از بهترین اپ های دایره المعارف برای آیفون و آیپد(+عکس)

تا پیش از فراگیر شدن اینترنت و وب سایت های کاربردی مختلف، دسترسی به دایرهالمعارف ها تنها از طریق کتاب های قطور موجود در کتابخانه ها ممکن بود. از طرفی؛ جستجوی اطلاعات مورد نظر در این دسته کتاب ها، انرژی بسیار زیادی طلب می کرد. همچنین در مقایسه با وضعیت پیشرفته ای که امروزه در اکثر زمینه ها شاهد آن هستیم، امکان به روز رسانی سریع در کتب دایرهالمعارف وجود ندارد و اطلاعاتی که به صورت آنلاین می یابید بسیار جدید تر هستند. علاوه بر موارد فوق، برنامه های موبایلی مختلفی در این خصوص معرفی شده اند و تنها با لمس صفحه نمایش تلفن همراه می توان به دریایی از اطلاعات دسترسی یافت.

موبنا؛ رکسانا دانیالی – از این رو برای تمام کسانی که دایرهالمعارف های موبایلی را ترجیح می دهند، اپ های مناسبی طراحی و تولید شده است که در ادامه به معرفی چند مورد از مفید ترین این برنامه ها برای سیستم عامل آی او اس (آیفون و آیپد) خواهیم پرداخت.


Wikipedia

نخستین برنامه که کمتر کسی از آن بی اطلاع است، ویکی پدیا نام دارد. در این اپ می توانید به بیش از ۳۹ میلیون مقاله به ۳۰۰ زبان مختلف دسترسی داشته باشید. بدین ترتیب ویکی پدیا در شمار یکی از مهم ترین دایرهالمعارف های موجود طبقه بندی می شود که در قالب اپلیکیشن موبایلی نیز طراحی شده است. موتور جست و جوی ویکی پدیا به شما امکان یافتن مطالب مختلف و همچنین عکس های اصلی از داده مورد نظر را می دهد. از طرفی برنامه دائما به روز رسانی می شود و همواره مطلبی جدید برای خواندن وجود خواهد داشت. مزیت دیگر این اپ، پیشنهاد مقاله های متفاوت بر اساس علاقه شخصی کاربر است.

می توانید این اپ را به صورت رایگان برای آیفون و یا آیپد خود دانلود کنید.

 


PCMag.com

مورد بعدی یک دایرهالمعارف کامل و کاربردی برای متخصصین حوزه IT است. در واقع هر نوع اطلاعاتی که این افراد نیاز داشته باشند، در برنامه نام برده خواهند یافت. البته لازم به ذکر است که امکان دسترسی آفلاین به اطلاعات مورد نظر نیز وجود خواهد داشت. داده های متنوعی پیرامون انواع محصولات، ابزار ها و سیستم های کامپیوتری در این اپ گردآوری شده است.

PCMag.com به صورت رایگان قابل دانلود است.

 


Wikipanion

این برنامه طراحی شده است تا با راحتی بیشتری بتوانید از اپ ویکی پدیا استفاده کنید. Wikipanion خود شامل موتور های جست و جوی مختلفی همچون گوگل بوده و تجربه سریع تری از دسترسی به یک مطلب خاص را در ذهن کاربران جای می دهد. علاوه بر نشانه گذاری و ذخیره مقاله های مورد نظر، امکان نشانه گذاری یک بخش با یک عنوان خاص نیز وجود دارد که کار جست و جو را بسیار ساده تر از گذشته می کند. همچنین مطالب بر اساس تاریخ آخرین بازدید هم دسته بندی می شوند و شما را قادر می سازند تا فورا به متون قبلی دسترسی یابید. در مجموع اگر برنامه ویکی پدیا را نصب کرده اید، از این اپ مفید نیز غافل نشوید.

می توانید این برنامه را برای دستگاه های آی او اس خود دانلود کنید.

 


Animals Encyclopedia SMART Guide

اگر به دنبال دایرهالمعارفی هستید که اطلاعاتی کامل در مورد حیوانات مختلف را در اختیارتان قرار دهد، این اپ انتخاب مناسبی به شمار می رود. داده های مهمی از جمله وزن، خانواده، نوع رفتار و عادت های معمول نمایش داده می شود. بیش از ۲۰۰۰ داده در ۱۸ گروه مختلف شامل پرندگان، پستانداران، آبزیان و حشرات در این اپ جای داده شده است. علاوه بر این ها چندین پازل و امتحان کوتاه نیز در نظر گرفته شده که به منظور افزایش جذابیت برنامه خواهد بود. اگر اشتباهی در اطلاعات اپ مشاهده کنید، قادر به اصلاح آن هستید و این یکی از بزرگ ترین مزیت های این دایرهالمعارف است.

Animals Encyclopedia SMART Guide به صورت رایگان در دسترس خواهد بود.

 


Encyclopaedia Britannica

اکنون به سراغ کاربرانی خواهیم رفت که هدف اصلی آن ها یادگیری است. این اپ با بیش از ۸۰،۰۰۰ مقاله متعلق به نویسندگان مشهور، اطلاعات بی نظیری را در اختیار کاربران قرار می دهد. علاوه بر این نمودار های مختلفی نیز وجود دارند که اطلاعات دقیقی را در مورد هر موضوعی که بخواهید، به شما انتقال می دهند. البته درک این نمودار ها کار دشواری نیست و به خوبی از پس آن بر می آیید.

برنامه Encyclopaedia Britannica را می توانید برای دستگاه های آی او اس، رایگان دانلود کنید.

 


Wikiwand

این اپ نیز یکی دیگر از برنامه هایی است که تجربه راحت تری را از کار با برنامه ویکی پدیا در اختیار کاربران قرار می دهد. امکان تغییر راحت زبان متون و جست و جو برای نقشه های اماکن مختلف وجود خواهد داشت.

این اپ به صورت رایگان قابل دانلود است.

 


Minipedia

اگر به دنبال برنامه ای آفلاین هستید، مینی پدیا یک ویکی پدیای کامل و در عین حال بدون نیاز به اینترنت خواهد بود. به کمک این برنامه می توانید به بیش از ۱۰،۰۰۰ مقاله به صورت آفلاین و کاملا رایگان دسترسی یابید. از جمله مهم ترین قابلیت های این اپ می توان به جست و جوی آسان و انتخاب زبان های مختلف اشاره کرد.

مینی پدیا برای سیستم آی او اس به طور رایگان قابل دانلود خواهد بود.

 


WikiArt

هنرمندان و افراد هنردوست قطعا نیاز به یک نسخه از این برنامه را خواهند داشت. می توانید به صورت آنلاین به بیش از ۱۱۰،۰۰۰ اثر هنری از ۷۳ کشور مختلف دسترسی داشته باشید. در این اپ هم اثر های هنری اصل گردآوری شده است و هم آن هایی که کپی مجاز هستند.

WikiArt برنامه ای رایگان برای آیفون و آیپد است.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + بیست =