عملکرد «کاردان» در انتشار اوراق مشارکت «رایان سایپا»

شرکت تامین سرمایه کاردان مشاور و بازارگردان اوراق مشارکت «رایان سایپا» بود که چندی پیش در بازار اوراق بدهی بورس اوراق بهادار تهران پذیره‌نویسی شد.

موبنا – به گزارش موبنا، لادن شنطیا مدیر تامین مالی شرکت تامین سرمایه کاردان دراین‌باره اظهار داشت: ارکان اوراق رایان سایپا که تماما در گروه مالی سامان تعریف شده‌اند عبارتند از بانک سامان به عنوان ضامن اصل و سود اوراق از یک سو، و از سوی دیگر تامین سرمایه کاردان که متعهد پذیره‌نویسی اوراق در زمان انتشار و بازارگردان اوراق در دوره معاملات ثانویه آن است.
وی افزود: مجوز اوراق «رایان۱۰۶» از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد ریال چهار ساله با نرخ سود علی‌الحساب ۱۶درصد برای تامین منابع مالی مورد نیاز برای اعطای تسهیلات جهت مشارکت در تولید و فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا صادر شد که شرکت تامین سرمایه کاردان (سهامی خاص) مسئولیت خدمات مشاوره جهت دریافت این مجوز را به عهده داشت.
شنطیا گفت: فرآیند انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه از پیچیدگی زیادی برخوردار است. چرا که نهادهای متنوعی از جمله ارکان اصلی انتشار به علاوه مشاور عرضه، ناشر، نهاد ناظر، حسابرس، کارگزاری عامل فروش، امین طرح، عامل پرداخت سود و احتمالا برخی نهادهای دیگر به فراخور نوع اوراق مسئولیت‌هایی را در ارتباط با اوراق دارند.
وی تصریح کرد: هماهنگی میان تمام این نهادها، پیشبرد مذاکرات، تهیه گزارش‌های متعدد به منظور حصول توافقات لازم و حفاظت مداوم از منافع همزمان تمامی این نهادها توسط مشاور عرضه اوراق بهادار صورت می‌گیرد. در مورد شرکت لیزینگ رایان سایپا، این فرآیند با تغییر پرسرعت شرایط اقتصادی کشور هم‌زمان شد و طبیعتا مسئولیت شرکت تامین سرمایه کاردان به عنوان مشاور را چالشی‌تر کرد.
مدیر تامین مالی شرکت تامین سرمایه کاردان تاکید کرد: چالش اصلی‌ در انتشار اوراق بدهی مربوط به بازاریابی، فروش و بازارگردانی اوراق در بازار سرمایه است.
وی افزود: اگرچه شرکت‌های تامین سرمایه از محل منابع خود و یا منابع تحت مدیریت خود قادر به خرید اوراق هستند، اما این شرکت‌ها برخلاف شرکت‌های سرمایه‌گذاری و یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری، به دنبال خرید اوراق به هدف کسب سود ناشی از سرمایه‌گذاری نیستند. بلکه منافع شرکت‌های تامین سرمایه معمولا از گردش منابع مالی در اختیار خود در فعالیت بازارگردانی و یا تعهد پذیره‌نویسی و فروش مجدد آن کسب می‌شود.
شنطیا گفت: به همین دلیل، اهمیت تلاش این شرکت به منظور فروش اوراق مشارکت رایان سایپا در دوره پذیره‌نویسی با وجود التهابات بازار و تغییرات مداوم نرخ‌های عمومی شایان توجه است.
وی اظهار داشت: حضور بانک سامان در نقش ضامن معتبر در شرایطی که اقتصاد با عدم قطعیت و بی‌ثباتی همراه است، منجر به رغبت بیشتر سرمایه‌گذاران برای مشارکت در پذیره‌نویسی و نهایتا فروش موفق‌تر اوراق شد.
مدیر تامین مالی شرکت تامین سرمایه کاردان با اشاره به تصویب دستورالعمل بازارگردانی مبتنی بر حراج، گفت: تصویب دستورالعمل بازارگردانی مبتنی بر حراج، ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسایل و نگرانی‌های بازارگردانی اوراق در دوره معاملات ثانویه را امکان‌پذیر کرده است.
وی افزود: شرکت تامین سرمایه کاردان به عنوان اولین مبدع و مجری معاملاتی الگوریتمی در بازار سرمایه ایران، اوراق بدهی تحت بازارگردانی خود را از مرداد سال ۹۴ به قیمت شناور توسط الگوریتم طراحی شده در همین شرکت بازارگردانی می‌کند.
شنطیا گفت: در این شیوه، قیمت سفارش‌ خرید و فروش اوراق بر اساس خالص معاملات بازارگردان محاسبه شده و در سامانه معاملات وارد می‌شود.
وی افزود: با توجه به لزوم به‌روزرسانی لحظه به لحظه قیمت‌ها برای پاسخ‌گویی مناسب به تغییرات نرخ در بازار، عملا بازارگردانی با قیمت شناور بدون استفاده از نرم‌افزار امکان‌پذیر نمی‌باشد. الگوریتم بازارگردانی کاردان برای اوراق بدهی و صندوق‌های ETF طراحی شده و نسخه‌های بعدی آن از قابلیت بازارگردانی سهام بورسی نیز برخوردار هستند.
گفتنی است، مدیریت سه صندوق‌ سرمایه‌گذاری، سبدهای اختصاصی و تامین مالی خصوصی از طریق خدمات ادغام و تملیک شرکت‌ها، تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و تامین مالی پروژه محور از دیگر فعالیت‌های شرکت تامین سرمایه کاردان است.

دنبال کنید @ اینستاگرام