مکانو؛ بزرگترین شرکت معماری جهان (+عکس)

موبنا – «مِکانو» نام یکی از شرکت‌های معماری بسیار معروف در جهان است که دفتر مرکزی آن در شهر دلفت در هلند واقع شده است. مکانو سال ۱۹۸۴ میلادی توسط شخصی به نام «فرانسیس هوبِن» تاسیس شد و البته چند فرد دیگر هم به او کمک کردند تا این شرکت معماری فعالیت خود را آغاز کند.

هوبن، دال و استینهویس سه شخصی بودند که در تاسیس این شرکت حضور داشتند و همان سال موفق شده بودند در مسابقه طراحی مسکن جوانان در روتردام جایزه نخست را به دست بیاورند و این سه شخص آن زمان در رشته فناوری در دانشگاه دلفت تحصیل می‌کردند. پروژه‌ای که این سه جوان مطرح کرده بودن نقطه عطف در فرآیند ساخت خانه‌های اجتماعی در هلند شد و بدها طرح ابداعی آنها به برنامه اصلی دولت هلند برای ساخت واحدهای خانوادگی تبدیل شد. آنها در کنار دو شخص دیگر به نام «وان ایگرات» و «دی وِیجر» سال ۱۹۸۴ میلادی در شهر دلفت که محل تحصیل‌شان بود شرکت مکانو را تاسیس کردند.

موقعیت شرکت

مکانو در یکی از قدیمی‌ترین کانال‌های هلند به نام «اود دلفت» تاسیس شده است که این کانال از میان شهر تاریخی دلفت عبور می‌کند. این کانال سال‌ها قبل خشک شده بود و خانه‌ای که مِکانو در آن فعالیت خود را آغاز کرد در سال ۱۷۵۰ میلادی توسط یک معمار ایتالیایی به نام بولینا بنا شده بود. این خانه در فضای داخلی خود یک راهرو به طور ۴۰ متر را شامل می‌شود که پله‌ها، سقف، درب و … به صورت برجسته با سنگ و گچ تزیین شده بود.

این ساختمان در قرن نوزدهم میلادی توسط چندین نفر از بزرگان هلندی تصرف شده بود و سرانجام در سال ۱۸۸۶ میلادی به خیریه کاتولیک‌های رومی فروخته شد تا فقرا در آن اسکان یابند. پس از این اتفاق «بنیاد سَنت هیپولیتوس» مدیریت آن را در اختیار گرفت و تا سال ۱۹۷۰ میلادی از این ساختمان به عنوان محلی برای اسکان سالمندان و سپس به عنوان یک بیمارستان کوچک برای خدمات رسانی به فقرا مورد استفاده قرار می‌گرفت. در سال ۱۹۸۳ میلادی مِکانو بخشی از این خانه کانالی را اجاره کرد و هم اکنون دفتر مرکزی شرکت مکانو در این ساختمان واقع شده است.

شرکت معماری مِکانو هم اکنون در شهرهای منچستر انگلستان، واشنگتن آمریکا و کائوجونگ تایوان شعبه دارد.

فلسفه طراحی

طراحی‌های صورت گرفته در این شرکت جنبه‌های فنی، انسانی و سرگرمی را به بهترین شکل شامل می‌شود. مکانی در اصل انضباط در رشته‌های معماری خانگی،‌ برنامه‌ریزی شهری و معماری محیطی را با یکدیگر ادغام کرده است و با طرح‌های نه چندان متعارف همواره تاکید فراوان بر ورود نور به ساختمان دارد. هر پروژه در این شرکت به لحاظ زمینه و نحوه ارتباط با ساختار بزرگ شهری و اجتماعی طراحی می‌شود و بنابراین تمام طرح‌های صورت گرفته در این شرکت با منطقه جغرافیایی و محیط پیرامون کاملا در ارتباط هستند. چگونگی قرار گرفتن در محیط زیست و زیبایی مکان یکی از مهم ترین مواردی است که مکانو همواره بر آن تاکید دارد.

شرکت مکانو از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی آثار قابل ملاحظه‌ای را از خود برجا گذاشت که در بسیاری از موارد هنوز نمونه‌های آنها ارایه نشده است. سه عبارت «ترکیب، کنتراست و پیچیدگی» که نام کتاب «فرانسیس هوبن» است خلاصه فعالیت‌های شرکت مکانو را نشان می‌دهد و البته طبیعت همواره به عنوان یکی از مهم ترین موارد برای تکمیل ماهیت این شرکت بوده است. این شرکت در طراحی‌های خود کاملا مخالف با طراحی‌های سرد، انتزاعی و مینیمالیستی عمل می‌کند. فلسفه طراحی مکانو برپایه معماری گرم و ملموس استوار است و همیشه یک تجربه مبتنی بر احساس را برای ساکنان ساختمان به ارمغان می‌آورد.

فعالیت‌های کاری

شرکت صاحب‌نام مکانو از سال ۱۹۸۴ به بعد با سرعت زیادی در پروژه‌های کاری وسیع و متنوع حضور یافت و موفق شد در تمامی آنها به خوبی عمل کند. در سال‌های اولیه کار، پروژه‌های مکانو عمدتا به مسکن اجتماعی در مناطق جدید شهری مربوط می‌شد. این شرکت در حال حاضر روی ساختمان‌های پیچیده، چند منظوره و توسعه یکپارچه شهرهای متمرکز کار می‌کند. از پروژه‌هایی که مکانو در آن حضور داشته است می‌توان به خانه‌های مسکونی، مدارس، پردیس‌ها، محله کامل شامل انواع ساختمان‌ها، تئاتر، کتابخانه، آسمان خراش، پارک‌ها، میدان‌ها، بزرگراه‌ها، شهرها، هتل‌ها، موزه‌ها و عبادتگاه‌ها اشاره کرد.

مکانو و طراحی‌های آن هم اکنون به یک استاندارد جامع برای معماری هلندی تبدیل شده است و با کارکنان چندملیتی متشکل از معماران، طراحان داخلی، طراحان شهری، معماران زیبایی و مهندسان در پروژه‌های مختلف همکاری می‌کند و به صورت همزمان در کشورهای هلند، اسپانیا، انگلستان، چین، تایوان، کره جنوبی و نروژ پروژه‌های معماری خود را پیش می‌برد. این شرکت به صورت همزمان در کشورهای لهستان و ایالات متحده نیز پروژه‌های معماری خود را به انجام می‌رساند.

برخی پروژه‌هایی که مکانو آنها را به انجام رسانده است را می‌توان به قرار زیر معرفی کرد:

 

خروج از نسخه موبایل