اف‌بی‌آی برای تشخیص اثر انگشت به هوش مصنوعی متوسل شد

"اف‌بی‌آی" تصمیم دارد از سیستم هوش مصنوعی برای تشخیص اثر انگشت مجرمان استفاده کند.

موبنا – “اف‌بی‌آی” قصد دارد برای شناسایی مجرمانی که اثر انگشت خود را با بریدن یا سوزاندن از بین می‌برند، از هوش مصنوعی استفاده کند.

از بین بردن اثر انگشت، مدت‌ها به فرار مجرمان از قانون کمک می‌کرد اما اکنون، کارشناسان قانون امیدوارند بتوان سیستمی ابداع کرد که مجرمان قادر به فریب آن نباشند.

اف‌بی‌آی از شرکت های فناوری آمریکا خواسته است پیشنهادی تخصصی برای کمک به پروژه “نسل جدید سیستم تشخیص هویت”(NGI) ارائه دهند. این سازمان در نظر دارد از هوش مصنوعی، برای بررسی قسمت‌های از بین رفته اثر انگشت‌هایی که تاکنون غیرقابل خواندن بوده‌اند، استفاده کند.

هدف اف‌بی‌آی، ابداع سیستمی است که بتواند خود را آموزش دهد و پیش از اجرا، نیازی به برنامه‌ریزی نداشته باشد. این سیستم جدید، بخشی از پایگاه داده زیست‌سنجشی بزرگ اف‌بی‌آی خواهد بود.

“کیسی ورتیم”(Kasey Wertheim)، متخصص تشخیص اثر انگشت گفت: در صورت کارآمد بودن این سیستم، گام بعد برای مجرمان، جراحی پلاستیک خواهد بود.

وی افزود: اثر انگشت معمولا در طول ماه چهارم در رحم شکل می‌گیرد و تا هنگام مرگ، تغییری نمی‌کند و پس از مرگ با تجزیه از بین می‌رود. پوست روی انگشتان و کف پاها، معمولا ضخیم است اما لیزر می‌تواند به آن نفوذ کند و اثر انگشت را تغییر دهد.

به گفته اف‌بی‌آی، مجرمان، تمایل بسیاری به تغییر اثر انگشت خود دارند تا به این وسیله، سیستم تشخیص هویت نسل جدید را فریب دهند. این سیستم  برای کسانی که از تشخیص هویت فرار می‌کنند و از روش‌های تغییر اثر انگشت استفاده می‌کنند، تهدید کننده است.

 منبع: ایسنا

دنبال کنید @ اینستاگرام