مشتری مدارترین بانک‌های ایران کدامند؟

از ابتدای راه اندازی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ، تاکنون ۲۸بانک و موسسه اعتباری به این سامانه متصل شده اند. در مجموع ، ۲۲۳درخواست از بانک ها در سامانه به ثبت رسیده که از این تعداد به ۱۸۱درخواست پاسخ داده شده است .

موبنا – به‌طور کلی میانگین پاسخگویی بانک‌ها به درخواست‌های مردمی، ۷۳ درصد و میانگین زمانی پاسخگویی آنها ۳۹ روز بوده است. همچنین در مجموع، ۲۵ شکایت از بانک‌ها در سامانه ثبت شده که به ۷ مورد آن پاسخ داده شده است. بیشترین شکایت‌ها (۱۷ مورد) مربوط به بانک مرکزی بوده که این بانک فقط به ۶ شکایت پاسخ داده است.
براساس آمار اعلام شده، پس از بانک مرکزی با ۱۳۴ درخواست که در صدر بانک‌ها قرار دارد، بانک‌های مسکن و تجارت با ۸ درخواست، بانک سرمایه با ۶ درخواست و صندوق کارآفرینی امید با ۵ درخواست قرار دارند. در این گزارش به معرفی بانک‌هایی که بیشترین میزان پاسخگویی را داشتند می‌پردازیم. بانک سرمایه، رتبه نخست پاسخگویی را در میان همه بانک‌های کشور دارد. بانک سرمایه در سال ۱۳۸۴ به عنوان ششمین بانک خصوصی ایران تأسیس شد. این مجموعه با هدف جذب و بکارگیری سرمایه‌های سرگردان و اختصاص بهینه آن در راستای تأمین نیازهای مالی بخش‌های گوناگون اقتصادی در چارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا و ارتقای بانکداری اسلامی فعالیتش را شروع کرده است.
ارائه خدمات نوین بانکداری، مدیریت بهینه منابع مالی سهامداران و سپرده گذاران و ارتقای توان مالی آنها، توسعه و گسترش بانکداری الکترونیک و ایجاد بستر مناسب سرمایه گذاری و کسب بازدهی مناسب با هدف فعالیت و مشارکت در رشد و توسعه شکوفایی اقتصاد کشور از دیگر اهداف بانک سرمایه است. این بانک در کل کشور با ۱۶۵ شعبه در حال فعالیت است. بانک ملت به واسطه ادغام بانک‌های تهران، داریوش، بین المللی ایران، عمران، بیمه ایران، ایران و عرب، پارس، اعتبارات تعاونی و توزیع، تجارت خارجی و فرهنگیان در ۳۱ تیر ۱۳۵۹ تأسیس شد. مجموعه بانک ملت درحال حاضر با سرمایه ۵۰ هزار میلیارد ریالی یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های کشور است. مهم‌ترین راهبردهای بانک ملت، توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت روابط مشتریان، بهبود کیفیت خدمات، توسعه منابع انسانی و بهبود شاخص‌های عملکرد است. برای دستیابی به این راهبردها، اهدافی مانند رشد و بهره وری بانک، سوددهی وارائه خدمات مناسب به مشتریان، شناخت نیازها و دسته بندی مشتریان و فرآیندهای مربوط به سود، آموزش‌های استراتژی محور، فناوری نوین بانکی و همسوسازی اهداف فردی، بخشی و سازمانی ترسیم شده است.
بانک شهر در سال ۸۸ فعالیت خود را به عنوان یک بانک مستقل به طور رسمی آغاز کرد. تأمین نیاز شهرداری‌ها با اعتبارات کلان، تأمین نقدینگی و سرمایه و پوشش هزینه‌ها و مخارج شهر در راستای تحقق توسعه شهری و تجربه خودکفایی، انگیزه اصلی برای برداشتن این گام بزرگ بود. سرمایه این بانک در سال ۸۹ به ۴ هزارمیلیارد ریال افزایش یافت که این رقم تا سال ۹۲ تداوم داشت. سپس در تیر ۹۳ رقم سرمایه بانک شهر به ۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کرد و در دی ۱۳۹۴ به رقم ۱۵ هزار و ۵۷۳ میلیارد ریال رسید. بانک شهر با فعالیت‌های متنوع مالی در صنعت بانکداری ایران در تلاش است در بازار داخلی (سطح کشور) و بین المللی حضوری فعال داشته باشد و خدماتی متمایز ارائه دهد. داشتن خدمات متنوع، متمایز و نوآور از ویژگی‌های این بانک است که با ارائه مدل‌های کسب وکار بانک، اشخاص حقیقی و حقوقی را در داخل و خارج از کشور پوشش خواهد دهد تا مشتری مداری در انواع بانکداری‌ها محقق شود.
