حراج یادبودهای نخستین مردی که پا به کره ماه گذاشت! (+عکس)

این مجموعه شخصی از آرمسترانگ که سال ۲۰۱۲ میلادی در شهر اوهایو آمریکا از دنیا رفت در حراجی «هِریتِیج» دالاس در چند سری مختلف عرضه می‌شود و قرار است بین نوامبر ۲۰۱۸ تا نوامبر ۲۰۱۹ تمام یادگاری‌های نخسین مردی که پا به کاره ماه گذاشت به فروش برسد.

موبنا – علاقمندان به فضانوردی و اکتشافات خارج از کره زمین یک فرصت ایده‌آل پیش روی خود دارند تا بتوانند تمام یادگاری‌ها و اجناس مربوط به «نیل آرمسترانگ» به عنوان اولین انسانی که موفق شد روی کره ماه قدم بگذارد را در یک حراجی خریداری کنند.

این مجموعه شخصی از آرمسترانگ که سال ۲۰۱۲ میلادی در شهر اوهایو آمریکا از دنیا رفت در حراجی «هِریتِیج» دالاس در چند سری مختلف عرضه می‌شود و قرار است بین نوامبر ۲۰۱۸ تا نوامبر ۲۰۱۹ تمام یادگاری‌های نخسین مردی که پا به کاره ماه گذاشت به فروش برسد.

در این مجموعه اجناس مختلفی به چشم می‌خورد که از جمله آنها می‌‌توان یادگاری‌های سال ۱۹۶۹ پس از فرود وی روی کره، لوازم شخصی، و قطعه‌ای از بدنه و بال نخستین هواپیمای ساخته شده توسط برادران رایت در سال ۱۹۰۳ اشاره کرد که آرمسترانگ این قطعات را با خود به کره ماه برده بود.

لازم به ذکر است تمام لوازمی که در این حراجی عرضه می‌شوند همراه با آرمسترانگ به کره ماه رفته بودند. در این مجموعه همچنین پرچم آمریکا هم به چشم می‌خورد که آن زمان بزرگترین پرچم بافته‌ شده این کشور بود تا به مناسبت اجرای ماموریت آپولو به نمایش درآید. در کنار آن پرچم سازمان ملل متحد، پرچم برخی کشورهای دیگر و … وجود دارد.

علاوه بر این قرار است یک مدال بزرگ از جنس نقره خالص عرضه شود که به تمام سرنشینان سفینه آپولو داده شود و البته آن زمان دیگر فضانوردان سازمان ناسا اجازه داشتند آن را خریداری کنند. در مجموعه آرمسترانگ همچنین یک مدال طلای بزرگ و بسیار کمیاب هم وجود دارد.

در بین لوازم شخصی آرمسترانگ که برای این حراجی در نظر گرفته شده است می‌توان به پرچم یادبود صد ساله «دانشگاه پوردو» اشاره کرد که به آرمسترانگ هدیه داده شده بود و در ماموریت «آپولو ۱۱» به کره ماه رفت.

«مارک آرمسترانگ» پسر این فضانورد بزرگ چندی پیش در یک مصاحبه خبری گفت که هرگز پدرش به او نگفته بود که قصد دارد با اجناس و یادبودهای خود چه کار کند. او توضیح داد: «من فکر می‌کنم او زمان زیادی را به این مسئله اختصاص نداد تا در مورد آینده این یادبودها فکر کند. او تمام افتخارات و یادبودهایی که در طول حیات خود دریافت کرده بود را با دقت فراوان نگهداری کرد. بنابراین از ارزش آتی این آیتم‌ها باخبر بود».

پسر آرمسترانگ که در یکی از مناطق هر سینسیناتی آمریکا زندگی می‌کند توضیح داد که پدرش تمام این یادبودها و اموال ارزشمند خود را به صورت یکجا نگهداری می‌کرد.

آرمسترانگ و برادرش ریک که وظیفه حفاظت، نگهداری و مراقبت از اقلام غیرقابل جایگزین و میراث ارزشمند پدر را برعهده دارند، این روزها ریافته‌اند که برخی از این یادبودها نیاز به بازسازی و ترمیم دارد و البته در مورد بعضی از آنها باید تحقیق صورت گیرد تا سابقه و قدمت آن مشخص شود.

او گفت: «ما احساس کردیم که برخی افراد و کلکسیون‌دارها می‌توانند به خوبی از این میراث نگهداری کنند و این امکان را برای ما فراهم آورند که از باقیمانده یادبودهای پدر به شکل بهتری مراقبت کنیم. باید قبول کرد که بسیاری از این یابودها و اجناس گران‌بها به مرور زمان کیفیت خود را از دست می‌دهند و نیاز به شرایط نگهداری ویژه دارند».

با این توضیحات «مارک آرمسترانگ» برای کمک به حفظ و تایید یادبودها و اقلام شخصی پدر خود و آماده‌سازی آنها برای فروش در مزایده به مرکز «ساراسوتا» در فلوریدا وابسته به «مرکز ضمانت و تایید اعتبار کلکسیون‌ها» مراجعه کرد و سپس مجوزهای رسمی را در اختیار گرفت.

«گرِگ روهان» مدیر «حراجی هِریتِیج» توضیح داد اموال آرمسترانگ در زمینه‌های مختلف طبقه‌بندی شده است و هر کدام از آنها می تواند به صورت جداگانه توجه کلکسیونرها را به خود جلب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

دنبال کنید @ اینستاگرام