آشنایی با قوی‌ترین و سریع‌ترین روبات‌های ساخته شده در جهان (+عکس و فیلم)

کارشناسان به تازگی روبات‌های ساخته شده در شرکت «بوستون داینامیک» را از نزدیک مورد تحلیل قرار دادند و در نهایت با توجه به توانایی‌ها و امکانات آنها، این روبات‌ها را از ۱ تا ۱۰ امتیازدهی کردند.

موبنا – شرکت «بوستون داینامیک» روبات‌هایی می‌سازد که می‌توانند راه بروند، صعود کنند، بدوند، بپرند، بارهای سنگین را با خود حمل کنند و در را باز کنند یا پشتک بزنند. این مخلوقات ساخته دست بشر توانایی‌های قابل ملاحظه‌ای دارند و در برخی مواقع می‌توانند بسیار سرگرم‌کننده و جالب باشند.

کارشناسان به تازگی روبات‌های ساخته شده در شرکت «بوستون داینامیک» را از نزدیک مورد تحلیل قرار دادند و در نهایت با توجه به توانایی‌ها و امکانات آنها، این روبات‌ها را از ۱ تا ۱۰ امتیازدهی کردند تا مشخص شود کدام یک از آنها کارآمدتر هستند. این امتیازدهی نشان می‌دهد کدام یک از این روبات‌ها می‌توانند اعمال شبیه‌تر به انسان را انجام دهند و به عنوان یک دستیار کارآمد در کنار انسان حضور داشته باشند.

«هَندل» از جمله روبات‌هایی محسوب می‌شود که می‌تواند کارهای بامزه فراوان انجام دهد، در مقابل «اسپات‌مینی» شبیه به یک سگ طراحی شده است و برای آن امکان باز کردن درها هم در نظر گرفته شده است. این روبات مدل کوچک‌تر «اسپات» است. برادر بزرگتر آن می‌تواند اشیا را از روی زمین بردارد، سر خود را به اطراف بچرخاند، بازوهای خود را برای انتخاب شیئ درست به کار بگیرد و شکل ظاهری آن مانند یک زرافه عجیب طراحی شده است.

 

 

در اینجا می‌توانید فهرست بهترین و کارآمدترین روبات‌هایی که تاکنون در شرکت «بوستون داینامیک» ساخته شده است را همراه با تصاویر آنها مشاهده کنید. این امتیازدهی بر اساس استانداردهای مرکز «روبوپوکالیپس» انجام شده است.

اسپات‌مینی بدون سر

این مدل از روبات «اسپات مینی» به گونه‌ای ساخته شده است که بازوهای آن نمی‌تواند بلندتر شود. این روبات بیشتر شبیه به یک سگ کوچک است که چهره نامشخص دارد. «بوستون داینامیک» با این نوع طراحی برای روبات مذکور سعی کرده است به مردم بفهماند که قرار نیست روبات‌ها جایگزین موجودات زنده شوند. توجه داشته باشید که اگر پشت درب بسته بمانید و «اسپات‌مینی» داخل منزل باشد، نمی‌تواند در را برای شما باز کند.

روبات انسان‌نمای اطلس

«اطلس» با عنوان «بهترین روبات برای جایگزینی با انسان» شناخته می‌شود. «بوستون داینامیک» این روبات دو پا و دو دست را «پویاترین روبات انسان‌نمای جهان» می‌خواند.

 

 

بخش‌های مختلف بدن «اطلس» به کمک چاپگر سه‌بعدی ساخته شده است و این اتفاق به روبات کمک می‌کند بدن سبک‌تری داشته باشد و بتواند در حجم کوچک‌تر، امکانات بیشتری را در خود جا دهد. این روبات به خوبی می‌تواند تعادل خود را روی دو پا حفظ کند و از سطوح ناهموار و پله‌ها نیز به راحتی بالا برود.

امتیاز مرکز روبوپوکالیپس: ۹ – این روبات می‌تواند در برخی موارد بهتر از انسان فکر کند.

حرکت اطلس روی پله‌ها

اگر مشاهده کردید که «اطلس» به سمت شما گام برمی‌دارد،‌ پشت خود را به او نکنید و ندوید. زیرا در چنین شرایطی ممکن است احساس ترس در «اطلس» ایجاد شود. این روبات بسیار چابک و کارآمد طراحی شده است و ممکن است در آینده با سرعت بیشتر از «یوسین بولت» سریع‌ترین دونده جهان بدود. «اطلس» به راحتی از پله‌ها بالا و پایین می‌رود و تا زمانی که انرژی در باتری‌های آن وجود داشته باشد می‌تواند پا به پای شما حرکت کند.

