شرکت TSMC تولیدکننده اختصاصی چیپ A12 اپل خواهد بود

با شکراب شدن رابطه کوالکام و اپل و از سوی دیگر کاهش سهم گوشی‌های آیفون نسبت به سال گذشته با توجه به موفقیت روزافزون سامسونگ، به نظر می‌رسد که تنها شرکت مطرح پیش روی ساکنین کوپرتینو برای تولید تراشه A12، کمپانی نام آشنا و غدر TSMC است.

موبنا – درحالی‌که شرکت اپل وظیفه طراحی و مهندسی تراشه‌های سری A را بر عهده دارد، بااین‌حال تولید تجاری آن‌ها همیشه توسط شرکت دیگری صورت گرفته است. به‌عنوان‌مثال سال گذشته تراشه‌های A11 توسط سامسونگ و TSMC تولید شد، بااین‌حال به نظر می‌رسد که این رویه برای پردازنده A12 تغییر پیدا خواهد کرد و صرفاً توسط کمپانی تایوان تولید خواهد شد.
چیپ A12 قرار است بر اساس فرآیند ۷ نانومتری FinFET به تولید برسد و برنامه‌ریزی شده تا در آیفون یا آیفون‌های ۲۰۱۸ به کار گرفته شود. با توجه به کوچک شدن فرآیند تولید، انتظار می‌رود این چیپ ابعاد کوچک‌تری داشته و درمجموع با عملکرد بالاتر و مصرف انرژی کمتری همراه شود. پردازنده A11 که با فناوری ۱۰ نانومتری توسعه یافت، نسبت به نسل قبلی ۲۵ درصد سریع‌تر کار می‌کند و در بحث مصرف انرژی نیز دست‌کم ۷۰ درصد بهینه‌تر عمل می‌کند.
دلیل اپل برای قطع این همکاری با کره‌ای‌ها، کاهش سهم سامسونگ از بازار است و نسبت دادن آن به موضوع تفاوت در پردازنده تولیدی A11 توسط سامسونگ و TSMC برای آیفون ۸ یک کار غیر منطقی‌ است. البته توجه داشته باشید که TSMC در تولید تجاری پردازنده‌هایی با لیتوگرافی ۷ نانومتری یک قدم پیش‌تر از سامسونگ قرار دارد و همین امر موجب شده که سال آینده دست‌کم ۴۰ شرکت دیگر نیز خواهان پردازنده‌های ۷ نانومتری این شرکت تایوانی شوند.
TSMC چندی پیش اطلاعاتی را درباره فناوری N7 پلاس که با لیتوگرافی اشعه ماورا بنفش شدید قادر است تراشه‌های ۷ نانومتری را بسیار سریع‌تر از فناوری‌های کنونی تولید کند، منتشر کرد و انتظار می‌رود A12 نیز با همین فناوری توسعه یابد. شرکت تایوانی همچنین اعلام کرده که در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ خط تولید تراشه‌های ۵ نانومتری را راه‌اندازی خواهد کرد و در سال ۲۰۲۰ نیز تراشه‌های ۳ نانومتری را به تولید انبوه می‌رساند.

 منبع: فارنت 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 7 =