موبنا رسانه ای برای طرفداران فناوری

جهت‌یابی زیر آب بدون دخالت دست (+تصاویر)

جهت‌یابی زیر آب بدون دخالت دست (+تصاویر)

نیروی دریایی آمریکا، نوعی نمایشگر برای غواصان ابداع کرده است که می‌تواند به جهت‌یابی زیر آب کمک کند.

موبنا – نیروی دریایی آمریکا، نوعی نمایشگر “هاد”(HUD) برای غواصان ابداع کرده است. هاد، نمایشگری فرانما است که اطلاعات را در مقابل دید بیننده، نمایش می‌دهد؛ بدون اینکه بیننده مجبور باشد جای دیگری را نگاه کند.

جهت‌یابی زیر آب بدون دخالت دست (+تصاویر)

این ابزار موسوم به “شدو ناو”(Shadow NAV)، یک پروژکتور است که روی یک ماسک غواصی معمولی نصب می‌شود و قابلیت جهت‌یابی زیر آب را بدون دخالت دست فراهم می‌کند.

جهت‌یابی زیر آب بدون دخالت دست (+تصاویر)

غواصان اغلب مجبور هستند در شرایط ناخوشایند با دید صفر کار کنند و این شرایط، امکان دیدن ابزار همراه‌شان و خواندن اطلاعات آنها را دشوار می‌سازد. از آنجا که این اطلاعات، داده‌های ضروری مربوط به عمق آب و زمان شیرجه را در بر دارند، محدودیت در خواندن آنها، یک مشکل جدی محسوب می‌شود.
طراحی “شدو ناو” به صورتی است که هم به بهبود گردش داده‌ها کمک می‌کند و هم نیاز به تجهیزات را در طول غواصی کاهش می‌دهد زیرا نمایشگر هاد که روی ماسک نصب شده، تحت تاثیر شرایط دید صفر قرار نمی‌گیرد.
در این ابزار، از یک ماژول نمایشی میکرونوری قابل‌ تنظیم استفاده شده است تا امکان جهت‌یابی در عمق بسیار برای غواص فراهم شود. به علاوه، ویژگی‌های نور پایین این ابزار، امکان دید در شب کاربر را حفظ می‌کنند.

جهت‌یابی زیر آب بدون دخالت دست (+تصاویر)

“دنی گری”(Danny Gray)، مدیر محصولات و پشتیبانی شرکت “جیمز فیشر و پسران”(James Fisher and Sons) گفت: ممکن است غواص در هنگام انجام دادن ماموریت‌ها، تجهیزات بسیاری به همراه داشته باشد. تجهیزات قدیمی مانند قطب‌نما و عمق‌سنج، نه تنها میزان بار را افزایش می‌دهند، بلکه به خاطر کوچک بودن، استفاده محدودی در زیر آب دارند؛ در نتیجه می‌توانند عواقب خطرناکی برای غواص به همراه داشته باشند.
وی افزود: گروه متخصصان فنی ما برای حل چنین مشکلاتی، تلاش کردند ابزاری کوچک، کم‌هزینه و دارای قابلیت جهت‌یابی بالا ابداع کنند تا استانداردهای ایمنی را برای غواصان نظامی افزایش دهند و امکان موفقیت آنها را در ماموریت‌ها فراهم کنند. شرکت ما با ارائه این فناوری به بازار، این امکان را برای غواصان سراسر جهان فراهم خواهد کرد.

 منبع: ایسنا

دنبال کنید @ اینستاگرام