پسربچه ۱۰ ساله حسگر تشخیص چهره در «آیفون ایکس» را فریب داد (+عکس و فیلم)

اپل قبلا گفته بود از هر یک میلیون کاربر یک نفر با این مشکل مواجه می‌شود و هم اکنون به احتمال قوی این پسر بچه همان یک نفر در یک میلیون کاربر بوده است.

موبنا – در آخرین نظرسنجی آنلاین جهانی بخش اعظم کاربران اعلام کردند که به فناوری Face ID اپل برای باز کردن قفل گوشی هوشمند آیفون از طریق تشخیص چهره اعتماد ندارند و در این میان امروز یک تصویر ویدیویی روی اینترنت به اشتراک گذاشته شده است که نشان می‌دهد یک کودک ۱۰ ساله با قرار دادن گوشی مادر خود در مقابل صورت، قفل دستگاه را باز می‌کند.

این ویدیو توسط یکی از صاحبان گوشی هوشمند «آیفون ایکس» ساخته شده است که در ابتدا نشان داده می‌شود قفل دستگاه با تشخیص صورت مادر باز می‌شود و سپس پسربچه ۱۰ ساله آن را در مقابل صورت خود قرار می‌دهد و پس از باز شدن قفل به راحتی وارد دستگاه می‌شود.

شرکت اپل زمانی که این فناوری را برای نخستین بار معرفی کرد توضیح داد که از هر یک میلیون کاربر یک نفر با این مشکل مواجه می‌شود و هم اکنون به احتمال قوی این پسر بچه همان یک نفر در یک میلیون کاربر بوده است. با همه این توضیحات باید گفت که شرکت اپل نتوانسته است امنیت این فناوری را در سطح قابل قبولی بالا ببرد.

شرکت اپل توضیح داد کودکان زیر ۱۳ سال شانس بیشتری دارند تا بتوان از طریق آنها حسگر Face ID را فریب داد. زیرا بخش‌های قابل تشخیص در صورت آنها هنوز به اندازه کافی رشد نکرده است و فناوری نمی‌تواند به درستی آنها را تشخیص دهد.

لازم به ذکر است چند روز قبل در خبرها گفته شد یک شرکت امنیتی ویتنامی به نام Bkav از یک ماسک استفاده کرد تا بتواند حسگر Face ID در گوشی هوشمند «آیفون ایکس» را فریب دهد. این ماسک به قیمت ۱۵۰ دلار خریدای شد و از طریق چاپگر سه‌بعدی ساخته شده بود که در اصل یک تصویر دوبعدی به دستگاه داده شده بود تا با انجام پردازش‌های لازم آن را تهیه کند. شرکت امنیتی توضیح داد از این طریق موفق شد قفل «آیفون ایکس» را باز کند.

لازم به ذکر است هر سه مدل گوشی هوشمندی آیفون که سال ۲۰۱۸ میلادی وارد بازار می‌شوند در دوربین سلفی خود حسگر Face ID را برای تشخیص چهره کاربر شامل خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دنبال کنید @ اینستاگرام