ترمیم زخم‌های باز بدون نیاز به عمل جراحی

پژوهشگران آمریکایی سعی دارند روش جدیدی برای ترمیم زخم‌های باز کشف کنند که در آن، نیازی به عمل جراحی نباشد.

موبنا – بازسازی یک سلول، قابلیت جالبی است که دانشمندان، در حال بررسی آن هستند.

دانشمندان “موسسه پژوهشی سالک”(Salk Institute) آمریکا، به پیشرفت غیرمنتظره‌ای در این زمینه دست یافته‌اند و موفق شده‌اند زخم‌های باز را بدون نیاز به جراحی، به پوست سالم تبدیل کنند.

تمرکز این پژوهش، بر نوعی زخم موسوم به “cutaneous ulcers” است که معمولا در افراد مبتلا به سوختگی شدید، زخم بستر و دیابت دیده می‌شود. این زخم‌های شدید، عمیق هستند و به چندین لایه از پوست نفوذ می‌کنند؛ در نتیجه باید با عمل جراحی درمان شوند.

دانشمندان موسسه سالک، برای برطرف کردن نیاز به عمل جراحی، روش‌های بازسازی پیشرفته‌ای را بررسی کردند. نکته اصلی این پژوهش، استفاده از سلولی موسوم به “کراتینوسیت”(keratinocytes) است که سلول‌های بنیادی را شبیه‌سازی می‌کند. کراتینوسیت‌ها، سلول اصلی سازنده لایه بیرونی هستند.

در شرایطی که زخم‌های حاد پدید می‌آیند، کراتینوسیت‌ها وجود ندارند و سلول‌هایی که در فرآیند ترمیم نقش دارند، به جای بازسازی پوست، بر انرژی خود و بستن زحم تمرکز می‌کنند.

“ماساکازو کوریتا” (Masakazu Kurita)، از پژوهشگران این پروژه گفت: هدف ما، ابداع پوست برای زمانی بود که پوستی برای ترمیم زخم وجود ندارد.

پژوهشگران، پروتئین‌هایی را در هر دو نوع سلول آزمایش کردند و در نهایت موفق شدند ۵۵ پروتئین و مولکول‌های “آران‌ای” (RNA) منحصر به سلول‌های کراتینوسیت را شناسایی کنند. این فرآیند، مجموعه‌ای از “عوامل بازسازی” را مشخص کرد که می‌توانند به سلول‌ها، هویت جدیدی ببخشند.

در حال حاضر، این گروه پژوهشی، در تلاش برای بهینه‌سازی این روش و انجام دادن آزمایش‌های بیشتر برای تضمین ایمنی بلندمدت آن است. نکته قابل‌توجه پژوهش، این است که سلول‌ها می‌توانند هنگامی که در بدن هستند، تغییر کنند.

“ژان کارلوس ایزپیسوا بلمونت”(Juan Carlos Izpisua Belmonte)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: اکتشافات ما، شواهدی در مورد بازسازی درون جانداری یک بافت کاملا سه‌بعدی مانند پوست ارائه می‌دهند. نتایج این پژوهش، نه تنها برای ترمیم پوست مفید هستند، بلکه می‌توانند به ارائه راهبردهای درون جانداری برای دیگر شرایط آسیب‌شناسی انسانی منجر شوند.

این پژوهش، در مجله “Nature” به چاپ رسید.

 منبع: ایسنا

دنبال کنید @ اینستاگرام