در خانه پازل جمجمه دایناسور ۲۰۰ میلیون ساله بسازید (+عکس)

این دایناسور حدود ۲۰۰ میلیون سال قبل روی کره زمین زندگی می‌کرده است و خانم چاپل طراحی و اسکن سه‌بعدی از آن را به صورت عمومی روی اینترنت منتشر کرده است.

موبنا – فسیل‌های دایناسور در قالب پازل‌های بیولوژیکی در اختیار مردم قرار می‌گیرند. ولی محققان با استفاده از فناوری‌های ویژه مانند سی‌تی ‌اسکن و  چاپگرهای سه‌بعدی اقدامات جالب‌تری را در این زمینه انجام داده‌اند.

«کیمبرلی چاپل» دانشجوی دکترا در دانشگاه «ویتواترزرند» در ژوهانسوبرگ آفریقا با استفاده از نمونه ساده و دانشگاهی فناوری عکس‌برداری سی‌تی اسکن موفق شد تمام استخوان‌های جمجمه در یک نمونه دایناسور «ماسوسپوندیلوس» را بسازد و از این طریق بتواند مطالعات دقیق‌تری در اجزای داخلی آن انجام دهد.

نتایج حاصل از بررسی‌های او به کمک دستگاه سی‌تی اسکن که در آخرین شماره از نشریه جهانی PeerJ هم منتشر شده است توصیف دقیق‌تر و کاملتری را از جمجمه این دایناسور نشان داد و او به کمک اسکن‌های رایانه‌ای و سیستم توموگرافی موفق شد تمام کاراکترهای جمجمه دایناسور مذکور را تحلیل کند.

لازم به ذکر است جمجمه دایناسور «ماسوسپوندیلوس» پیش از این هم مورد توجه بسیاری از تحقیقات علمی قرار گرفته بود. ولی این نخستین باری بود که آناتومی داخل آن به کمک سی‌تی اسکن و چاپگر سه‌بعدی تا این اندازه تحلیل شد.

این دایناسور حدود ۲۰۰ میلیون سال قبل روی کره زمین زندگی می‌کرده است و خانم چاپل طراحی و اسکن سه‌بعدی از آن را به صورت عمومی روی اینترنت منتشر کرده است تا هر کاربری که می‌خواهد آن را دانلود کند و از این طریق بتواند به کمک چاپگر سه‌بعدی، جمجمه این دایناسور را مانند یک پازل کاغذی یا پلاستیکی در اختیار داشته باشد.

دکتر چاپل در این خصوص گفت: «با اقدامی که هم اکنون انجام دادیم تمام کاربران جهانی می‌توانند در خانه‌های خود تصویر سه‌بعدی جمجمه این دایناسور ۲۰۰ میلیون ساله را دانلود کنند و سپس به کمک چاپگر سه‌بعدی یک پازل از آن بسازند».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + شانزده =