«ولکان»؛معماری به سبک کرم ابریشم! (+فیلم و عکس)

اگرچه سازه ماژولار و مشبک ولکان به نوعی یک انفجار آتشفشانی را تداعی می کند اما در حقیقت ساختار آن از پیله های کرم ابریشم الهام گرفته شده است.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور – بزرگترین پاویلیون معماری چاپ سه بعدی شده جهان در شهر پکن، چین قرار گرفته است. آزمایشگاه طراحی خلاق (LCD) طراحی و ساخت “ولکان”، ساختاری مشبک و سپید رنگ را بر عهده داشته که نام آن به عنوان بزرگترین سازه چاپ سه بعدی شده جهان در کتاب رکورد گینس ثبت شده است. ولکان به نوعی نمایانگر حرکت از روش های ساخت و ساز سنتی به سوی نوعی معماری انقلابی و جدید است.

سازه سپید رنگ و مواج ولکان نام خود را از واژه ای لاتین برای آتشفشان (Volcano) و خدای آتش در اسطوره شناسی رومی گرفته است. منابع الهام بخش این نام به قدرت غیرقابل پیش بینی و متعالی طبیعت و همچنین شکنندگی انسان اشاره دارند. این پاویلون عظیم از ۱,۰۲۳ واحد چاپ سه بعدی شده مجزا تشکیل شده و ۸.۰۸ متر طول و ۲.۸۸ متر ارتفاع دارد.

اگرچه سازه ماژولار و مشبک ولکان به نوعی یک انفجار آتشفشانی را تداعی می کند اما در حقیقت ساختار آن از پیله های کرم ابریشم الهام گرفته شده است. “یو لی” و “شو فنگ”، دو معمار این پروژه، طرح خود را بر اساس پژوهش بلند مدت در شبیه سازی تولید ابریشم و پیله کرم ابریشم پایه ریزی کرده اند.

به گفته یو لی، ولکان واقعیتی جدید شامل این که معماری مدرن توانایی دستیابی به کیفیت طراحی ایده آل از طرحی مفهومی برای ساخت و ساز با استفاده از طراحی دیجیتال و روش شناسی های ساخت را دارد، ارائه می کند. این پیشرفت به طور فزاینده مرزهای بین فناوری و هنر را کمرنگ خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 12 =

دنبال کنید @ اینستاگرام