برای ۱۲ مردی که به کره ماه رفتند چه اتفاقی افتاد؟ (+عکس و فیلم)

از بین ۱۲ مردی که طی این نیم قرن پا به کره ماه گذاشتند تنها ۴ نفر زنده هستند و مابقی آنها در طول سال‌های گذشته از دنیا رفته‌اند.

موبنا – از ابتدای تاریخ تا امروز تنها ۱۲ مرد موفق شدند روی کره ماه پا بگذارند و جمعه‌ای که گذشت چهل و نهمین سالگرد فرود «آپولو ۱۱» روی کره ماه بود تا برای نخستین بار انسان بتواند از روی آن کره زمین را مشاهده کند.
از بین ۱۲ مردی که طی این نیم قرن پا به کره ماه گذشتند تنها ۴ نفر زنده هستند و مابقی آنها در طول سال‌های گذشته از دنیا رفته‌اند.

نخستین پرواز «آپولو ۱۱» در تاریخ ۲۰ جولای ۱۹۶۹ میلادی به کره ماه انجام شد و طی این پرواز «نیل آرمسترانگ» و «باز آلدرین» توانستند به عنوان نخستین انسان‌های تاریخ روی این کره قدم بگذارند.

آرمسترانگ یک فضانورد مشهور و یکی از مهندسان علوم فضایی بود که سال ۱۹۷۱ میلادی از سازمان فضایی ناسا بازنشسته شد و سپس به عنوان سخنگوی چندین شرکت توسعه‌دهنده خدمات فضایی به فعالیت خود ادامه داد. آرمسترانگ شهرت زیادی داشت و به همین خاطر در جلسات عمومی سخنرانی می‌کرد، نشست‌های علمی به میزبانی او برگزار می‌شد و در دانشگاه‌های مختلف تدریس می‌کرد. سرانجام آرمسترانگ در سال ۲۰۱۲ میلادی در سن ۸۲ سالگی دار فانی را ودا گفت.

آلدرین که در اصل مدیریت ماموریت «آپولو ۱۱» را برعهده داشت، دومین مرد تاریخ بود که روی ماه قدم گذاشت. او در سال‌های بعدی زندگی خود به عنوان یکی از شخصیت‌های برتر عمومی فعالیت کرد و به فعالیت‌های خود برای کشفیات فضایی ادامه داد و به عنوان مثال در ماموریت‌های مختلف مریخ حضور داشت. آلدرین سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان برترین چهره‌ای شناخته شد که در برنامه تلویزیونی «رقص با ستارگان» حضور داشت. او همچنین سال ۲۰۱۶ میلادی توانست در سن ۸۶ سالگی رکورد مسن‌ترین فردی که پا به قطب جنوب گذاشته است را بشکند. او می‌گوید که در این اتفاق لحظاتی را تا نزدیک مرگ و پایان زندگی تجربه کرد.

از جمله خبرهای جدیدی که در مورد آلدرین منتشر شده است می‌توان به اختلافات قانونی میان او و فرزندانش اشاره کرد که این روزها تیتر اول بسیاری از روزنامه‌های آمریکایی است. آقای آلدرین که هم اکنون ۸۸ سال دارد در منزل شخصی خود در فلوریدا زندگی می‌کند.

«پیت کونراد» سومین فردی بود که در نوامبر ۱۹۶۹ میلادی توانست به کره ماه برود و سفر او بخشی از ماموریت «آپولو ۱۲» بود. او سال ۱۹۷۳ میلادی از سازمان فضایی ناسا بازنشسته شد و به کسب و کار شخصی خود پرداخت. زمانی که آقای کونراد ۶۹ سال داشت، سال ۱۹۹۹ میلادی در یک تصادف موتورسواری در کالیفرنیا جان خود را از دست داد.

یکی از همسفرمان کونراد در عملیات «آپولو ۱۲» با نام «آلان بین» شناخته می‌شد و او چهارمین نفری بود که روی کره ماه راه رفت. او در مجموع تنوانست ۱۶۰۰ ساعت را در فضا سپری کند و در ماموریت‌های مهمی چون «اسکای‌لب» و «پروژه آزمایشی آپولو-سایوز» حضور داشته باشد.

پس از آنکه آقای بین در سال ۱۹۸۱ میلادی از سازمان فضایی ناسا بازنشسته شد، به حرفه نقاشی ادامه داد و در تمام نقاشی‌های خود سعی کرد بخشی از تجربیات فضایی خود را به نمایش بگذارد. آقای بین می گذشته در سن ۸۶ سالگی در تگزاس آمریکا از دنیا رفت.

«آلان شِپارد» موفق شد فوریه ۱۹۷۱ میلادی در ماموریت «آپولو ۱۴» روی ماه قدم بگذارد. او نیز در سال ۱۹۷۴ میلادی از سازمان فضایی ناسا بازنشسته شد و سپس در بانک و مراکز مشاور املاک فعالیت کرد. شپارد هیئت مدیره سازما‌ن‌های مختلف غیرانتفاعی حضور داشت و بعدها بنیاد بورس فضانوردان را تشکیل داد. او سرانجام در سن ۷۴ سالگی در سال ۱۹۷۴ میلادی به دلیل ابتلا به سرطان خون جان خود را از دست داد.