روبات کارآمد «هَندل»

برخلاف ابعاد و شکل ظاهری ناخوشایندی که برای این روبات در نظر گرفته شده است، «هَندل» یک ابزار بسیار کارآمد است که مجموعه‌ای از چرخ‌ها و پاها را مورد استفاده قرار می‌دهد تا کارهای مختلف را به صورت کاملا تخصصی انجام دهد. «بوستون داینامیک» اعلام کرد که «هَندل» بهترین روبات جهان برای استفاده همزمان از پاهات و چرخ‌ها محسوب می‌شود.

یکی از بهترین قابلیت‌هایی که برای «هَندل» در نظر گرفته شده این است که می‌توانند وسایل سنگین تا ۴۵ کیلوگرم را به راحتی از زمین بلند کند و آنها را به نقطه مورد نظر برساند. با این توضیحات هرزمان که فرزند شما خسته شد می‌توانید از «هَندل» بخواهید آن را در آغوش بگیرد و به خانه ببرد.

امتیاز مرکز روبوپوکالیپس: ۴ – شکل ظاهری روبات زیبا نیست و با این وجود وسایل شما را به راحتی حمل می‌کند.

هَندل در حال حمل بار

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید این روبات یک جعبه بزرگ را از روی زمین بلند کرده است و آن را با خود حمل می‌کند. به نظر می‌رسد این کار برای «هَندل» چندان دشوار نباشد. به خاطر داشته باشید که سیستم داخلی روبات به گونه‌ای طراحی شده است که اگر بخواهید آن را در آغوش بگیرید، از این کار امتناع می‌کند.

سگ بزرگی به نام «اسپات»

«اسپات» یکی از روبات‌های شناخته شده «بوستون داینامیک» محسوب می‌شود که در کنار «اطلس» و «اسپات مینی» شهرت جهانی دارد. این روبات شبیه به سگ طراحی شده است و شرکت سازنده آن را «ابزار کارآمد جابه‌جایی وسایل با ثبات بسیار بالا» معرفی می‌کند.

با این روبات می‌توانید به پیاده روی بروید و از او برای خریدهای روزانه کمک بگیرید. «اسپات» حدود یک متر ارتفاع دارد و اگر باتری آن کاملا خالی باشد، ۴۵ دقیقه طول می‌کشد تا آن را به طور کامل شارژ کند.

امتیاز مرکز روبوپوکالیپس: ۷ – این روبات به اندازه کافی بزرگ است تا به کمک شما بشتابد. اگر به شکل سگ طراحی نشده بود می‌توانست امتیاز بالاتری داشته باشد.

اسپات در حال دویدن

در این تصویر مشاهده می‌کنید که «اسپات» در کنار صاحب خود در حال دویدن است و می‌تواند پا به پای انسان حرکت کند. این اتفاق به شما نشان می‌دهد که روبات‌ها می‌توانند در کنار انسان به خوبی حضور داشته باشند. با این روبات می‌توانید یک دوست خانگی صمیمی داشته باشید و روی کمک‌های آن حساب کنید.

ال‌اِس‌۳

شکل ظاهری این روبات چه حیوانی را به یاد شما می‌آورد؟ شما هم با دیدن او تصویر یک سگ بولداگ را تداعی می‌کنید؟ نام این روبات «ال‌اس۳» است که به طور کامل «سیستم‌های حمایت از ستون فقرات» شناخته می‌شود. این روبات برای حمل بارهای سنگین در زمین‌های ناهموار ساخته شده است و به جای آنکه نیروی خود را از باتری دریافت کند، موتورهای ویژه‌ای در آن کار گذاشته شده است که به کمک آنها نیروی مورد نیاز خود را به دست می‌آورد.

ال‌اس‌۳ در خانواده حیوانات «بوستون داینامیک» قرار می‌گیرد و با اهداف نظامی ساخته شده است.

امتیاز مرکز روبوپوکالیپس: ۷ – این روبات آموزش‌های نظامی دیده است و البته توانایی حمل انسان را ندارد.

هل دادن ال‌اس‌۳

اگر قرار باشد ال‌اس‌۳ را هُل دهید یا بدن آن را با دستان خود به حرکت درآورید، بی‌تردید می‌بایست از چند نفر دیگر هم کمک بگیرید. این روبات با بدن فلزی بزرگ، سنگین و بسیار قوی ساخته شده است و بنابراین ضربات احتمالی مشکلی را برای آن ایجاد نمی‌کند.