شهریور ۱۳۸۱ بانک سامان به عنوان یک مجموعه خصوصی در شبکه بانکداری کشور متولد شد. سرمایه اولیه این مجموعه در ۱۲ مرداد ۱۳۹۳، از ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به ۸ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرد. تعداددرخواست تعدادپاسخ تعدادشکایت تعدادپاسخ به شکایت‌ها مشتری مداری، سرمایه‌های انسانی، شفافیت و فرهنگ سازمانی از ارزش‌های این مجموعه است. همچنین ایجاد ارزش افزوده واقعی برای مشتریان و تبدیل آنها به مشتریان وفادار، با تأمین ۳ اصل راحتی، سرعت و اعتماد، از اهداف بانک سامان برشمرده می‌شود. بانک سامان به عنوان یک شهروند حقوقی مسئول، همواره متعهدانه در انجام وظایف اجتماعی خود و حمایت از قشر آسیب پذیر گام برمی دارد. ازاین رو، همکاری با خیریه‌های دارای منشأ اثر و حمایت از امور فرهنگی، هنری، آموزشی و درمانی، همواره در کانون توجه برنامه‌های مسئولیت پذیری اجتماعی بانک قرار داشته است.
بانک ایران زمین از سال ۸۹ شروع به کار کرد. موسسان این مجموعه را گروهی از افراد متخصص و خوشنام از قشرهای گوناگون جامعه شامل فعالان بخش‌های گوناگون اقتصادی اعم از تولیدی و خدماتی، متخصصان امور بانکی، جامعه پزشکی، جامعه مهندسی، دانشگاهیان، فرهنگیان و تعاون گران تشکیل می‌دهند. سرمایه این بانک درحال حاضر ۴۰۰ میلیارد تومان است.
موسسه اعتباری توسعه به عنوان نخستین موسسه اعتباری پس از دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف ارائه خدمات مالی اعتباری در عرصه نظام بانکی کشور، در ۱۵ شهریور ۱۳۷۶ آغاز به کار کرد. موسسه اعتباری توسعه توانست با تلفیق روش‌های مدیریت و رهبری، سازمانی منسجم، قوی، پویا و قابل انعطاف به وجود آورد و با تکیه بر تجربه‌های ارزنده مجموعه کارکنان و تازه‌ترین نرم افزارها و سخت افزارهای بانکی، در کنار بانک‌های بزرگ کشور حضور پیدا کند. این مجموعه با اهدافی مانند ایجاد تحول در صنعت بانکداری و تأمین منافع گروه‌های ذی نفع (مشتریان، سهامداران و کارکنان) در چارچوب مقررات ناظر بر فعالیت بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری تأسیس شده و در حال فعالیت است. موسسه اعتباری توسعه، خدمات خود را در چارچوب آیین نامه‌های اجرایی قانون عملیات بانکداری بدون ربا تدوین کرده و در تمام زمینه‌های بانکی، اقدام به برنامه ریزی و طراحی سامانه کرده است.
بانک توسعه صادرات ایران بانک توسعه صادرات ایران درعمل از شهریور ۱۳۷۱ در قالب اگزیم بانک ایران و اگزیم بانک برتر منطقه خاورمیانه آغاز به کار کرد. این مجموعه به عنوان تنها بانک تخصصی و توسعه‌ای و مجری سیاست‌های دولت در امر تأمین مالی، تسهیل صادرات کشور و گسترش مبادلات تجاری بین المللی، تلاش می‌کند با اتکا به نیروی انسانی متعهد و متخصص، استفاده از سرمایه دولت و سایر منابع مالی و بهره گیری از استانداردها، روش‌ها و فناوری‌های نوین بانکداری، انواع خدمات بانکی و بیمه‌ای را به صادرکنندگان کالاها و خدمات ارائه دهد. تمرکز و تعهد به حمایت از رشد و توسعه صادرات غیرنفتی کشور و افزایش بهره وری توسعه‌ای منابع مالی، دو استراتژی مهم بانک توسعه صادرات ایران است.
صندوق کارآفرینی امید صندوق کارآفرینی امید از ادغام صندوق قرض الحسنه توسعه اشتغال روستایی و صندوق ازدواج جوانان، در صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی ایجاد شد. این مجموعه براساس رویکرد جدید حمایت از کسب وکارهای خرد بازارمحور با روش تأمین مالی خرد (ifnacing micro)، وظایف مهم و مغفول را در زنجیره حمایت‌های دولتی از تولید در بخش خصوصی برعهده گرفت. مأموریت صندوق کارآفرینی امید، تجهیز سپرده‌های خرد مردم و تلفیق آن با اعتبارات دولت، شناسایی جوانان واجد شرایط، توانمندسازی آنها و کمک در ایجاد کسب وکارهای خرد کم سرمایه و کاربر با محوریت فعالیت‌های کارآفرینانه، نیازهای منطقه‌ای، توسعه کسب وکارهای IT محور؛ براساس شیوه‌های جهانی شبکه سازی کسب وکارهای بازارمحور مانند خوشه‌ها و زنجیره‌های ارزش در کشور برای اطمینان از پایداری کسب وکارها و هدفمندی تسهیلات پرداختی است.
سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در ۱۷ تیر ۱۳۹۶ با حضور وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی و ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد. نشانی الکترونیکی این سامانه http://foia.iran.gov.ir است که تاکنون ۴۴۴ دستگاه به آن متصل شده‌اند.

 منبع: روزنامه گسترش سمت 

دنبال کنید @ اینستاگرام