یکی از فضانوردانی که در ماموریت «آپولو ۱۴» در کنار شپارد حضور داشت «اِدگار میشل» نام داشت و توانست نام خود را به عنوان ششمین فردی که پا به کره ماه گذاشته است ثبت کند. پس از آنکه میشل در سال ۱۹۷۲ میلادی از سازمان فضایی ناسا بازنشسته شد، در راه‌اندازی «موسسه علوم نئوتیک» همکاری فراوان داشت. این موسسه یک سازمان غیرانتفاعی در کالیفرنیا بود که روی پدیده‌های مختلف روانی تحقیق می‌کرد.

میشل سرانجام در سن ۸۵ سالگی در سال ۲۰۱۶ میلادی در خانه شخصی خود که در ایالت فلوریدای آمریکا واقع شده بود جان خود را از دست داد.

ماموریت «آپولو ۱۵» با حضور یک فضانورد دیگر به نام «دِیوید اسکات» انجام شد او توانست دو بار در ماه‌های جولای و آگوست ۱۹۷۱ میلادی رو ماه قدم بگذارد. با این وجود شهرت او به یک دلیل دیگر بود. اون نخستین انسانی بود که با یک وسیله نقلیه روی سطح ماه رانندگی کرد. پس از آنکه اسکات در سال ۱۹۷۷ میلادی از سازمان فضایی ناسا بازنشسته شد، به حرفه نویسندگی و مشاوره برای نگارش کتاب‌ها و مستندها در مورد تجربیات فضایی خود ادامه داد. او هم اکنون در شهر لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیای آمریکا زندگی می کند.

«جیمز ایروین» که در همان ماموریت حضور داشت به عنوان هشتمین نفری که به کار ماه پا گذاشته است معرفی شد. او در سال ۱۹۷۲ میلادی از ناسا بازنشسته شد و سپس «بنیاد پروازهای مرتفع» را تاسیس کرد. این مرکز در اصل یک سازمان مذهبی و مسیحی برای توسعه مشاغل مربوطه بود.

آقای ایروین در سال ۱۹۹۱ میلادی در حالی که تنها ۶۱ سال داشت جان خود را از دست داد و نام او به عنوان نخستین مردی که به ماه رفته و از دنیا رفته است ثبت شد.

در آوریل ۱۹۷۲ میلادی «جان یانگ» به عنوان نهمین مسافر کره ماه نام خود را ثبت کرد و در ماموریت «آپولو ۱۶» روی کره ماه قدم گذاشت. او سپس در ماموریت‌های فضای مهم دیگر از جمله «شاتل فضایی کلمبیا» هم حضور داشت و پیش از اینکه در سال ۲۰۰۴ میلادی بازنشسته شود، به مدت ۴۰ سال در سازمان فضای ناسا خدمت کرد. آقای یانگ سرانجام در سن ۸۷ سالگی در ژانویه ۲۰۰۵ از دنیا رفت.

«چارلز دوک» دهمین نفری معرفی شد که پا به کره ماه گذشته است و او در ماموریت «آپولو ۱۶» این افتخار را کسب کرد. او سرانجام در سال ۱۹۷۵ میلادی از ناسا بازنشسته شد و سپس در حوزه زندان‌ها به فعالیت‌های خود ادامه داد. دوک هم اکنون ۸۲ سال دارد و در تگزاس آمریکا زندگی می‌کند. او در حال حاضر مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره «بنیاد بورس تحصیلی فضانوردان» است.

اواخر همان سال در دسامبر ۱۹۷۲ میلادی «ائوجین سرنان» در ماموریت «آپولو ۱۷» به کره ماه رفت. او نه تنها نام خود را به عنوان یازدهمین فردی که پا روی کره ماه گذشت به ثبت رساند، بلکه توانست آخرین ردپای انسان روی کره ماه را هم ثبت کند که تصویر ردپای او بسیار مشهور است.

او سال ۱۹۷۶ میلادی از ناسا بازنشسته شد و سپس در صنایع خصوصی کار می‌کرد و البته در برخی موارد به عنوان مفسر در برنامه محبوب «صبح بخیر آمریکا» حضور داشت. آقای سرنان ژانویه ۲۰۱۷ درحالی که ۸۲ سال داشت در شهر تگزاس از دنیا رفت.

آخرین مردی که پا به کره ماه گذشت و هنوز هم زنده است «هَریسون اشمیت» نام دارد که یک زمین‌شناس بود و در ماموریت «آپولو ۱۷» حضور داشت.

اشمیت سال ۱۹۷۵ میلادی از سازمان فضایی ناسا بازنشسته شد سپس به شهر نیومکزیکو در آمریکا مهاجرت کرد و در مجلس نمایندگان این شهر به فعالیت خود ادامه داد. در اصل اشمیت همان سال بازنشستگی به عنوان نماینده مجلس سنا انتخاب شد و به صورت همزمان تدریس دانشگاهی و فعالیت به عنوان مشاور شرکت‌های تجاری را هم ادامه داد.

او هم اکنون ۸۳ سال دارد و در شهر نیومکزیکو آمریکا زندگی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

دنبال کنید @ اینستاگرام