چرا دانشمندان مرد فقط با نام خانوادگی خود شناخته می‌شوند؟

در پایان مشخص شد پروفسورها و اساتید دانشگاه مرد ۵۶ درصد بیشتر از همتایان زن با نام خانوادگی خود بین دانشجویان شهرت یافته‌اند.

موبنا – داروین،‌ نیوتون، انیشتین. حتما این نام‌ها به عنوان بزرگترین دانشمندان تاریخ به گوش شما هم خورده است. هنگامی که دانشمندان به سطح مشخصی از شهرت دست میابند، نیازی به اعلام نام کوچک آنها نیست و معمولا این افراد با نام خانوادگی خود شناخته می‌شوند. بر اساس نتایج حاصل از مطالعه جدید مشخص شد این مسئله برای تمام دانشمندان مرد به همین شکل صدق می‌کند. البته قانون یاد شده فقط برای دانشمندان به این صورت دنبال نمی‌شود. سیاستمداران، ورزشکاران و دیگر افراد سرشناس در جامعه معمولا با نام خانوادگی خود شناخته می‌شود و کمتر مرد مشهوری را در تاریخ مشاهده خواهید کرد که نام کوچک آن رواج یافته باشد.

محققان در پایان بررسی‌های جدید خود به این نتیجه رسیدند که تفاوت جنسیتی بین افراد سرشناس وجود دارد. آنها برای دنبال کردن بررسی‌های خود این مسئله را مورد توجه دادند که دانشجویان برای دنبال کردن بررسی‌های پروفسورهای مختلف که به صورت آنلاین منتشر شده است، چه منابعی را انتخاب می‌کنند. گروه تحقیقاتی در این زمینه ۴۴۹۴ نظر منتشر شده از سوی دانشجویان در مورد مطالب علمی آنلاین را بررسی کردند که این مطالب در حوزه زیست شناسی، روان شناسی، علوم رایانه، تاریخ و اقتصاد از سوی ۱۴ دانشگاه معتبر آمریکایی منتشر شده بود.

در پایان مشخص شد پروفسورها و اساتید دانشگاه مرد ۵۶ درصد بیشتر از همتایان زن با نام خانوادگی خود بین دانشجویان شهرت یافته‌اند. گروه تحقیقاتی امروز نتیجه بررسی‌های خود را در آخرین شماره از «نشریه ملی آکادمی علوم» منتشر کرد. محققان دریافتند بزرگترین تفاوت جنسیتی در این زمینه مربوط به حوزه علوم رایانه می‌شود که در آن نام خانوادگی در ۴۸ درصد بررسی‌های صورت گرفته از سوی دانشجویان برای اساتید مرد ذکر شده است و در مقابل فقط ۱۸ درصد دانشجویان در کامنت‌های اینترنتی خود به نام خانوادگی اساتید زن اشاره کرده‌اند.

در سه مطالعه مجزای دیگر محققان تایید کردند که مردان سعی می‌کنند با تاکید بر نام خانوادگی بیشتر به رسمیت شناخته شوند. در یکی از موارد مشخص شد اگر قرار باشد در مورد یک شخص سیاسی مرد در یک مصاحبه تلویزیونی صحبت شود ۱۲۶ درصد احتمال بیشتری وجود دارد که نام خانوادگی او به کار رود. در بخش دیگر یک گروه از محققان دریافتند ۷۴ درصد مردم اگر می‌خواهند در مورد یک مرد مشهور صحبت کنند به صورت ناخودآگاه نام خانوادگی او را به کار می‌برند و همچنین اگر قرار باشد نام یک زن مشهور توسط همین افراد به کار رود، نام کوچک او را ترجیح می‌دهند.

این نوع نامگذاری نشان می‌دهد که افراد چگونه در مورد اشخاص پیرامون خود فکر می‌کنند. محققان با انجام بررسی‌های بیشتر در حوزه مذکور به این نتیجه رسیده‌اند که نام خانوادگی تنها منبعی محسوب می‌شود که برای خطاب به یک شخص مشهور و برجسته به کار می‌رود. در یک بررسی میدانی جدید مشخص شد دانشمندان بزرگ تاریخ در بیشتر موارد با نام خانوادگی خود مشهور شده‌اند و بیشتر مردم هرگز نام کامل او را نشنیده‌اند. محققان می‌گویند تشخیص دانشمندان بزرگ از روی نام خانوادگی آنها ۱۴ درصد بیشتر از جوایز بزرگی که آنها دریافت کرده‌اند صورت می‌گیرد. این مسئله به آن معنی خواهد بود که زنان به دلیل کوتاه بودن نام کوچک خود می توانند راحت‌تر به شهرت برسند و نام آنها آسان‌تر در ذهن مردم بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + سیزده =

دنبال کنید @ اینستاگرام