تشخیص خواب آلودگی رانندگان تنها با یک آزمایش خون!

برای همه افراد آشکار است که نداشتن خواب کافی، می‌تواند برای افرادی که قصد رانندگی دارند خطرناک باشد.

موبنا – با این وجود تاکنون تشخیص اینکه آیا یک راننده خواب آلود است یا خیر بسیار مشکل بود.
اما پژوهشگران مرکز تحقیقات خواب “دانشگاه ساری”(University of Surrey) انگلستان بر این باورند که با انجام یک آزمایش خون ساده می‌توان به پاسخ این سوال رسید.
مطالعه اخیر پژوهشگران مرکز تحقیقات خواب “دانشگاه ساری” که به رهبری پروفسور “درک جان دیک”(Derk-Jan Dijk) انجام شده است، نشان می‌دهد که می‌توان تنها با انجاl یک آزمایش خون به میزان خواب آلودگی افراد پی برد.
آنها در این مطالعه نمونه خون ۳۶ نفر که یک شب نخوابیده بودند را مورد آزمایش قرار دادند. نمونه‌های خون شرکت‌کنندگان طی یک دوره ۴۰ ساعته گرفته شد.
پس از تجزیه و تحلیل داده‌ها پژوهشگران با استفاده از یک الگوریتم یادگیری ماشین توانستند تغییرات در سطوح بیان ۶۸ ژن خاص و تفاوت‌های خونی بین افرادیکه خواب مناسب داشته و آنها که یک شب نخوابیده‌اند را تشخیص دهند. فناوری الگوریتم یادگیری ماشین مذکور توانست با دقت ۹۲ درصد این تفاوت‌ها را شناسایی کند.
پروفسور “سایمون آرچر”(Simon Archer) از دانشگاه “ساری” گفت: شناسایی این نشانگرهای زیستی، اولین گام برای توسعه یک آزمایش است که می‌تواند با دقت بالا میزان خواب افراد را محاسبه کند. وجود این نشانگرهای زیستی در خون پس از یک دوره بیداری ۲۴ ساعته نشان می‌دهد که کمبود خواب می‌تواند تاثیر فیزیولوژیکی بر روی بدن ما داشته باشد.
در نهایت پژوهشگران امیدوارند که این آزمایش مورد استفاده کمپانی‌های مختلف برای بررسی میزان خواب آلودگی استفاده شود تا دریابند آیا رانندگان کمپانی‌هایشان هنگام شروع کار خواب کافی داشته‌اند یا خیر زیرا کمبود خواب نقش مهمی در بیشتر تصادفات ایفا می‌کند. همچنین می‌توان از آزمایش مذکور برای ارزیابی اختلالات خواب نیز استفاده کرد. اختلالات خواب مانند زیاد یا کم خوابیدن، پریدن از خواب، نرفتن به مرحله خواب عمیق و سخت به خواب رفتن است. این اختلالات می‌تواند ناشی از بیماری‌های روانپزشکی مانند اضطراب، بیماری‌های سیستم تنفسی یا به عنوان نوعی بیماری سالمندان باشد.
این مطالعه در مجله ” SLEEP ” منتشر شد.

 منبع: ایسنا 

دنبال کنید @ اینستاگرام