عبور از مرز کشورهای اروپایی با گواهینامه دیجیتال

اتحادیه اروپا پشتیبانی از سیستم شناسایی کارت هویت دیجیتال را آغاز کرده است. به این ترتیب شهروندان این منطقه می توانند با گواهینامه رانندگی دیجیتال از مرز بین کشورها تردد کنند.

موبنا – اتحادیه اروپا به طور رسمی از تردد در مرز کشورهای عضو با کارت شناسایی دیجیتال پشتیبانی می کند. به این ترتیب با اجرایی شدن چنین سیستمی، شهروندان اروپایی می توانند با گواهینامه رانندگی دیجیتال یا کارت بانکی خود از مرز کشورهای عضو اتحادیه وارد یا خارج شوند. البته این کارت شناسایی باید مطابق مقررات اتحادیه اروپا باشد.

آلمان، ایتالیا، لوگزامبورگ و اسپانیا از هم اکنون فرایند ابلاغ این سیستم را تکمیل کرده اند. کرواسی و استوانی نیز درحال تکمیل هستند. از سوی دیگر بلژیک، پرتغال و انگلیس نیز در مراحل اولیه ابلاغ هستند.

این اقدام علاوه برآنکه از کارهای اداری می کاهد، ثبت نام در دانشگاه، رصد سوابق بهداشتی یا افتتاح حساب بانکی را تسهیل می کند. شهروندان اتحادیه اروپا حتی می توانند بدون حضور فیزیکی در کشور دیگر، یک حساب بانکی در آنجا افتتاح کنند. البته کمیسیون اتحادیه اروپا مشغول همکاری با یک گروه از کارشناسان است تا از سواستفاده های احتمالی از چنین سیستمی( مانند پولشویی ) جلوگیری کند.

علاوه برآن قابلیت های این سیستم بسیار گسترده تر است. با کمک چنین سیستمی می توان فقط اطلاعات ملزوم را به اشتراک گذاشت.به عبارت دیگر می توان اطلاعاتی که برای سیستم های شناسایی هویت مبتنی بر بلاکچین به اشتراک گذاشت. در چنین سیستمی همه چیز معتبر و قابل اعتماد است.

جالب آنکه این سیستم اهمیت اجرای قانون حفاظت از اطلاعات عمومی (GDPR) را پر رنگ تر می کند. همچنین سیستم مذکور بدون فاش شدن اطلاعات کودکان در فضای آنلاین از آنان محافظت می کند.

البته مدت زمانی طول می کشد تا بتوان به طور واقعی با کارت شناسایی دیجیتال در مرزهای اتحادیه اروپا تردد کرد.

 منبع: مهر 

دنبال کنید @ اینستاگرام