ساخت هوش مصنوعی رایانه که می‌تواند مناظره کند

جدیدترین رایانه ساخت شرکت IBM که مبتنی بر فناوری پیشرفته هوش مصنوعی است، توانایی مذاکره و مباحثه با انسان را دارد.

موبنا – شرکت آی بی ام ( IBM) که یک شرکت آمریکایی چندملیتی است و در حوزه تکنولوژی، ساخت رایانه، تراشه پردازنده و سایر فناوری های نوین در جهان فعالیت‌های گسترده دارد و به عقیده برخی از کارشناسان، بزرگترین غول سازنده رایانه در جهان به شمار می‌رود.

حالا به تازگی گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد جدیدترین رایانه ساخت این شرکت که بر پایه فناوری فوق پیشرفته هوش مصنوعی طراحی و توسعه داده شده است، قادر خواهد بود با انسان در موارد و حوزه‌های گوناگون به بحث و مناظره بپردازد.

پیش از این رایانه‌های آی بی ام توانسته بودند با اساتید و قهرمانان بازی شطرنج بازی کرده و آن‌ها را شکست بدهند. اما هم اکنون در جلسه‌ای که هفته پیش برگزار شد، موفق شده‌اند با مناظره‌کنندگان انسانی بحث و گفت‌وگو کنند.

این رایانه مبتنی بر هوش مصنوعی که Project Debater نام دارد، موظف است از دولت ایالات متحده آمریکا برای کمک‌های مالی به منظور انجام اکتشافات در حوزه هوا و فضا، حمایت و پشتیبانی کند.

در جلسه‌ای که برگزار شد، نوآ اوادیا، به‌عنوان یکی از قهرمانان مناظره باید اظهارات این کامپیوتر را به چالش می‌کشاند.

این رایانه در مباحثی همچون حوزه پزشکی عملکرد بسیار مناسب و قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشت اما در زمینه شوخ طبعی چندان جالب نبود. رایانه آی بی ام از لحاظ دانش به رقبای انسانی خود برتری کاملی داشت و با بهره‌گیری از هوش مصنوعی خود توانست توجه و نظر دست کم ۹ نفر از حضار را به سمت خود تغییر دهد.

این رویداد که در سانفرانسیکوی ایالات متحده آمریکا برگزار شد، نخستین باری بود که افراد خارج از شرکت آی بی ام می‌توانستند شاهد یک مناظره واقعی و مستقیم میان انسان و هوش مصنوعی باشند.

آرویند کریشنا – مدیر بخش پژوهش IBM – در این باره می‌گوید: هوش مصنوعی باید در وهله نخست، به زبان مسلط شود تا بتواند در مناظره عملکرد بهتر و کامل‌تری را از خود نشان دهد.

این روزها که شرکت‌های بزرگ و غول‌های تکنولوژی در جهان همچون گوگل، اپل، مایکروسافت، فیس‌بوک و IBM در عرصه هوش مصنوعی با هم به رقابت می‌پردازند، رایانه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی نیز وارد میدان رقابت تنگاتنگی شده‌اند.

 منبع: ایسنا 

دنبال کنید @ اینستاگرام