سفری به متفاوت ترین هتل جهان! (+تصاویر)

اما از نظر دانش معماری مهم ترین نکته در ارتباط با هتل مورفئوس، عدم ایجاد اختلال در فضاهای داخلی به وسیله دیوارها و یا ستون های حمایتی خواهد بود. در واقع بدون آن که هیچ مانعی سر راه دید مهمان ها قرار داشته باشد، می توان از زیبایی های داخلی و همچنین خارج هتل لذت برد.

موبنا؛ رکسانا دانیالی – زاها حدید از معماران برجسته دو رگه (عراقی- بریتانیایی) پیرو سبک واسازی بود که توانست طی دوران درخشش خود، بیش از ۹۵۰ پروژه منحصر به فرد را در ۴۴ کشور دنیا به مرحله اجرا درآورد. جالب است بدانید که نام وی در جایگاه شصت و نهمین زن قدرتمند جهان در سال ۲۰۰۸ توسط مجله فوربز منتشر شد.

هتل مورفئوس (به معنای الهه خواب) یکی از جنجالی ترین طراحی های این معمار توانمند محسوب می شود که به عنوان بخشی از پروژه تفریحی خیال در شبه جزیره ماکائو واقع در دریای جنوبی چین رونمایی شده است.

همانطور که گفته شد پروژه هتل مورفئوس به همت گروه معماری زاها حدید (ZHA) و با الهام از سنت کنده کاری سنگ یشم در چین توسعه یافت. اگر نگاهی به طراحی هتل داشته باشید نیز ظاهر انحنا دار آن را به وضوح خواهید دید. درست مانند آن است که استادی خبره یک سنگ قیمتی را با مهارت تمام تراشیده باشد. اما عنصر اصلی در انحصار بخشی به این سازه، هارمونی بی نظیر ردیف های مستطیلی در کنار حفره های مرکزی آن خواهد بود. این طراحی متفاوت منتج به ایجاد نمایی می شود که معماران از آن تحت عنوان “پنجره شهری” یاد می کنند. پنجره های شهری غالبا قادر به برقراری ارتباط بین فضاهای عمومی داخل هتل با اتمسفر شهر خواهند بود.

هتل مورفئوس در کوتای؛ منطقه ای مسکونی- تجاری در ماکائو جمهوری خلق چین واقع شده است. این هتل تبدیل به عنصری شاخص در پروژه شهر رویاها و یا همان تفریحگاه خیال شده که در مجموع دو سالن تئاتر، بلوکی مخصوص خرید، ۲۰ رستوران و چهار هتل دیگر را در خود جای می دهد. هتل مورفئوس متشکل از امکانات مختلفی است. سطوح بالایی خود شامل ۷۷۰ اتاق مهمان و همچنین سوئیت های متنوع در کنار “ویلاهای آسمان” خواهند بود. این ویلاها در مرتفع ترین طبقه هتل قرار دارند. البته فضاهای اجتماعی داخل هتل نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. از جمله مهم ترین این دسته فضاها می توان به سالن جلسات، سالن برگزاری قرارهای کاری، اتاق های بازی، روستورانهای مختلف، سالن های ماساژ و استخر بدون پوشش واقع شده در پشت بام ساختمان اشاره کرد.

هنگام توسعه این پروژه تیم معماران زاها حدید با استفاده از پتانسیل های سایت ساخت و ساز، اقدام به طراحی سازه ای کردند که در قالب یک ساختمان ۴۰ طبقه با ارتفاع کلی ۱۶۰ متر تعریف می شد. این بلوک یکپارچه شیشه ای در نهایت با حفرات مرکزی خود، نمایی تکرار نشدنی را رقم زده است. لازم به ذکر است که این فضاها به ساختار داخلی هتل نیز شکلی منحصر به فرد بخشیده اند. به عنوان مثال سوئیت هایی که در گوشه ساختمان واقع شده اند، یکی از مهم ترین نتایج حفرات مرکزی به شمار می روند. ترکیب مورد نظر، تعداد اتاق هایی از هتل که به فضاهای خارجی دید مناسبی دارند را به حداکثر می رساند. در عین حال نیز ۱۲ آسانسور شیشه ای سفر شگفت انگیز مهمانان به سطوح بالای هتل را امکان پذیر می سازند.

اما از نظر دانش معماری مهم ترین نکته در ارتباط با هتل مورفئوس، عدم ایجاد اختلال در فضاهای داخلی به وسیله دیوارها و یا ستون های حمایتی خواهد بود. در واقع بدون آن که هیچ مانعی سر راه دید مهمان ها قرار داشته باشد، می توان از زیبایی های داخلی و همچنین خارج هتل لذت برد. جالب است بدانید که ساختمان های مختلف جزیره ماکائو، با رعایت اصول متفاوت معماری از سراسر دنیا ساخته شده اند. بدین ترتیب اگر در این منطقه به گشت و گذار بپردازید، با تنوع چشم نوازی رو به رو خواهید شد. این در حالی است که مورفئوس سبکی کاملا منحصر به فرد و نوین دارد و از این طریق توانسته است تبدیل به عنصری خارق العاده برای جزیره ماکائو شود.

 منبع: پول نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یازده =

دنبال کنید @ اینستاگرام