«علی‌بابا» با هوش مصنوعی به جنگ ترافیک کوالالامپور می‌رود

شرکت تجارت الکترونیک علی‌بابا در توافقی با مسئولان محلی کوالالامپور(پایتخت مالزی) به دنبال حل معضل ترافیک این شهر با بهره‌گیری از هوش مصنوعی است.

موبنا – علی‌بابا بزرگترین خرده فروش آنلاین در چین، توانایی محاسبه ابری(cloud-computing) خود را برای رفع مشکل ترافیک سنگین در شهرهای آسیایی به کار خواهد گرفت. شرکت زیرمجموعه علی‌بابا موسوم به “AliCloud” اعلام کرد که از هوش مصنوعی برای کمک به کاهش تراکم ترافیک در کوالالامپور مالزی استفاده خواهد کرد.
این شرکت سیستم مدیریت ترافیک خود را به نام “مغز شهر”(City Brain) در هانگژو چین، جایی که مقر علی‌بابا است، در سپتامبر ۲۰۱۶ مستقر کرد. پس از آن، متوسط سرعت ترافیک ۱۵ درصد افزایش یافت و کاهش ۹۲ درصدی گره‌های ترافیکی گزارش شد.
“مغز شهر” پیش‌بینی‌های ترافیکی را محقق می‌کند، جریان ترافیک را بهینه می‌کند و حوادث ترافیکی را با استفاده از داده‌های فیلم‌های ویدئویی، دفاتر ترافیک، سیستم‌های حمل و نقل عمومی و برنامه‌های نقشه‌برداری تشخیص می‌دهد.

این پلتفرم هنگامی که با دیگر سیستم‌های مدیریت شهری ادغام می‌شود، می‌تواند به طور خودکار اورژانس را اعزام کرده و سریع‌ترین مسیر را برای آن پیدا کند.
“مغز شهر” با گذشت زمان همچنین می‌تواند الگوهای ترافیکی را فرابگیرد و توصیه‌های پیچیده و کارآمدتری مانند پیشنهاد بهترین راه‌ها برای توسعه جاده‌ها یا احداث جاده‌های جدید و یا تغییر مسیر اتوبوس‌ها را برای بهبود ترافیک ارائه دهد.
“AliCloud” این پلتفرم را با همکاری شورای شهر و شرکت سرمایه‌گذاری دیجیتال، یک شرکت دولتی توسعه مالزیایی در کوالالامپور نصب خواهد کرد.
این اولین بار است که علی‌بابا “مغز شهر” را خارج از چین نصب می‌کند و روند رو به رشد تاثیر غول‌های فناوری چینی بر مدرن شدن آسیا ادامه دارد.
علی‌بابا همراه با شرکت “تنسنت”(Tencent)، صاحب محبوب‌ترین پیام‌رسان چینی موسوم به “ویچت”، یکی از اصلی‌ترین بازیگران صحنه توسعه آسیای جنوب شرقی هستند.
انتظار می رود فاز اول استقرار “مغز شهر” کوالالامپور تا ماه مه کامل شود و شامل اتصال به ۳۰۰ چراغ راهنمایی و ۵۰۰ دوربین ترافیکی برای نظارت بر منطقه تجاری مرکزی شهر است.
اگر همه چیز خوب پیش رود، کوالالامپور در اواخر امسال قصد دارد این پلت‌فرم را به مترو گسترش دهد.

 منبع: ایسنا 

دنبال کنید @ اینستاگرام