دلالان نرخ می‌دهند و مردم فقط نگاه می‌کنند

تجمع شدیدی در بازار ارز شکل گرفته و بسیاری افراد در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و دارندگان ارز برای فروش ارز خود متناسب با نرخ‌های قبلی تلاش می‌کنند اما مردم از نرخ‌های پیشنهادی دلالان استقبال نمی‌کنند.

موبنا – با آغاز روند کاهشی قیمت‌ ارز در بازار، همانند روزهای صعود نرخ‌ها، میدان فردوسی و پیاده‌روهای خیابان فردوسی جمعیت زیادی را به خود دید. تراکم جمعیت به حدی بود که به سختی امکان تردد در بعضی نقاط بود.

در میدان فردوسی دلالان قیمت‌ خرید را ۱۲ هزار تومان و فروش را ۱۴ هزار تومان اعلام می‌کردند اما اغلب حاضران در بازار نظاره‌گر بودند و بیشتر آنها فقط تغییرات قیمت را پیگیری می‌کردند.

تفاوت قیمت خرید ارز بسیار بیشتر از شرایط معمول بود. از ۱۰ هزار تومان تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان برای خرید ارز ارائه می‌شد. قیمت فروش هم از ۱۳ هزار تا ۱۴ هزار تومان بود. البته صرافی‌های عرضه کننده ارز برای نیازهای خدماتی قیمت خرید ارز را ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت فروش را ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان درج کرده بودند.

صرافی‌ بانک ملی قیمت فروش و خرید ارز را زیر قیمت بازار اعلام کرد. قیمت خرید و فروش یورو را به ترتیب ۱۱۹۰۰  و ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان و قیمت خرید و فروش دلار را به ترتیب ۱۰۵۰۰ تومان و ۱۱۲۰۰ تومان تعیین کرده بود. البته صرافی بانک ملی و سایر بانک‌ها فقط به نیازهای خدماتی و مسافرتی ارز می‌فروشند.

به گزارش فارس، آغاز افت قیمت ارز که با ورود بانک مرکزی به بازار و مداخله در عرضه و تقاضا آغاز شد، هجوم دارندگان ارز به بازار را در پی داشت و موجب شد قیمت دلار به سرعت و در مدت کوتاهی از حدود ۱۷۵۰۰ تومان به کمتر از ۱۳ هزار تومان کاهش یابد. به نظر می‌رسد برای ادامه این روند و رسیدن به نرخ واقعی ارز باید این دخالت در بازار ادامه یابد و همچنین برای حفظ نرخ و شکل نگرفتن موج هیجانی دیگر لازم است این حضور در بازار تداوم یابد.

* مدیریت بازار ارز تداوم داشته باشد

در همین باره محمد قلی یوسفی عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی به خبرنگار فارس گفت: البته مداخله بانک مرکزی اقدام دیرهنگامی بود که باید پیش از این از سوی بانک مرکزی انجام می‌شد و این بانک وارد مدیریت بازار ارز می‌شد اما به هر حال با تأخیر وارد شد و ما این را به فال نیک می‌گیریم.

وی تاکید کرد: اراده بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز باید تداوم داشته باشد چرا که در غیر این صورت جز هدر دادن منابع نتیجه دیگری نخواهد داشت.

* دولت می‌تواند نرخ ارز را کنترل کند

همچنین مهدی تقوی با بیان اینکه این موضوع نشان می‌دهد، دولت اگر بخواهد، می‌تواند نرخ ارز را کنترل کند، به ما گفت: به نظر من کنترل نرخ ارز برای کنترل تورم بوده است و امیدوارم بانک مرکزی سیاست‌های کنترلی خود را افزایش دهد، تا قیمت ارز روند کاهشی خود را داشته باشد، زیرا این موضوع منجر به افزایش ارزش پول ملی خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: اقتصاددان‌های خوبی در بانک مرکزی حضور دارند و رئیس کل باید از نظر این افراد استفاده کند تا روند کاهشی نرخ ارز حفظ شود.

 منبع: فارس

دنبال کنید @ اینستاگرام