افزایش سود سپرده‌های بانکی به نفع بیمه‌ها است

مدیرعامل بیمه میهن با اشاره به افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی در روزهای اخیر، این مساله را موجب افزایش سود شرکت‌های بیمه ارزیابی کرد.

موبنا – مجید بنویدی، مدیرعامل بیمه میهن در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه کل فضای اقتصادی و بیمه‌ها تحت تاثیر مسائل ارزی قرار گرفته است، اظهار کرد: به لحاظ درآمدی بیمه‌ها از آنجایی که سرمایه‌هایشان ارزی بوده، به دلیل گران شدن ارزهای خارجی سرمایه‌هایشان هم بیشتر شده است. به لحاظ هزینه‌ای هم بیمه‌ها به دلیل اینکه مسائل اتکایی خود را کمتر به خارج از کشور منتقل کرده‌اند هزینه آنچنانی متقبل نخواهند شد، ضمن اینکه اساسا ما به دلیل تجربه تحریم‌های گذشته خیلی بهتر می‌توانیم با تحریم‌های جدید مواجه شویم.
بنویدی با بیان اینکه بیمه میهن اکنون در سطح توانمندی درجه دو قرار دارد گفت: ما حالا مشکلی برای فروش محصولاتمان نداریم. حدود ۷۰ میلیارد تومان زیان انباشته داریم، بنابراین مشمول قانون ماده ۱۴۱ تجارت نمی‌شویم چرا که سرمایه حداقلی را کسب کرده‌ایم. سرمایه بیمه میهن حالا حدود ۱۵۰ میلیارد تومان است؛ با این حال خیلی به صلاح نمی‌دانم که هیجانی فروشمان را بالا ببریم چرا که همین مساله در گذشته باعث آسیب دیدن ما شده است.
او همچنین با تاکید بر اینکه تنها موتور محرکه ما نیروی انسانی کارآمد است، ادامه داد: زمانی که یک شرکت می‌خواهد در بازار فعال شود، باید نیروی انسانی و مدیران میانی خوبی داشته باشد. رویکرد ما در این حوزه جوانگرایی بوده که خود یک نوع سرمایه گذاری برای آینده تلقی می‌شود. ضمن اینکه در شرایط فعلی جذب نمایندگی برای ما از نان شب هم واجب‌تر است.
او با بیان اینکه بیمه میهن ۴۲ شعبه در سراسر کشور دارد، گفت: باید برای تعهداتی که متقبل شده‌ایم، منابع سرمایه‌ای جدیدی ایجاد کنیم. سعی کرده‌ایم با تقویت جریان نقدینگی و دریافت بیمه اتکایی و فروش برخی اموال‌مان نقدینگی شرکت را بالا ببریم.
مدیرعامل بیمه میهن با اشاره به سال تاسیس بیمه میهن در سال ۱۳۸۷ ادامه داد: بیمه میهن نسبت به یک شرکت ۱۰ ساله خیلی عقب‌تر است. علت آن هم این است که در ما در سال‌های ۱۳۹۱، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ یک فروش هیجانی را تجربه کرده‌ایم که در آن شرایط با عدم تناسب ورودی سرمایه و خسارت‌ها مواجه شد.
او با اشاره به تغییرات در سودهای بانکی هم اظهار کرد: تغییر سود سپرده‌های بانکی اگر بالا برود، می‌تواند سود شرکت‌های بیمه را افزایش دهد و بیمه‌ها برای این این مسئله باید یک تصمیم‌گیری خاص اتخاذ کنند هر چند که احتمالا بیمه‌های عمر و پس‌انداز جذابیت کمتری پیدا خواهد کرد.
بنویدی همچنین با بیان اینکه در سال جاری حجم سرمایه‌ها در بازار بیمه تا ۳۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود، اظهار کرد: واقعیت این است که تاثیر شرایط اقتصادی بر روی صنعت بیمه و مخصوصا بیمه‌های درمان و آتش‌سوزی تاثیر خوبی نخواهد بود و سرمایه‌گذاری بر روی این حوزه‌ها هم نمی‌تواند منافع آنچنانی داشته باشد.

 منبع: ایسنا 

دنبال کنید @ اینستاگرام