باتری گوشی‌های هوشمند در ۷ سال گذشته چقدر پیشرفت کرده است؟

در سال ۲۰۱۰ میلادی باتری گوشی‌های هوشمند به طور میانگین بین هر دو شارژ ۴۰ ساعت انرژی را در خود نگه می‌داشت و سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شد که به طور میانگین هر گوشی هوشمند می‌تواند تقریبا معادل دو برابر ظرفیت مذکور انرژی را در باتری خود نگه دارد.

موبنا – یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که کاربران جهانی با گوشی‌های هوشمند دارند باتری آنها است و معمولا زمان خرید گوشی جدید، افراد به این بخش از دستگاه توجه  ویژه دارند تا پس از گذشت مدتی از خرید خود پشیمان نشوند. پیش از این بارها در مورد باتری گوشی‌های هوشمند، ظرفیت آنها و کم‌توجهی کمپانی‌های بزرگ برای ارتقا ظرفیت باتری گوشی‌ها اخبار مختلف منتشر شده است و با این وجود باید گفت تاکنون اتفاق قابل ملاحظه‌ای در این زمینه صورت نگرفته است و نسبت به دیگر بخش‌های یک گوشی هوشمند، باتری‌ها معمولا کمترین توجه را از آن خود کرده‌اند.

البته همان طور که می‌دانید عددی که برای ظرفیت باتری در نظر گرفته می‌شود معمولا تنها عاملی نیست که مدت زمان بین هر دو شارژ دستگاه را نشان دهد و عوامل دیگری هم در این زمینه دخیل است. کارشناسان به تازگی با انجام بررسی‌های دقیق و آزمایشگاهی نتایج قابل قبولی را در این زمینه به دست آوردند.

با انجام سال به سال «آزمون استقامت» برای گوشی‌های هوشمند، کارشناسان به تازگی یک گزارش جامع منتشر کردند تا نحوه تغییر ظرفیت و توانایی باتری‌ها در سال‌های اخیر مشخص شود. بر اساس این مطالعه مشخص شد که گوشی‌های هوشمند جدید نسبت به مدل‌های قبلی در آزمون استقامت برمبنای واحد اندازه‌گیری میلی‌آمپر توان بیشتری داشته‌اند.

این نتایج در نمودار زیر مشخص شده است که در آن ظرفیت باتری گوشی‌های هوشمند بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ میلادی را نشان می‌دهد. در این نمودار رنگ آبی نشان داده مقاومت باتری و رنگ قرمز ظرفیت آن برمبنای میلی‌آمپر است.

در سال ۲۰۱۰ میلادی باتری گوشی‌های هوشمند به طور میانگین بین هر دو شارژ ۴۰ ساعت انرژی را در خود نگه می‌داشت و سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شد که به طور میانگین هر گوشی هوشمند می‌تواند تقریبا معادل دو برابر ظرفیت مذکور انرژی را در باتری خود نگه دارد. بر این اساس می‌توان گفت اگر روند یاد شده به همین صورت دنبال شود سال ۲۰۲۴ میلادی باتری‌هایی را در گوشی‌های هوشمند در اختیار خواهیم داشت که بین هر دو شارژ معادل ۱۶۰ ساعت انرژی را در خود نگه می‌دارند.

البته باید توجه داشته باشید که زمان اعلام شده به طور میانگین برای همه گوشی های هوشمند موجود در بازار است. با این وجود در شرایط کنونی برخی گوشی‌ها مانند «لنوو پی۲» هم وجود دارند که بسیار بهتر عمل می‌کنند و بین هر دو شارژ می‌توانند بیشتر از ۱۵۰ ساعت انرژی را در خود نگه دارند. ولی باید گفت تعداد این دستگاه‌ها محدود است و بخش اعظم گوشی‌هایی که امروز در بازار جهانی خریداری می‌کنیم ظرفیت باتری کمتر از ۱۰۰ ساعت دارند.

باید توجه داشت که طی یک دهه گذشته اتفاق چندان قابل ملاحظه‌ای برای باتری گوشی‌های هوشمند صورت نگرفته است و شرکت‌های بزرگ همچنان در تلاشند با انجام سرمایه‌گذاری‌های بیشتر بتوانند باتری‌های پرظرفیت‌تری را در اختیار کاربران بگذارند.

دنبال کنید @ اینستاگرام