شاهکاری از بانوی معمار در آفراگولا (+عکس)

ایستگاه مذکور که به عنوان گذرگاهی ویژه به سوی جنوب ایتالیا مورد استفاده قرار می گیرد، بخشی از یک پروژه بزرگتر محسوب می شود. این پروژه در سال ۲۰۲۲ کامل خواهد شد.

موبنا؛ رکسانا دانیالی – تصاویری که در ادامه خواهید دید، نخستین سال فعالیت ایستگاه راه آهن شهر آفراگولا؛ ایتالیا که توسط زاها حدید طراحی شده است را نشان می دهند. ایستگاه مذکور که به عنوان گذرگاهی ویژه به سوی جنوب ایتالیا مورد استفاده قرار می گیرد، بخشی از یک پروژه بزرگتر محسوب می شود. این پروژه در سال ۲۰۲۲ کامل خواهد شد. آفراگولا در استان ناپل واقع شده است. این مجموعه نیز در ۱۲ کیلومتری شمال ناپل قرارداد که ساخت و ساز آن در سال ۲۰۱۵ آغاز شده است.

گفتنی است زاها حدید یکی از مشهور ترین معماران سبک واسازی با ملیتی عراقی- بریتانیایی بود که در دوران حیات خود (درگذشته به سال ۲۰۱۶) پروژه های موفق بسیاری را به سرانجام رساند و جوایز مهمی را نیز در کارنامه کاری خود ثبت کرد. نام زاها حدید در سال ۲۰۰۸، به عنوان شصت نهمین زن قدرتمند دنیا در مجله فوربز منتشر شد.

زاها حدید معمار پروژه مذکور، این مجموعه را به عنوان یک پل شهری معرفی کرده است که دو طرف راه آهن را به یکدیگر متصل می کند. مسیرهای حرکتی در این ایستگاه به صورت گردشی طراحی شده که فواصل پیاده روی را به حداقل میزان ممکن کاهش می دهد. ورودی های بزرگ در هر دو انتهای ایستگاه نیز، مسافران را به سوی مراکز خرید و دیگر امکانات مجموعه هدایت خواهند کرد. در محوطه مرکزی هم کافه ها و رستورانهای مختلف در دسترس هستند.

استفاده از سیستم های خورشیدی و طراحی هوشمند در راستای بهره برداری بهینه از نور طبیعی، تهویه مناسب در تمام مجموعه در کنار سیستم های خنک کننده و حرارتی زمینی این ایستگاه را قادر می سازند تا مصرف انرژی را به حداقل میزان ممکن کاهش دهد.

گفته می شود که با فعال سازی تمام خطوط راه آهن این ایستگاه تا سال ۲۰۲۰، روزانه ۳۲،۷۰۰ مسافر از آنها استفاده خواهند کرد. هدف پروژه کاهش تراکم مسافران در دیگر ترمینال های ناپل بدون حذف آنها خواهد بود، زیرا اغلب جا به جایی از طریق همین ایستگاه صورت خواهد گرفت.

 منبع: پول نیوز

دنبال کنید @ اینستاگرام