نخستین آسمان‌خراش افقی یا کنسرو چینی در آسمان! (+عکس)

نخستین آسمان‌خراش افقی جهان ساختار منحنی شکل دارد و قرار است در ارتفاع ۲۵۰ متری از سطح زمین ساخته شود که در اصل چهار ستون بلند به ارتفاع ۲۵۰ متر آن را در آسمان نگه می‌دارند و این ستون‌ها نیز ساختمان‌های اداری، آپارتمان‌های مسکونی، فروشگاه‌های بزرگ و هتل هستند.

موبنا – چین بیشترین سهم از شاهکارهای مهندسی جهان را در خود جا داده است و به عنوان مثال هم اکنون دومین آسمان‌خراش بلند  و دومین پل مرتفع جهان در کشور چین ساخته شده است. همچنین قرار است به زودی بلندترین پل هوایی جهان در کشور چین راه‌اندازی شود که پروژه ساخت آن هم اکنون در جنوب شرقی این کشور پیش می‌رود.

شرکت کپیتال‌لند  مدیریت این پروژه را برعهده دارد در حال ساخت چندین برج مرتفع در کنار یکدیگر است و اعلام کرده است که طی این پروژه نخستین آسمان‌خراش افقی جهان را هم راه‌اندازی می‌کند. این آسمان‌خراش افقی «کنسرواتوری» نامگذاری شده است که طول آن ۳۰۰ متر محاسبه می‌شود و در بلندای آسمان به شکل افقی امکان سکونت افراد را فراهم می‌کند.

نخستین آسمان‌خراش افقی جهان ساختار منحنی شکل دارد و قرار است در ارتفاع ۲۵۰ متری از سطح زمین ساخته شود که در اصل چهار ستون بلند به ارتفاع ۲۵۰ متر آن را در آسمان نگه می‌دارند و این ستون‌ها نیز ساختمان‌های اداری، آپارتمان‌های مسکونی، فروشگاه‌های بزرگ و هتل هستند. این برج در نهایت با ارتفاع ۳۵۰ متر ساخته می‌شود که به دو آسمان خراش کوچکتر متصل است و پروژه مذکور در نهایت هشت برج مجزا را شامل می‌شود.

فضای داخلی «کنسرواتوری» بسیار زیبا و متفاوت طراحی شده است که یک استخر مجلل، باغ‌های آسمانی، و یک بالکن بزرگ برای مشاهده شهر را شامل می‌شود. ساختار فولادی این برج ۱۲ هزار تن وزن دارد و در مجموع ۳۲۰۰ قطعه شیشه به همراه ۴۸۰۰ قطعه پنل آلومینیومی آن را تشکیل می‌دهند. شرکت مهندسی «آروپ» نهایت تجربه و خلاقیت خود را به کار گرفته است تا به گروه اصلی کمک کند خطرات مربوط به ساخت نخستین آسمان خراش افقی جهان در ارتفاع بالا و با وزش بادهای شدید را به حداقل برسانند و این شرکت در اصل وظیفه تامین امنیت ساخت برج را برعهده دارد.

برای ساخت هرچه موثرتر برج، ساختار فولادی بنا برای نخستین بار در جهان چهار بخش کاملا مجزا را در قسمت بالای برج شامل می‌شود که این بخش‌ها به صورت کاملا مجزا ساخته می‌شوند و در نهایت به یکدیگر متصل می‌شوند. سه بخش میانی نیز بین چهار برج که ستون‌های اصلی آسمان خراش افقی هستند به صورت معلق و بدون پایه باقی می‌ماند و توسط جک‌های هیدرولیکی به صورت معلق در آسمان نگه داشته می‌شوند. همچنین دو پایه ویژه از سمت چپ و راست در دو طرف آسمان خراش افقی به آن متصل می‌شود تا ایمنی کامل برای برقراری در آسمان وجود داشته باشد.

پیش‌بینی شده است که ساختار فولادی «کنسرواتوری» اواسط سال ۲۰۱۸ میلادی تکمیل شود و  تمام قطعات آن کنار یکدیگر قرار گیرد. پس از این مرحله نوبت به اتصال قطعات داخلی می‌رسد تا گیاهان و درختان ویژه برای تکمیل باغ آسمانی در آن قرار گیرند. پیش‌بینی شده است نخستین آسمان خراش افقی جهان سال ۲۰۱۹ میلادی برای مشاهده و حضور عموم آماده شود.

نخستین آسمان خراش افقی جهان به عنوان بخشی از پروژه بزرگ «رافل سیتی چانگ‌کینگ» ساخته می‌شود که این پروژه یک ساختمان استاندارد و سبز به نام LEED را هم در خود جا داده است تا نماد ساختمان بدون انرژی‌های فسیلی را هم به مردم نشان دهد.

دنبال کنید @ اینستاگرام