گرافن کلید تامین پهنای باند!

گرافن به عنوان یک گزینه موثر برای حمایت از تقاضای افزایش پهنای باند در جهان تلقی می‌شود که می‌تواند اینترنت ۵G و اینترنت اشیا (IoT) را بهبود بخشد.

موبنا – افزایش شهرنشینی در سرتاسر جهان، مجموعه‌ای از چالش‌های منحصر به فرد را به همراه دارد که یکی از مهمترین آنها افزایش تقاضا برای ارتباطات و بهبود سرعت اینترنت است.

به همین علت، دولت‌ها و جوامع مدنی به دنبال ابتکاراتی برای حل این چالش و استراتژی‌های خلاقانه هستند.

بخشی از این فرآیند شامل نگاهی دقیق به منابعی است که هدف یا اهداف جدید را در آینده تامین می‌کنند.

محققان پروژه “گرافن پرچمدار”، بزرگترین طرح تحقیقاتی اتحادیه اروپا در حال بررسی روش‌های مختلفی هستند که در آن گرافن نیمه‌رسانا می‌تواند چالش‌های ارتباطات پهنای باند را به طور کامل برای قابلیت‌های ۵G و دیگر شبکه‌ها در آینده رفع کند.

طبق گفته سازمان، گرافن دارای پتانسیل برآوردن و پیشبرد همه نیازهای صنعتی و اینترنت اشیا و پشتیبانی بیشتر از زیرساخت‌های ارتباطی فوتونی در حال گسترش است که محققان را به سلول‌های ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بهینه‌تر از لحاظ مصرف انرژی نسبت به ۴G هدایت می‌کند.

این تیم سه حوزه اصلی شبکه مخابراتی را به عنوان دسترسی، تجمع و هسته شناسایی کرد و نتیجه گرفت که گرافن ابزاری مناسب برای رسیدگی به همه آنها است.

ظهور و پیشرفت سریع گرافن

گرافن طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی را ارائه می‌دهد که شامل همه چیز از پردازش و تولید کریستال‌های دو بعدی تا کمک به توالی DNA است.

کار محققان این پروژه، توسعه دانش گرافن و کار با آن است که می‌تواند مهندسان را در صنایع مختلف یاری برساند.

آنتونیو دی‌اریکو از محققان ارشد این پروژه توضیح داد که چگونه گرافن توانایی تغییر فناوری اطلاعات و ارتباطات را دارد و آنها به دنبال فعال کردن شبکه‌های نوری جدید با ویژگی‌های جدید هستند.

وی گفت: من خوشحالم که اعلام کنم این اطلاعات اساسی اکنون برای هر کسی در سراسر جهان در دسترس است.

“ولفگانگ تمپل” یکی از شرکای این پروژه گفت: توسعه فناوری‌های گرافن در آینده بسیار ضروری است. همکاری بین صنعت و دانشگاه‌ها، کلید کارهای اکتشافی برای فناوری‌های جدید است.

وی افزود: تحقیقات در مرحله حساسی قرار دارد، بنابراین مهم است که پژوهش‌های علمی و آزمایشگاه‌های صنعتی به هم بپیوندند. ما می‌توانیم این تکنولوژی را توسعه دهیم و همه شرایط مورد نیاز برای صنعتی شدن و تولید انبوه اجزای مبتنی بر گرافن را در نظر بگیریم.

این مقاله در مجله Nature Reviews Materials منتشر شده است.

 منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 4 =

دنبال کنید @ اینستاگرام