وقتی بوئینگ ۷۴۷ آتش نشان می‌شود! (+فیلم و عکس)

یکی از جدیدترین آتش نشان های هوایی بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰ گلوبال سوپرتانکر است که توانایی فرو ریختن نزدیک به ۲۰ هزار گالن مهارکننده آتش برای توقف گسترش آتش سوزی را دارد.

موبنامحمدمهدی حیدرپور – با توجه به تداوم روند گرمایش جهانی و طولانی‌تر شدن فصل داغ، خطر بروز آتش سوزی های گسترده نیز در نقاط مختلف سیاره زمین رو به افزایش است. هنگامی که یک آتش سوزی به سرعت در حال گسترش مناطق مسکونی را تهدید می کند، ابزارهای برتر مقابله با آتش مانند هواگردهای خاموش کننده آتش فرا خوانده می شوند.

یکی از جدیدترین آتش نشان های هوایی بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰ گلوبال سوپرتانکر است که توانایی فرو ریختن نزدیک به ۲۰ هزار گالن مهارکننده آتش برای توقف گسترش آتش سوزی را دارد. با توجه به توانایی پرواز با سرعتی نزدیک به سرعت صوت، گلوبال سوپرتانکر می تواند طی دو ساعت و ۳۰ دقیقه از پایگاه خود در کلرادو به هر کانون آتش سوزی در آمریکا دسترسی داشته باشد. همچنین این هواپیما می تواند تقریبا طی ۲۰ ساعت به هر نقطه از جهان سفر کند.

عامل کلیدی در مبارزه با آتش سوزی های گسترده استقرار سریع و قابلیت حمل حجم عظیمی از مهارکننده های آتش مانند ژل، آب یا فوم محسوب می شود. با توجه به شرایط و موقعیت، هواپیمای آتش نشان گلوبال سوپرتانکر می تواند از ارتفاعات بالا یا بسیار پایین در حدود ۲۰۰ فوت (۶۴ متر) و سرعت بسیار کم ۲۳۳ کیلومتر در ساعت مهارکننده آتش را تخلیه کند در شرایطی که همچنان قدرت مانور خود را حفظ می کند.

در صورتی که ماموریت لغو شود، این آتش نشان پرنده فوق العاده می تواند با بار کامل دوباره در پایگاه خود فرود بیاید. اگر در مورد حمل و نقل هوایی اطلاعاتی داشته باشید می دانید که جت های تجاری عادی کمتر قادر به انجام این کار هستند. به طور معمول جت ها نیازمند رهایی از بار خود برای انجام فرودی ایمن هستند.

در کل، گلوبال سوپرتانکر توانایی حمل حدود ۱۹ هزار و ۶۰۰ گالن (۷۴ هزار و ۲۰۰ لیتر) مهارکننده آتش را دارد. مهارکننده آتش می تواند تنها در ۱۵ ثانیه در مسیری به طول ۳ کیلومتر تخلیه شود. همچنین امکان تخلیه مهارکننده آتش به صورت منطقه به منطقه نیز وجود دارد. به لطف یک سامانه تحت فشار پیشرفته، گلوبال سوپرتانکر نه تنها می تواند حملات گسترده ای به آتش داشته باشد بلکه توانایی انجام این کار با دقت بالا و در مکان های مورد نیاز را نیز دارد.

در داخل این هواپیما ۱۴ صندلی کلاس درجه یک و دو تختخواب برای ماموریت های طولانی در نظر گرفته شده است. هواپیمای گلوبال سوپرتانکر به واقع یک ماشین مدرن و عصر جدید برای مقابله با آتش سوزی های گسترده است.

One thought on “وقتی بوئینگ ۷۴۷ آتش نشان می‌شود! (+فیلم و عکس)

امکان نظردهی غیرفعال شده است.

دنبال کنید @ اینستاگرام