۱۰۰ هزار ساعت تجربه پرواز با جنگنده F-35 (+عکس)

جنگنده F-35 یک هواپیمای چندمنظوره محسوب می‌شود که قرار است با انواع مختلف هواپیماهای جنگی در نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، تفنگداران دریایی آمریکا، نیروی دریایی سلطنتی و دیگر سازمان‌های نظامی جایگزین شود.

موبنا – شرکت تولیدکننده ادوات نظامی «لاکهید مارتین» توضیح داد سه مدل مختلف هواپیمای جنگنده «F-35 لایتنینگ ۲» موفق شدند بیش از ۱۰۰ هزار ساعت پرواز داشته باشند و نسل جدید این هواپیمای جنگنده در مرحله تکمیل است و آخرین گام‌ها در مرحله «توسعه سیستم و شکل ظاهری» برای آن پشت سر گذاشته می‌شود.

گروه «نیروی آزمایش یکپارژه F-35» هم اکنون در حال کار کردن روی آخرین نسخه نرم‌افزار ۳F، آزمایش‌های پرتاب صندلی خلبان F-35B، عملیات دشوار سایت F-35B، تست‌های ماخ-لود در ارتفاع بالا مخصوص F-35B و F-35C، و تست‌های دفاعی سلاح‌های نظامی است.

جنگنده F-35 یک هواپیمای چندمنظوره محسوب می‌شود که قرار است با انواع مختلف هواپیماهای جنگی در نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، تفنگداران دریایی آمریکا، نیروی دریایی سلطنتی و دیگر سازمان‌های نظامی جایگزین شود. مدل استاندارد این هواپیما F-35A نام دارد، مدل حمل نیروهای نظامی و بار با نام F-35C شناخته می‌شود، و مدل F-35B که با قابلیت‌های مختلف ساخته شده است و برای برتری‌ در عملیات‌های هوایی و قابلیت‌های نبرد هوا به هوا و همچنین عملیات‌های دفاعی هوا به زمین برای سرکوب نیروهای زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر موارد یاد شده، این هواپیمای جنگنده از سیستم مبارزه هوشمند هم استفاده می‌کند تا قابلیت‌های مربوط به شبکه و فرماندهی/کنترل و آگاهی از موضعیت منطقه نظامی را در اختیار خلبان بگذارد.

این طور که شرکت لاکهید ماترین توضیح داده است، F-35A مرحله نهایی طراحی بدنه را پشت سر گذاشته است، محدودیت‌های قدرت ساختاری آن برطرف شده است، و عملکرد سیستم‌های حرکتی و آیرودینیمایکی آن به حداکثر رسیده است. این جنگنده همچنین آزمایش‌های «دقت تحویل سلاح» در ارتش بریتانیا را هم با موفقیت پشت سر گذاشته است و سلاح‌های مختلف از جمله AIM-132 ASRAAM و Paveway IV با موفقیت کامل روی آن آزمایش شده‌اند.

سازمان تفنگداران دریایی مریکا نیز اعلام کرد جنگنده F-35 را در ژوئیه ۲۰۱۵ به بعد در عملیات‌های مختلف خود مورد استفاده قرار داده است و در این میان نیروی هوایی ایالات متحده هم تصریح کرد از آگوست ۲۰۱۶ از این هواپیما به صورت عملیاتی استفاده می‌کند. پیش‌بینی شده است نیروی دریایی آمریکا نیز از سال ۲۰۱۹ میلادی این هواپیما را به کار بگیرد.

دنبال کنید @ اینستاگرام