امیدی تازه برای درمان ریزش مو! (+عکس)

امروزه افراد بسیار زیادی در سراسر جهان به دنبال راه های مؤثر برای درمان ریزش مو هستند.

موبنا؛ علی مهدوی – تحقیقات دانشمندان دانشگاه ملی یوکوهاما در ژاپن که با تولید و پرورش ۵۰۰۰ ریشه فولیکول مو همراه شده، به این افراد امید تازه ای داده است و این اتفاق در نوع خود بسیار مهم است.
رشد آزمایشگاهی ریشه فولیکول های مو برای افرادی که مبتلا به ریزش مو هستند، نوید بخش روش نوین درمان است.
دانشمندان دانشگاه ملی یوکوهاما توانستند ۵۰۰۰ ریشه فولیکول مو (HFG) را در آزمایشگاه تولید کرده و با اینکار به بیمارانی که از مشکل ریزش مو رنج می برند، امید تازه ای دادند.
این HFG ها منبع تولید دوباره فولیکول مو هستند. فولیکول ها همان اندام های ریزی هستند که مو را رشد می دهند و از آن نگهداری می‌کنند. اما تولید آن‌ها به صورت انبوه در آزمایشگاه تا به امروز برای دانشمندان سخت بوده و تنها می‌توانستند به کمک وسایل آزمایشگاهی هر بار فقط ۵۰ عدد از آن را پرورش دهند.
دانشمندان به کمک این تحقیقات درباره ساقه سلول‌ها توانستند تا ۵۰۰۰ عدد HFG را در هر واحد تولید کنند که با این کار پیشرفتی بزرگ در زمینه درمان و جایگزینی اندام ها انجام داده اند. پروفسور جونجی فوکوندا از دانشگاه ملی یوکوهاما می گوید: کلید اصلی در تولید انبوه HFG این بود که مواد لازم برای محل کشت مو را به آن اضافه کنند که برای این امر از یک سیستم PDMS در زیر سطح محیط کشت استفاده کردند که بسیار مناسب بوده است.
روش PDMS به گونه ای است که اکسیژن را از زیر سطح کشت به ریشه ها می رسانند. دانشمندان در این روش به جای اینکه آزمایش را در محیط مصنوعی انجام دهند، آن را روی بدن موش اعمال کرده و فولیکول های موی سیاه را روی فرق سر و کمر این موش رشد بدهند.

این موهای تولید شده شبیه به موهای موجود روی بدن موش عمل کرده و از همان چرخه طبیعی مو پیروی می‌کنند. پروفسور فوکودا می‌گوید: این روش ساده بسیار قدرتمند و امیدبخش است و می‌توانیم از این تکنیک برای بهبود روش های درمانی کاشت مو استفاده کنیم.
وی در ادامه افزود : با این کار می‌توانیم از بیماری آندروجنیک آلوپسیا جلوگیری کنیم.
آندروجنیک آلوپسیا نوعی بیماری ریزش مو است که هم مردان و هم زنان به آن مبتلا می‌شوند. اما این تکنیک همچنین می‌تواند برای مواردی غیر از این بیماری هم استفاده بشود. بخصوص بیماران سرطانی که در اثر شیمی درمانی موهای خود را از دست داده اند، می‌توانند پس از شیمی درمانی دوباره موهای خود را بدست بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 10 =