نخستین هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ با موفقیت پرواز کردند (+فیلم و عکس)

"نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا"، نخستین هواپیماهای جنگنده اف- ۳۵ خود را با موفقیت به پرواز درآورد.

موبنا – “نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا” (RN)، با به پرواز درآوردن نخستین هواپیماهای جنگنده “لاکهید مارتین اف-۳۵ لایتنینگ ۲” از عرشه پرواز “ناوهواپیمابر ملکه الیزابت”، به تجارت ناو هواپیمابر وارد شد.

هواپیمای ” VSTOL”، با هدایت فرمانده “ناتان گری” (Nathan Gray)، با موفقیت از عرشه ناوهواپیمابر ملکه الیزابت پرواز کرده و فرود آمد.

در حال حاضر، “ناوهواپیمابر ملکه الیزابت” که بزرگترین کشتی جنگی ساخته شده برای نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا است، به همراه ۱۴۰۰ ملوان و سرنشین در اقیانوس اطلس و نزدیک به ساحل شرقی آمریکا قرار دارد. این ناو هواپیمابر می‌تواند حداکثر ۴۰ هواپیما را حمل کند.

اگرچه پس از متوقف شدن کار ناو هواپیمابر سلطنتی در سال ۲۰۱۱، این نخستین باری است که یک هواگرد ثابت‌بال، از یک کشتی جنگی بریتانیایی پرواز می‌کند اما نیروی دریایی و هوایی سلطنتی، آموزش را برای رسیدن به مهارت‌های لازم عملیات حمل و نقل ادامه داده‌اند. این برنامه آموزشی، ساعت‌ها تمرین شبیه‌سازی، پرواز آزمایشی با انواع هواپیماهای اف- ۳۵ و کار کردن به عنوان سرنشینان پرواز را شامل می‌شود.

به گفته نیروی دریایی سلطنتی، هم ناوهواپیمابر ملکه الیزابت و هم هواپیماهای اف- ۳۵، در هفته‌های آینده، آزمایش‌های بسیاری را در دریاها و شرایط آب و هوایی گوناگون پشت سر خواهند گذاشت.

زمان آمادگی ناو هواپیمابر ملکه الیزابت برای استفاده کامل، سال ۲۰۲۱ تخمین زده شده است.

 منبع: ایسنا

دنبال کنید @ اینستاگرام