کابین خلبان پوشیدنی هم از راه رسید

متخصصان شرکت بی ای ای از ابداع فناوری تازه ای خبر داده اند که به خلبانان کمک می کند تا برای کنترل جت های جنگنده در آینده تنها از پلک زدن چشم بهره بگیرند.

موبنا – در کابین خلبانی که توسط بی ای ای طراحی شده، خبری از تجهیزات و امکانات متعارف و سیستم های کنترل سخت افزاری و فیزیکی نیست و در عوض از سیستم های واقعیت مجازی استفاده شده است.
از همین رو، کابین خلبان مذکور به کابین خلبان پوشیدنی مشهور شده که در آن از فناوری هایی مانند هوش مصنوعی و ردگیری حرکات چشم برای کمک به کنترل هواپیما توسط خلبان استفاده می شود.
در قالب این سیستم کنترل اجزای مختلف هواپیما تنها با نگاه کردن خلبان به آنها و حرکات دست و صورت انجام می شود و به جای انبوهی از دسته ها و دکمه های کنترل و نمایشگرها و … شاهد یک صفحه کنترل پلاستیکی هستیم که تعدادی ابزار محدود و ساده تر بر روی آن نصب شده است.
این سیستم به گونه ای طراحی شده که به محض قرار دادن کلاه ایمنی خلبانی بر روی سر و روشن کردن آن صفحه کنترل و سایر امکانات مورد نیاز در قالب فناوری واقعیت مجازی به صورت سه بعدی در دسترس قرار می گیرد و اطلاعات لازم نیز به صورت آنی و لحظه به لحظه قابل مشاهده خواهد بود. پیکربندی ابزار کنترل و غیره نیز از طریق نمایشگر کلاه خلبانی یا حتی گوشی هوشمند ممکن خواهد شد. امید می رود با تکمیل این سیستم استفاده از آن در هواپیماها در آینده ای نزدیک رخ دهد.

 منبع: فارس 

دنبال کنید @ اینستاگرام