بر اجرایی شدن مقررات سخت گیرانه واکنش و پاسخی نداده‌اند.

 منبع: ایسنا 

دنبال کنید @ اینستاگرام