با اختلال بلوتوث ۱۰ ثانیه‌ای هک می‌شوید

آسیب پذیری بسیار جدی که در این زمینه شناسایی شده است «بلو-بورن» نام دارد و شرکت امنیتی «آرمیس» به تازگی آن را شناسایی کرده است.

موبنا – اگر قرار باشد یک عامل اصلی شما را نگران کند و احتمال بروز حملات سایبری را برای شما افزایش دهد، فناوری ارتباطی بلوتوث در گوشی‌های هوشمند است. تلفن همراه، رایانه شخصی، ساعت مچی هوشمند و انواع مختلف دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند که در خانه از آنها استفاده می‌کند از طریق فناوری ارتباطی بلوتوث خطر هک شدن شما را به سرعت افزایش می‌دهند.

آسیب پذیری بسیار جدی که در این زمینه شناسایی شده است «بلو-بورن» نام دارد و شرکت امنیتی «آرمیس» به تازگی آن را شناسایی کرده است. محققان این مرکز موفق شدند در گوشی هوشمند «پیکسل» گوگل، چند مدل از سری گوشی‌های «گلکسی» سامسونگ، ساعت هوشمند «ال‌جی اسپورتس واچ» و یک سیستم صوتی مخصوص خودرو با آسیب‌پذیری مذکور از طریق فناوری ارتباطی بلوتوث به دستگاه حمله کنند. این محققان توانستند با این اتفاق از راه دور کنترل کامل دستگاه را در دست بگیرند و دوربین آن را فعال کنند.

محققان همچنین اعلام کردند که دیگر دستگاه‌های الکترونیکی هم در خطر هستند که از جمله آنها می‌توان به تمام دستگاه‌های اندرویدی، سیستم‌های مبتنی بر محصولات مایکروسافت، دستگاه‌های الکترونیکی سامسونگ و محصولات مبتنی بر لینوکس اشاره کرد. گوشی هوشمند آیفون و رایانه لوحی آیپد که سیستم عامل iOS 10 را در اختیار دارند از این مشکل مبرا خواهند بود.

حمله «بلو-بورن» تنها در کمتر از ۱۰ ثانیه صورت می‌گیرد و به عبارت دیگر این اختلال به هکرها امکان می‌دهد ۱۰ ثانیه‌ای کنترل کامل دستگاه را در دست بگیرند. این حمله از طریق تمام دستگاه‌هایی انجام می‌شود که فناوری ارتباطی بلوتوث دارند.

شرکت «آرمیس» توضیح داد مایکروسافت، گوگل و لینوکس در آخرین وصله‌های امنیتی خود این اختلال را برطرف کرده اند و کاربران به‌روز شده نگران نباشند. با این وجود بررسی‌های بیشتر در حال انجام است تا مشخص شود دستگاه‌های دیگری که به شبکه‌های بی‌سیم متصل می‌شوند تا چه اندازه می‌توانند در معرض خطر قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =

دنبال کنید @ اینستاگرام