۱۰۳ میلیون تراکنش بین دستگاهی در کل کشور انجام شد

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران گفت: در سال گذشته با استفاده از مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) بالغ بر ۱۰۳ میلیون تراکنش و استعلام بین دستگاهی در کل کشور انجام شده است.

موبنا – به گزارش موبنا به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی رضایی در جلسه توسعه دولت الکترونیکی در استان تهران با تشریح اقدامات و عملکرد وزارت متبوع و شرکت های تابعه برای انجام تکالیف سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات و سایر قوانین بالا دستی گفت: زیرساخت های لازم برای ارائه خدمات الکترونیکی و تولید محتوای بومی توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شده است.
وی ادامه داد: دستگاه های دولتی و حاکمیتی باید تلاش کند با استفاده از این ظرفیت های ایجاد شده در بخش زیرساخت شبکه و خدمات به وظیفه و تکالیف خود به خصوص قانون برنامه ششم جامه عمل بپوشانند. این دستگاه ها موظفند سالانه ۱۲.۵ درصد از مراجعه حضوری مردم را کاهش دهند.
رضایی با بیان اینکه در سال گذشته با استفاده از مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) بالغ بر ۱۰۳ میلیون تراکنش و استعلام بین دستگاهی در کل کشور انجام شده است، از پیش بینی رشد بیش از ۵۰ درصدی تراکنش و استعلام بین دستگاهی در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: با اتصال سایر دستگاه ها و سرویس های قابل ارائه پیش بینی می شود این عدد امسال به بیش از ۲۰۰ میلیون تراکنش برسد.
وی تنها راه ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد و رانت را تحقق دولت الکترونیکی عنوان کرد و با اشاره به سایر مزیت های دولت الکترونیکی از جمله کاهش هزینه های دولت و مردم، کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا، کاهش مدت زمان دریافت خدمت و نهایتا رفاه و آسایش مردم، از دستگاه های دولتی خواست با جدیت لازم برای اتصال به این پورتال و بارگذاری خدمات الکترونیکی خود عمل کنند.
رضایی با بیان اینکه یکی از پروژه های در دست اقدام وزارت ارتباطات ایجاد مراکز IXP استانی برای تبادل اطلاعات و استعلامات بین دستگاه های استان است، از اتصال دستگاههای اجرایی استان تهران به مرکز ملی تبادل اطلاعات خبر داد و گفت: استان تهران در شاخص های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) ، رتبه اول کشور را دارد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران گفت: هسته اولیه تیم واکنش سریع با حضور مدیران فناوری اطلاعات دستگاه های استانی هسته طی روز های آینده ایجاد می‌شود که این تیم با محوریت مرکز ماهر تعاملات لازم را برای مقابله با رخدادهای امنیتی و حملات سایبری انجام می‌دهد.
به گفته وی، لازمه توسعه فضای مجازی توجه به موضوعات امنیتی است و تشکیل تیم واکنش سریع با حضور مدیران فناوری اطلاعات دستگاه های استانی از این بابت صورت می گیرد.

دنبال کنید @ اینستاگرام