نخستین قطار بدون ریل جهان در چین! (+عکس)

شرکت سازنده اعلام کرده است قطار حسگرهای هوشمندی را شامل می‌شود که قادر است به کمک آن ابعاد جاده را بخواند و از این طریق مسیر خود را برنامه‌ریزی کند.

موبنا – به گفته «موسسه ژوژو سی‌آر‌آر‌سی» چین، بسیاری از شهرهای کوچک نمی‌توانند سیستم‌های ریلی سبک را در اختیار بگیرند تا حمل و نقل خود را توسعه دهند و حتی اگر چنین سیستم‌های ریلی را هم اکنون در اختیار داشته باشند، به دلیل محدودیت فضا نمی‌توانند از آنها بهره کافی را ببرند. این مسئله همان دلیلی است که کمپانی مذکور طرحی را با عنوان «نخستین قطار بدون ریل جهان» ارایه کرده است. این وسیله نقلیه الکتریکی به گونه‌ای ساخته شده است که در کنار جاده‌های آسفالت معمولی حرکت می‌کند و با استفاده از چرخ‌های لاستیکی به جای چرخ‌های فولادی، مسیر خود را بدون نیاز به ریل ادامه می‌دهد.

این قطار که «سیستم حمل و نقل خودکار سریع ریلی» (ART) نامگذاری شده است ۹ متر طول دارد و با حداکثر سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. باتری‌های این قطار به گونه‌ای است که با هربار شارژ امکان حرکت آن معادل ۴۰ کیلومتر را فراهم می‌آورد. این قطار گنجایش ۳۰۰ مسافر را در سه واگن خود دارد و البته شرکت سازنده اعلام کرده است که قادر است تعداد واگن‌های هرقطار خود را به پنج عدد افزایش دهد تا امکان حمل مسافر در آن به ۵۰۰ نفر برسد.

برخی تصاویر منتشر شده از این قطار نشان می‌دهد که ART به صورت خودکار خطوط نقاشی شده روی زمین را دنبال می‌کند تا مسیر خود را بپیماید. این در حالی است که شرکت سازنده اعلام کرده است قطار حسگرهای هوشمندی را شامل می‌شود که قادر است به کمک آن ابعاد جاده را بخواند و از این طریق مسیر خود را برنامه‌ریزی کند.

هنوز هیچ توضیحات بیشتری در مورد امکانات مختلف قطار از جمله سیستم اجتناب از برخورد و تصادف منتشر نشده است. همچنین، هنوز مشخص نیست این قطار صندلی ویژه برای اپراتور انسانی را هم شامل می‌شود یا به صورت کاملا خودکار مبدا تا مقصد را می‌پیماید. با این وجود قرار است این قطار بدون ریل از سال آینده در شهر ژوژو چین فعالیت خود را آغاز کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 19 =

دنبال کنید @ اینستاگرام