معاون اداره کل صادرات کالای بانک توسعه صادرات مطرح کرد:

رشد ۸۵درصدی اعطای تسهیلات به صادرکنندگان فرش درسال۹۶

معاون اداره کل صادرات کالای بانک توسعه صادرات گفت: این بانک در سال ۱۳۹۶، بالغ بر دومیلیارد و ۴۳۶ میلیون ریال، تقریباً ۴/۱ درصد از کل تسهیلات اعطایی خود را به صنعت فرش تخصیص داده که شامل تامین مالی فعالیت‌های تولید و فروش فرش‌های دستی و ماشینی و موکت می شود که نسبت به دوره مشابه خود در سال ۱۳۹۵ از افزایش حدود ۸۵ درصدی برخوردار بوده است.

موبنا – فرش از گذشته های دور همواره نقش قابل توجهی در اقتصاد و معیشت خانوار داشته و صنعت فرش ضمن دارا بودن پتانسیل افزایش تولید و صادرات همواره در ارزآوری و ایجاد اشتغال نقش بسزایی داشته است. علی رغم مشکلات موجود در حوزه صادرات فرش از جمله ممنوعیت ورود فرش به بازار آمریکا بعنوان بزرگترین واردکننده فرش ایرانی که سهم ۲۵ درصدی از صادرات فرش ایران را به خود اختصاص داده، وقوع رکود اقتصادی در بعضی بازارهای هدف صادراتی و همچنین ناآرامی‌های سیاسی و بحران در برخی کشور‌های عربی که مشتری فرش ایران بودند ، در۴ ماهه اول سال ۱۳۹۷ صادرات فرش دستباف از رشدی معادل ۲۱.۴ درصد از نظر ارزشی و ۶۱.۱ درصد از نظر وزنی درصد برخوردار بوده است.
دکتر طاهره نورسته در گفتگو با خبرنگار اگزیم نیوز در خصوص رویکرد این بانک در قبال صادرات فرش گفت: در مجموع ۵۴ شخص حقیقی و حقوقی فعال در صنعت فرش و رسیندگی، در قالب ۲۰۳ فقره قرارداد از تسهیلات بانک توسعه صادرات بهره مند شده اند که این تعداد تقریباً ۸ درصد از کل دریافت‌کنندگان تسهیلات بانک توسعه صادرات را در بخش های مختلف اقتصادی را تشکیل می‌دهد.
به گفته طاهره نورسته در سال۱۳۹۶ بانک توسعه صادرات ایران تسهیلاتی را طرح‌های توسعه صنعت فرش و ریسندگی مصوب کرد که بخشی از آنها در سال جاری پرداخت و مابقی متناسب با پیشرفت طرح در دست پرداخت می باشد.
وی با تاکید بر اینکه صنعت فرش از جمله مزیتهای نسبی کشور در حوزه صادرات است، گفت: با توجه به سهم صادرات فرش در پرتقوی کالاهای صادراتی و درآمد ارزی کشور، حمایت از صادرکنندگان صنعت فرش و حل مشکلات مبتلابه از جمله اولویت های اگزیم بانک ایران بوده بوده و همواره آمادگی دارد تا نسبت به تأمین مالی سرمایه درگردش مورد نیاز فعالین بخش مذکور با رویکرد صادراتی اقدام کند.
نورسته بیان داشت: عزم بانک برای حمایت از صنعت فرش تا انجا اهمیت دارد که علی رغم وجود محدودیت منابع بانک، تأمین مالی ریالی طرحهای سرمایه گذاری اعم از ایجادی و یا توسعه ای نیز در اولویت برنامه های جاری بانک قرار گرفته است.
معاون اداره کل صادرات کالای بانک توسعه صادرات ایران یادآور شد: بانک توسعه صادرات در سال های فعالیت خود، به عنوان بانک دولتی و تخصصی و متولی صادرات کشور، همواره رسالت حمایت از تولید ملی با رویکرد صادرات را به منظور دستیابی به اهداف کلان اقتصادی کشور ملاک عمل قرار داده است.
وی خاطرنشان کرد: بانک توسعه صادرات ایران در سالهای اخیر اهتمام مضاعف خود را برای حمایت از فعالان حوزه تولید و صادرات به کار بسته و علاوه بر تأمین مالی ارزان قیمت محصولات تولیدی از طریق تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی فعال، تأمین مالی طرحهای ایجادی و توسعه ای(علی رغم محدودیت منابع بانک) به منظور افزایش و ارتقای توان رقابت پذیری آنها در عرصه بین المللی، در حوزه مشاوره و تعامل سازنده در خصوص شناسایی بازارهای هدف صادراتی، کمک به حل مشکلات صادرکنندگان و معرفی و طراحی رویکرد های نوین تأمین مالی صادرات ،افزایش کیفیت کالاهای تولیدی، هدایت مشتریان به سمت ایجاد حداکثر ارزش افزوده در تولید کالاهای صادراتی و به تبع آن تأمین مالی زنجیره تولید داخلی و …با فعالان اقتصادی صادرات محور همکاری می کند.
به گزارش اگزیم نیوز فرش دستباف ایران از دیرباز به کشورهای آلمان، آمریکا، ایتالیا، فرانسه، انگلستان، لبنان، امارات، کویت و ژاپن صادر می‌شد و امروز بازارهای دیگری از جمله چین، شیلی، آفریقای جنوبی، روسیه، چین و برزیل به مشتریان فرش ایران اضافه شده اند.
همچنین طی دو دهه اخیر، فرش ماشینی ایران، چه در بخش تولید فرش های ماشینی با کیفیت و همراه با تکنولوژی و خلاقیت و چه در بخش فروش و صادرات همواره سیر صعودی داشته است. در حال حاضر حدود ۶۰۰ کارخانه کوچک و بزرگ تولید فرش ماشینی در کشور فعالند و به ۱۱کشور جهان صادرات دارند.

دنبال کنید @ اینستاگرام