گربه وحشی وایلد‌کَت

این «وایلدکَت» است که «بوستون داینمایک» از آن به عنوان «سریع‌ترین روبات چهارپای جهان» یاد می‌کند. این روبات می‌تواند با حداکثر سرعت ۳۲ کیلومتر بر ساعت بدود و نحوه دویدن و حرکت کردن پاهای آن شبیه به اسب طراحی شده است. سوخت در نظر گرفته شده برای «وایلدکَت» متانول است که این سوخت در راکت‌های فضایی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به خاطر داشته باشید که «وایلدکَت» بر پایه روبات «چیتا» ساخته شده است که در شرایط کنترل شده روی تردمیل می‌تواند با میانگین سرعت ۴۸ کیلومتر برساعت بدود.

امتیاز مرکز روبوپوکالیپس: ۸ – این روبات بسیار توانمند است و می‌تواند وسایل را به راحتی با خود حمل کند.

یوزپلنگ روی تردمیل

این روبات «چیتا» است که آناتومی بدن آن از روی یوزپلنگ طراحی شده است. این روبات می‌تواند یکی از توانمندترین روبات‌های ساخته شده در جهان است و بسیار سریع عمل می‌کند.

بیگ‌داگ

«بیگ‌داگ» یک نام مناسب برای این روبات محسوب می‌شود. در اینجا تصویر این روبات برای انجام فعالیت‌های نظامی و حمل وسایل مربوطه نمایان شده است. این روبات به موتور گازی مجهز شده است و یکی از نخستین محصولات ساته شده در آزمایشگاه تخصصی «بوستون داینامیک» محسوب می‌شود که آزمایش‌های فراوانی در دنیای واقعی روی آن انجام شده است. این روبات می‌تواند بارهای بسیار سنگین را با خود حمل کند و برای مسیرهای طولانی برنامه‌ریزی درست انجام دهد.

امتیاز مرکز روبوپوکالیپس: ۴ – اگرچه این یکی از نخستین روبات‌های ساخته شده در مرکز مذکور محسوب می‌شود، ولی قابلیت‌های فراوانی دارد.

دو بیگ‌داگ

در این تصویر مشاهده می‌کنید که دو روبات بیگ‌داگ با جثه بزرگ خود در کنار یکدیگر حضور دارند و در حال حمل وسایل نظامی هستند.

سَندفلی

این روبات جثه کوچکی دارد و با این وجود توانایی‌های فراوان برای آن در نظر گرفته شده است. «سَندفلی» یک روبات کارآمد محسوب می‌ّود که می‌تواند شبیه به دستگاه‌های کوچک مجهز به سیستم کنترل رادیویی، مسافت‌های طولانی را طی کند. با این وجود هرجا که لازم باشد این روبات می‌تواند در هوا بپرد و شبیه به یک سوپرمن کوچک عمل کند. این روبات به راحتی می تواند از دیوار بالا برود و خود را به پشت‌بام ساختمان‌ها برساند.

امتیاز مرکز روبوپوکالیپس: ۲ – این روبات از چرخه تولید خارج شده است.

جهش سَندفلی

اگر باور ندارید که این روبات کوچک چه کارهایی می‌تواند انجام دهد، بهتر است تصویر بالا را مشاهده کنید. «سَندفلی» می‌تواند بپرد و بجهد و از این نظر آن را شبیه به یک شیئ آسمانی ناشناخته می‌دانند.

آرهِکس

«آرهِکس» چهره خشنی دارد که برای آن دو چشم و یک بینی در نظر گرفته شده است. این روبات شش‌پا بسیار هوشمندانه طراحی شده است که می‌تواند به راحتی از همه موانع صعود کند. روبات هوشمند «آرهِکس» قادر است در شرایط آب و هوایی مختلف، مسیرهای آبی، خاک، باتلاق، گِل و … به راحتی حرکت کند. «بوستون داینامیک» می‌گوید «آرهِکس از هر زمینی عبور می‌کند».

امتیاز مرکز روبوپوکالیپس: ۱۰ – هر توقعی که از این روبات داشته باشید را به راحتی انجام می‌دهد.

صعود آرهِکس

در این تصویر مشاهده می‌کنید که «آرهِکس» در حال صعود از یک مانع است و پاهای منحنی آن به راحتی این صعود را مدیریت می‌کند. اگر «آرهِکس» و «سَندفلی» با یکدیگر ترکیب شوند، روبات نهایی قادر خواهد بود به راحتی بپرد، کوهنوردی کند، و از زمین‌های دشوار بگذرد. ممکن است در آینده از «آرهِکس» به عنوان خدمتکار استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =