دومین خودروی کاملا برقی هیوندای وارد شد: کونا الکتریک (+عکس)

«کونا الکتریک» در دو مدل مختلف کوتاه‌برد و دوربرد ساخته شده است که مدل اول با شارژ کامل باتری می‌تواند معادل ۳۰۰ کیلومتر و مدل دوم معادل ۴۷۰ کیلومتر حرکت کند.

موبنا – دومین اتومبیل برقی شرکت هیوندای که «کونا الکتریک» نام دارد، هفته آینده برای نخستین بار در نمایشگاه خودروی ژنو در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و با این وجود شرکت خودروسازی کره‌ای امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی همه قابلیت‌ها و امکانات این شاسی بلند متفاوت را معرفی کرده است. هنوز قیمت نهایی این خودرو مشخص نشده است، با این وجود «کونا الکتریک» در دو مدل مختلف کوتاه‌برد و دوربرد ساخته شده است که مدل اول با شارژ کامل باتری می‌تواند معادل ۳۰۰ کیلومتر و مدل دوم معادل ۴۷۰ کیلومتر حرکت کند.

آنچه که کونا را از دیگر خودروهای برقی شاسی بلند موجود در بازار متمایز می‌کند، مجموعه‌ای از استانداردهای به کار رفته در موتور آن است. این محصول در حالی معرفی می‌شود که هیوندای چندی پیش نخستین خودروی کاملا برقی خود را با نام «یونیک» روانه بازار کرد. هر دو مدل در نظر گرفته شده برای «کونا الکتریک» نسبت به «یونیک» قابلیت‌ها و توانایی‌های بیشتری را شامل می‌شوند و این محصول جدید به هیوندای امکان می‌دهد با یکی از بزرگترین رقبای خود به نام «چِوی بولت» وارد رقابت شود.

مدل کوتاه‌بورد «کونا الکتریک» باتری ۳۹.۲ کیلووات ساعت را در خود جا داده است و موتور برقی ۹۹ کیلوواتی آن نیروی لازم را تامین می‌کند. هیوندای توضیح داد این خودرو می‌تواند مسافت صفر تا ۱۰۰ متر را در ۹ ثانیه بپیماید. برای آنکه باتری این خودرو به طور کامل شارژ شود شش ساعت زمان لازم است و در این میان استفاده از سیستم شارژ پرسرعت این امکان را فراهم می‌کند تا صاحب خودرو پس از ۴۵ دقیقه بتواند ۸۰ درصد ظرفیت باتری را شارژ کند.

مدل دوربرد «کونا الکتریک» با باتری ۶۴ کیلووات ساعت مسافت طولانی‌تری را می‌پیماید. این خودرو همچنین موتور قدرتمندتر با توان ۱۵۰ کیلووات را در خود جا داده است و به واسطه آن فاصله صفر تا ۱۰۰ متر را در کمتر از ۷ ثانیه می‌پیماید. البته اینکه باتری خودرو قوی‌تر شده است و موتور آن با توان بیشتر فعالیت می‌کند باعث خواهد شد برای شارژ اتومبیل سه ساعت بیشتر منتظر بمانید.

هر دو مدل یاد شده به سیستم نیمه خودکار رانندگی مجهز شده‌اند و هیوندای انواع قابلیت‌های امنیتی شامل سیستم تطبیق پذیر کروز کنترل، دستیار هوشمند جلوگیری از تصادف، دستیار هوشمند شناسایی خطوط خیابان، سیستم تشخیص نقطه کور و … را در آنها به کار برده است. هر یک از دو مدل «کونا الکتریک» استاندارد «اپل کارپِلی»، «اندروید اوتو»، سیستم شارژ بی‌سیم Qi، نمایشگر پشت صندلی‌ها و نمایشگر مرکزی ۷ اینچی را در خود جا دده‌اند.

بدنه «کونا الکتریک» نسبت به مدل اصلی کونا با موتور بنزین‌سوز طولانی‌تر و مرتفع‌تر ساخته شده است. ارتفاع بدنه این خودرو ۲۰ میلیمتر بیشتر و طول آن ۱۵ میلیمتر بیشتر از مدل اصلی است. بخش سقف و ستوان‌ها از بدنه اصلی مجزا هستند و رنگ متفاوت دارند. بر این اساس راننده می‌تواند خودروی خود را در هفت رنگ متفاوت انتخاب کند.

شرکت هیوندای در نظر دارد اواخر سال جاری میلادی «کونا الکتریک»  را در کره جنوبی و اروپا عرضه کند و در مرحله بعدی این خودرو وارد بازار آمریکا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 17 =

دنبال کنید @ اینستاگرام