برتری همراه اول در پوشش و سهم بازار ۳G و ۴G

بر اساس اطلاعات منتشر شده از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان خرداد ماه ۹۶، اپراتور همراه اول در میزان مناطق تحت پوشش و سهم بازار مشترکان باند پهن سیار ۳G و ۴G برتری داشته است.

موبنا – یکی از گام‌های بزرگ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم، بهبود وضعیت پوشش باند پهن سیار و ارتقا باند پهن سیار به تکنولوژی‌های به روز و حمایت از اپراتورهای تلفن همراه با برداشتن انحصار در بخش دسترسی نسل سوم و چهارم سیار بود که باعث شد تا نسل سوم در ایران به صورت گسترده پیاده سازی و در اختیار مشترکان قرار گیرد. همچنین شبکه ۴G سیار از سال ۱۳۹۳ به بهره برداری رسید که باعث شد تا تغییر بسیار بزرگی در شبکه و سرعت اتصال برای کاربران ایجاد شود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ابتدای دولت یازدهم تنها ۹۴۳  سایت نسل سوم و چهارم تلفن همراه وجود داشت که تا پایان خرداد ماه ۹۶ این میزان به بیش از ۴۳ هزار و ۵۰۰ سایت نسل ۳ و ۴ تلفن همراه افزایش پیدا کرده است. این اطلاعات بیان می‌کند که شبکه ۳G در ابتدای دولت یازدهم با پوشش جمعیتی %۴۲ دارای ضریب نفوذ ۰/۸% بوده است اما تا پایان خرداد ۹۶ این میزان به پوشش جمعیتی ۶۳.۳% و ضریب نفوذ ۴۳/۲% ارتقا یافته است. همچنین شبکه ۴G نیز که در ابتدای دولت یازدهم وجود نداشت، با همت و تلاش اپراتورهای اول و دوم تلفن همراه تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۶  در ۶۹۳ شهر پیاده سازی شد و به پوشش جمعیتی ۳۴.۴% با ۶.۴ میلیون مشترک یعنی ضریب نفوذ ۸% رسیده است.

 تعداد شهرهای تحت پوشش نسل سوم تلفن همراه (۳G) به تفیک اپراتورهای تلفن همراه تا پایان خرداد ماه ۹۶:

همراه اول: پوشش ۱۰۵۷ شهر (۹۴ درصد از مناطق تحت پوشش اینترنت نسل سوم)

ایرانسل: پوشش ۸۹۴ شهر

رایتل: پوشش ۴۹۱ شهر

تعداد شهرهای تحت پوشش نسل چهارم تلفن همراه (۴G) به تفیک اپراتورهای تلفن همراه تا پایان خرداد ماه ۹۶:

همراه اول: پوشش ۶۹۳ شهر

ایرانسل: پوشش ۵۹۸ شهر

رایتل: پوشش ندارد

تعداد مشترکان باند پهن سیار به تفکیک اپراتورهای تلفن همراه تا پایان خرداد ماه ۹۶:

همراه اول: ۲۳.۶ میلیون مشترک باند پهن سیار ۳G و ۴G (برتری میزان مشترک نسل سوم و نسل چهارم)

ایرانسل: ۱۵.۸ میلیون مشترک باند پهن سیار ۳G و ۴G

رایتل: ۱.۷ میلیون مشترک باند پهن سیار ۳G و ۴G

سهم بازار مشترکان باند پهن سیار تا پایان خرداد ماه ۹۶ به شرح زیر است:

همراه اول: ۵۷.۴%

ایرانسل: ۳۸.۶%

رایتل: ۴%

در نهایت با توجه به آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۶، باید گفت که همراه اول، اپراتور اول ایران دارای بیشترین میزان مشترک اینترنت باند پهن سیار ( اینترنت تلفن همراه) و بیشترین میزان پوشش اینترنت نسل سوم و نسل چهارم به ترتیب با ۱۰۵۷ و ۶۹۳ شهر تحت پوشش است.

 منبع: ایلنا | نویسنده: مهدی فوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =

دنبال کنید @ اینستاگرام