جهش ژنتیکی در رحم، عامل زوال عقل در کهنسالی است

بررسی های جدید محققان دانشگاه کمبریج نشان می دهد جهش مکرر ژنتیکی دی ان ای های مغز جنین در زمان رشد در رحم مادر عامل اصلی زوال عقل در کهنسالی بدون وجود هرگونه بیماری است.

موبنا – در شرایطی که بسیاری از افراد در سنین بالا به بیماری زوال عقل، آلزایمر و دیگر بیماری های مشابه مبتلا می شوند، هنوز عامل اصلی وقوع این مشکلات در افراد شناسایی نشده است.
چالش اصلی این است که در بسیاری از موارد بیماری های یادشده در افراد کهنسال در شرایطی رخ می دهد که آنها به هیچ بیماری یا مشکل خاصی مبتلا نیستند و همین امر پیچیدگی های مربوط به مقابله با بیماری زوال عقل و آلزایمر را افزایش داده است.
شناسایی سریع ابتلای افراد به این بیماری ها نقش مهمی در درمان موثر آنها دارد. اما یک مشکل دیگر آن است که پیشروی بیماری های مذکور در مغز به صورت مخفی و غیرقابل شناسایی رخ می دهد و تنها در ۵ درصد موارد این بیماری ها در همان ابتدا شناسایی می شوند.
همزمان با افزایش جمعیت مسن جهان ابتلا به آلزایمر و زوال عقل هم بیشتر و بیشتر می شود و درک زیادی از فرایندهای منجر به شکل گیری این بیماری وجود ندارد. حالا کشف این مساله که شرایط جنینی یک فرد می تواند منجر به ابتلای وی به فراموشی در سنین بالا شود، محققان را هیجان زده کرده است.
بررسی که بر روی بافت های مغزی ۱۷۳ بیمار با استفاده از یک روش اسکن مغزی پیشرفته انجام شده و سپس مطابقت یافته های این اسکن ها با دی ان ای ها افراد نشان می دهد که در تمامی موارد جهش ژنتیکی مغز فرد در ایام بارداری در ابتلای وی به زوال عقل در بزرگسالی موثر بوده است. پژوهشگران امیدوارند این کشف به یافتن یک روش درمانی جدید برای مقابله با این دو بیماری متداول در کهنسالان کمک کند.

 منبع: فارس 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =

دنبال کنید @ اینستاگرام