توقف واردات گوشی قاچاق از مسیر مسافری یک هفته به تاخیر افتاد

معاون وزیر ارتباطات گفت: سامانه ناجا و سامانه گمرک در ثبت اظهارنامه گمرک تلفن همراه برای متوقف کردن ثبت گوشی‌های قاچاق از مسیر گوشی مسافری به یکدیگر متصل شدند و قرار بود از امروز اجرایی شود.

موبنا – حسین فلاح‌جوشقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به سؤالی درباره وعده اتصال سیستم‌های ناجا و گمرک برای شناسایی گوشی‌های مسافری و جلوگیری از ثبت گوشی‌های قاچاق در سامانه گوشی‌های مسافری گفت: مشکل ثبت گوشی‌های قاچاق در سامانه گوشی‌های مسافری از عدم اتصال سیستم ناجا به سیستم گمرک ناشی می‌شد که گمرک نمی‌توانست اصالت پاسپورت یا مسافر بودن پاسپورت را برای گوشی ابراز شده تشخیص دهد.
وی گفت: به تازگی این سامانه‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند اما متوقف کردن سقف گوشی‌های قاچاق در سامانه گمرکی گوشی مسافری تبعاتی برای بازار دارد که بازار هنوز آماده نیست.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: مشکل تخصیص ارز به واردات گوشی، محدودیت‌های واردات و محدودیت تعداد واردکنندگان از جمله عواملی است که پس از توقف ورود گوشی‌های قاچاق، تامین کالا در بازار را با مشکل مواجه می‌کند.
فلاح ادامه داد: از این رو در کمیته راهبری طرح رجیستری با حضور تمامی اعضا این مشکلات بررسی می‌شود و تا رفع مشکلات بازار حداقل یک هفته اجرای این طرح به تعویق می‌افتد.

* دلیل در صف ماندن متقاضیان تلفن ثابت

فلاح در پاسخ به سؤالی دیگر درباره عقب‌ماندگی در توسعه تلفن ثابت که متقاضیان اعلام می‌کنند برای دریافت یک خط تلفن ثابت باید مدت‌ها در نوبت انتظار بمانند اما مخابرات این اظهارات را قبول ندارد و مدعی واگذاری به روز تلفن ثابت است،‌گفت: تلفن ثابت به دلیل تعرفه و رفتار مشترکان، جذابیت لازم برای اپراتورها را ندارد.
وی توضیح داد:‌ مخابرات بر اساس مفاد پروانه موظف به حفظ شرایط موجود و به روز رسانی در شهرها، فارغ از تکنولوژی مورد استفاده است و در حومه شهرها و مسکن مهر از نظر پروانه تعهدی ندارد و در این حوزه‌ها از اعتبار USO (توسعه عمومی خدمات ارتباطی) هزینه می‌شود.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت:‌علاوه بر مخابرات شرکت‌های ارتباطات ثابت (FCP) نیز می‌تواند سرویس ارائه دهند که در شهرهایی به جز تهران که مخابرات حضور نداشته سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما می‌گویند موفق نبوده و برای مثال از ۱۰ هزار ظرفیت ایجاد شده ۱۰ درصد هم نتوانسته‌اند به مردم بفروشند.

 منبع: فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا