رشد پرداخت تسهیلات مسکن در شرایط سخت

مدیر عامل بانک مسکن با تشریح سیاست اعتباری سال ۹۷ برای تامین مالی بخش مسکن و ساختمان و اقدامات تاثیرگذار در ۵ سال گذشته، از رشد پرداخت تسهیلات در شرایط سخت اقتصادی خبر داد.

موبنا – به گزارش موبنا به نقل از هیبنا، ابوالقاسم رحیمی انارکی در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت تشریح اقدامات و فعالیت های بانک در اولین سالگرد عمر کاری دولت دوازدهم برگزار شد، اعلام کرد: طی ۵ ماه اول امسال میزان پرداخت تسهیلات توسط بانک مسکن به لحاظ تعدادی از رشد ۴۱ درصدی و به لحاظ ارزش ریالی از رشد ۳۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته برخوردار شد.
در ۵ ماه اول امسال بانک مسکن ۲۱۸ هزار فقره انواع تسهیلات با سهم عمده تخصیص به بخش مسکن و ساختمان به متقاضیان پرداخت کرد که در مقایسه با ۱۵۴ هزار فقره تسهیلات پرداختی در ۵ ماه اول سال گذشته، رشد بیش از ۴۰ درصدی نشان می دهد. طی این مدت (از ابتدای سال ۹۷ تا پایان مرداد) تسهیلات پرداختی، رقمی معادل ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ارزش داشته است که در مقایسه با ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده، از رشدی معادل ۲۹.۶ درصد برخوردار بوده است.
مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه در فاصله زمانی اواخر سال گذشته تا بهار امسال بازار مسکن متاثر از شوک های قیمتی بازارهایی همچون ارز و طلا قرار گرفت و شرایط برای فعالان ساختمانی و خریداران مسکن سخت شد، افزود: با این حال، عملکردبانک مسکن در تامین مالی بخش مسکن، با توجه به آمارهای رشد پرداخت تسهیلات، دچار خدشه یا اختلال نشد و این بانک توانست متناسب با ماموریت های تعریف شده در سند راهبردی بانک مسکن تا ۱۴۰۰، نسبت به تامین مالی بخش مسکن و ساختمان برای رونق غیرتورمی اقدام کند.
انارکی در تشریح جزییات پرداخت تسهیلات مسکن در ۵ ماه اول امسال تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تا میانه تابستان، ۹۰ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن، بیش از ۲۳ هزار فقره تسهیلات ساخت مسکن و همچنین ۵۴ هزار فقره تسهیلات جعاله مسکن توسط بانک مسکن پرداخت شد که به لحاظ تعداد تسهیلات به ترتیب از رشد های ۷۰ درصدی، ۲ درصدی و ۸۶ درصدی برخوردار بوده است. مدیر عامل بانک مسکن دلیل رشد ناچیز پرداخت تسهیلات ساخت مسکن نسبت به ۵ ماه اول سال گذشته را تمرکز پرداخت تسهیلات مابه التفاوت ساخت مسکن مهر در سال گذشته و پایان بخش زیادی از این پروژه ها در سال جاری عنوان کرد که باعث شده در سال جاری، عملاً پروژه های ساختمانی غیر مسکن مهر از تسهیلات ساخت بانک مسکن بهره بیشتری ببرند.
انارکی با اشاره به رشد قابل توجه پرداخت تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان، نقش این حرکت بخصوص در مسیر صندوق پس انداز مسکن یکم در صاحب خانه شدن خانه اولی ها و سایر زوج ها را موثر دانست و گفت: طی ۵ ماه اول سال ۹۷ رقمی معادل ۱۰۳ هزار فقره حساب پس انداز در صندوق پس انداز مسکن یکم افتتاح شد و بیش از ۲۱ هزار فقره تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل این صندوق به متقاضیان پرداخت شد که ۱۰ درصد آن در محدوده بافت های فرسوده شهرهای سراسر کشور بوده است.
مدیر عامل بانک مسکن اصلی ترین سیاست و اولویت تامین مالی در سال جاری را محدوده بافت های فرسوده با توجه به اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری و دغدغه دولت در این حوزه عنوان کرد.
بر اساس گزارشی که صبح امروز مدیر عامل بانک مسکن در جمع خبرنگاران ارایه کرد، از ابتدای تاسیس و راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم تا ۶ شهریور امسال، ۴۹۶ هزار فقره حساب پس انداز در صندوق پس انداز مسکن از سوی خانه اولی ها و سایر افراد ایجاد و افتتاح شده است که البته طی این بازه زمانی طولانی، ۵۲ هزار فقره حساب از سوی افتتاح کنندگان به دلایل مختلف، بسته شده است. همچنین در این مدت ۸۵ هزار نفر موفق شدند پس از طی دوره مشخص پس انداز و سپرده گذاری، تسهیلات یکم خود را از صندوق دریافت کنند که یک سوم خریداران مسکن با تسهیلات یکم، استفاده کنندگان از تسهیلات زوجین بوده اند. متوسط مانده سپرده خانه اولی ها در صندوق پس انداز مسکن یکم،‌ ۲۱ میلیون تومان است.

دنبال کنید @ اینستاگرام