آسانسوری که قوانین ۱۶ دهه را تغییر داد! (+ویدئو)

شفت های آسانسور مولتی ۲۵ درصد کوچکتر از آسانسورهای عادی هستند که فضای بیشتر برای ساختمان و استفاده برای کاربری های دیگر را فراهم می کند.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور – آسانسورها طی ۱۶۰ سال گذشته تقریبا مشابه یکدیگر بوده اند و طراحی آنها کابینی که در یک شفت بالا و پایین می رود را شامل می شود. اما شرکت ThyssenKrupp آسانسوری را توسعه داده است که نخستین نمونه در جهان با قابلیت حرکت به سمت بالا، پایین و طرفین بدون هیچ گونه کابلی محسوب می شود.

با افزایش جمعیت شهرها نیاز به آسانسورهای بهتر احساس می شود. اوایل ماه جاری میلادی شرکت آلمانی ThyssenKrupp نخستین مدل آزمایشی آسانسور خود را در مرکز نوآوری در شهر گیخون، اسپانیا رونمایی کرد. این مدل شامل چهار آسانسور در دو شفت ۱۰ متری می شود. به گفته «آندراس شیرنبک»، مدیر عامل ThyssenKrupp، مدل پبشرفته تر آسانسور این شرکت که در دسامبر ۲۰۱۶ ارائه شد، سه برابر بزرگتر از این مدل آزمایشی بود.
در این محصول(مدل پیشرفته) که «مولتی» نام دارد، آسانسورها به وسیله ماگلو، یا آهن رباهایی که به واسطه نیروی دافعه شناور شده و حرکت می کنند، جابجا می شوند. به جای کابل ها، هر آسانسور دارای یک موتور است که ماگلو را راه می اندازد. مولتی شامل یک سیستم پیچیده از شفت ها با چندین آسانسور خواهد بود که به صورت افقی و عمودی حرکت می کنند. این آسانسورها قابلیت دستیابی به بیشینه سرعت ۱۷.۷ کیلومتر در ساعت را دارند و در یک حرکت چرخشی گردش خواهند کرد.
در مقام مقایسه، آسانسور ساختمان امپایر استیت در نیویورک با سرعتی حدود ۳۵ کیلومتر در ساعت حرکت می کند. در شرایطی که مولتی چندان سریع به نظر نمی رسد اما کاربران بیشتر از ۳۰ ثانیه در انتظار رسیدن آسانسور باقی نخواهند ماند.
شفت های آسانسور مولتی ۲۵ درصد کوچکتر از آسانسورهای عادی هستند که فضای بیشتر برای ساختمان و استفاده برای کاربری های دیگر را فراهم می کند. از آنجایی که چندین آسانسور می توانند به طور همزمان در یک سیستم شفت چرخش کنند، مولتی می تواند ۵۰ درصد افراد بیشتری را در مدت زمان مشابه با یک آسانسور عادی جابجا کند.
غیر از آسمانخراش ها، این سیستم آسانسور جدید می تواند در مکان های شلوغ دیگر مانند مراکز خرید بزرگ و فرودگاه ها به کار گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

دنبال کنید @ اینستاگرام