ساعت مچی فضایی به مناسبت شصت سالگی ناسا (+عکس)

هر یک از ساعت‌های «آنیکورین - ناسا» شماره‌گذاری شده است که در یک جعبه مخصوص همراه با گارانتی فلز و مواد استفاده شده در آن ارایه می شود. هر ساعت «آنیکورن - ناسا» به قیمت ۶۵۰ دلار فروخته می شود و البته توجه داشته باشید هم اکنون تمام ۶۰ عدد آن فروخته شده است.

موبنا – امسال مراسم شصتمین سالگرد تاسیس سازمان فضایی ناسا برگزار می‌شود و برای یادبود این اتفاق، شرکت «آنیکورن» که دفتر مرکزی آن در هنگ‌کنگ واقع شده است و از بزرگترین تولیدکنندگان و طراحان ساعت در جهان محسوب می‌شود همکاری‌هایی را با این آژانس فضایی آغاز کرده است تا به صورت محدود یک دستگاه ساعت مچی ویژه و منحصر به‌فرد را به همین مناسبت تولید کند. این ساعت «آنیکورن – ناسا اتوماتیک واچ – لیمیتد ادیشن» نام دارد و قرار است از این ساعت مچی فقط ۶۰ دستگاه ساخته شود. این ساعت مچی اتوماتیک در اصل برای استفاده توسط فضانوردان ماموریت آپولو و سفر آنها به کره ماه طراحی شده است.

در تاریخ اول اکتبر ۱۹۵۸ میلادی «دوایت آیزنهاور» رئیس جمهور وقت آمریکا «قانون ملی دانش هوانوردی و فضا» را امضا کرد تا آنچه که ما هم اکنون با نام سازمان فضایی ناسا از آن یاد می‌کنیم، تشکیل شود. این آژانس نوپا به منظور توسعه برنامه فضایی غیرنظامی ایالات متحده راه‌اندازی شده بود و همچنین وظیفه توسعه سریع سیستم‌های پیشرفته برای قرار گرفتن فضانوردان آمریکایی در مدار زمین را برعهده گرفت و در کمتر از ۱۱ سال موفق شد نخستین پرواز انسان به ماه را ممکن کند.

سازمان ناسا در قالب بخشی از طرح جامع «اسپِیس رِیس» برای توسعه لوازم جانبی فضایی، علاقه زیادی به ساخت ساعت‌های مچی داشت تا فضانوردان در خارج از کره زمین بتوانند از آن استفاده کنند. این ساعت‌ها علاوه بر آنکه به جواهرات مجهز بودند، یک ابزار ارزشمند محسوب می‌شدند و فضانوردان در عملیات‌های مختلف از آن استفاده کردند. به عنوان مثال در عملیات «آپولو ۱۳» ساعتی به نام «اومگا اسپیدمَستر» مورد استفاده قرار گرفت تا به کمک آن زمان مربوط به مصرف سوخت بحرانی فضاپیما را محاسبه شود و فضانوردان آسیب دیده در زمان مناسب به زمین برگردند.

ساعت‌هایی که ناسا برای فضانوردان خود طراحی کرد به گونه‌ای ساخته شده بود که با شرایط سخت سازگاری فراوان داشت. زیرا آنها در دمای غیرمعمول بسیار بالا و بسیار پایین، خلاء فضایی، محیط اکسیژن خالص، ارتعاشات ناشی از بلند شدن فضاپیما و نیروهای زیاد مدار زمین مورد استفاده قرار می‌گرفتند. حتی کریستالی که در این ساعت‌ها مورد استفاده قرار گرفت بارها در آزمایشگاه‌های مختلف بررسی شد و در نهایت تصمیم بر آن شد هر یک از این ساعت‌های مچی می‌بایست با آکریلیک مهر و موم شود. زیرا در غیر این صورت شیشه‌های معدنی به قطعاتی تبدیل می‌شدند که در گرانش صفر خطرات فراوانی را برای فضانورد به همراه می‌آوردند.

«آنیکورن – ناسا» که در راستای تقدیر از دستاوردهای ناسا ساخته شده است کپی کاملا مشابه طراحی اومگا و دیگر ساعت‌های فضای ناسا که در عملیات‌های آپولو از آنها استفاده شد، محسوب نمی‌شود. با این وجود شرکت هنگ‌کنگی سعی کرده است نشانه‌هایی از تجهیزات ناسا را در این ساعت‌های مچی مورد استفاده قرار دهد. شماره‌ها روی این ساعت‌های مچی روی سه چرخ متمرکز انجام می‌شود که هر یک از این چرخ‌ها برای ساعت، دقیقه و ثانیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. روی صفحه این ساعت از ۲۴ قطعه جواهر استفاده شده است و موتور اتوماتیک آن به گونه‌ای ساخته شده است که اگر فرد به مدت ۴۸ ساعت از آن استفاده نکند، ساعت مچی باز هم به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

صفحه ۴۲ میلیمتری ساعت در یک بدنه از جنس فولاد ضدزنگ بسیار مرغوب ساخته شده و روی آن یک لایه سرامیکی استفاده شده است تا این ساعت مچی بتواند در عمق ۵۰ متری آب هم مقاومت کند. کریستال‌های جلو و پشت ساعت از نوع پلکسی‌گلاس هستند که روی آنها را یک لایه یاقوت کبود ضدضربه می‌پوشاند و بندهای ساعت به رنگ کم با طرح سازمان فضایی ناسا ساخته شده‌اند که فضانوران بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۲ میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. علاوه بر این، بندها مختصات مرکز فضایی کنِدی در فلوریدا را هم شامل می‌شوند.

هر یک از ساعت‌های «آنیکورین – ناسا» شماره‌گذاری شده است که در یک جعبه مخصوص همراه با گارانتی فلز و مواد استفاده شده در آن ارایه می شود. هر ساعت «آنیکورن – ناسا» به قیمت ۶۵۰ دلار فروخته می شود و البته توجه داشته باشید هم اکنون تمام ۶۰ عدد آن فروخته شده است.

دنبال کنید @ اینستاگرام