افزایش عجیب ابتلا به سرطان روده در اروپا

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد، در پی رژیم غذایی ناسالم و چاقی شمار مبتلایان به سرطان روده در اروپا افزایش یافته است.

موبنا – به گفته پژوهشگران، بیشترین میزان ابتلا در بین جوانان ۲۰ تا ۳۹ سال در حال رخ دادن است؛ بسیاری از سرطان‌های روده بزرگ به دلیل عوامل ناشی از سبک زندگی و افزایش سن ایجاد می‌شوند و تعداد کمی از موارد به خاطر اختلالات ژنتیکی ارثی اتفاق می‌افتند.
مطالعات محققان انگلیسی نشان داد، سالانه بیش از ۴۱ هزار جوان انگلیسی به این نوع سرطان مبتلا می‌شوند و حدود ۱۶ هزار نفر از‌ آنها در اثر ابتلا به آن جان می‌بازند.
محقق ارشد این پژوهش از دانشگاه لندن می‌گوید: «افزایش حیرت‌آوری در ابتلای جوانان به سرطان روده بزرگ مشاهده می‌شود».
داده‌ها حاکی از آن است، نرخ سرطان روده بزرگ در بین بزرگسالان بین ۲۰ تا ۳۹ ساله بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ به میزان ۷.۴ درصد افزایش یافته است.
آمار و ارقام منتشر شده از سوی مؤسسه سلامت انگلیس بیانگر‌ آن است، سرطان روده بزرگ در این کشور و ۱۹ کشور اروپایی دیگر به میزان قابل توجهی افزایش یافته و این نرخ صعودی در بزرگسالان زیر ۴۰ سال مشاهده می‌شود.
فانی وویک، نویسنده اصلی این پژوهش می‌گوید: «چاقی و سبک زندگی ناسالم عامل افزایش موارد سرطان روده در میان بزرگسالان است؛ بین این بیماری و رژیم غذایی پرچربی و فیبر کم و مصرف کم میوه و سبزی و استفاده از انواع غذاهای کنسرو شده رابطه مستقیم وجود دارد».
در سال ۲۰۱۲، ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار مورد ابتلای جدید به این بیماری و همین‌طور ۶۹۴ هزار مورد مرگ از آن اتفاق افتاد.
بررسی‌های متعدد نیز نشان داده است، سرطان روده بزرگ در کشورهای توسعه‌یافته شایع‌تر است و ۶۵ درصد موارد ابتلا به این سرطان در این کشورها یافت می‌شود؛ همچنین شیوع این بیماری در زنان کمتر از مردان است.

 منبع: فارس 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − پنج =

دنبال کنید @ اینستاگرام