آپارتمان مدرن که در وسط آن درخت کاشته شده است (+عکس)

اگرچه نام این مکان «غار» گذاشته شده است، ولی فضای داخلی آن بسیار نورانی است و توجه ویژه به سیستم نورپردازی آن شده است.

موبنا, رضا خواجه وند – مکعب سفید و زیبایی که روی پایه سنگی مستقر شده است ظاهر جالبی دارد که توجه همگان را به خود جلب می‌کند و آنها را ترغیب می‌کند تا ببینند داخل این مکان چه می‌گذرد. این مکعب سفیدرنگ که «غار» نامیده شده است در شهر گوادالاجارا در کشور مکزیک قرار دارد و به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند فضای لازم برای زندگی یک خانواده را فراهم کند.

«آبراهام کوتا» از مشهورترین معماران جهانی در عرصه بناهای مسکونی وظیفه ساخت این مکعب سفید را برعهده داشت. اگرچه نام این مکان «غار» گذاشته شده است، ولی فضای داخلی آن بسیار نورانی است و توجه ویژه به سیستم نورپردازی آن شده است. فضای داخلی تمیز، خلوت و کاربردی این مکعب مسکونی با الهام از طبیعت طراحی شده است و ساکنان می‌توانند از این مکان در دو طبقه مجزا استفاده کنند. هر دو طبقه مبله شده است و در مرکز آن یک درخت کاشته شده است تا به جز بهبود سیستم گردش هوا، زیبایی این محل زندگی بیشتر شود.

در طبقه نخست این مکعب مسکونی سفید یک درخت نسبتا بزرگ کاشته شده که ارتفاع آن تا سقف طبقه دوم است. شاخه‌ها به سمت فضای اطراف امتداد یافته‌اند و همین مسئله زیبای محیط داخلی را بیشتر کرده است. این شاخه‌ها در اصل به عنوان جدا کننده دو طبقه هم عمل می‌کنند و باعث شده‌اند طبقه بالا از طبقه پایین مجزا شود. در کنار درختی که توجه همگان را به خود جلب می‌کند، یک پنجره بزرگ در قسمت جنوب ساختمان کار گذاشته شده است که باعث می‌شود فضای مرکزی همواره نور طبیعی را دریافت کند و از قسمت پشت خانه همواره نور بتابد.

«آبراهام کوتا» در مورد این بنا توضیح داد: «زمانی که وارد این خانه می‌شوید، چه در قسمت حیاط باشید یا وارد ساختمان اصلی شوید این درخت بزرگ به شما خوشامد می‌گوید و مانند یک میزبان خونگرم که شاخه‌های خود را باز کرده، شما را در آغوش می‌گیرد».

هر چهار طرف مشاهده می‌شود که به محیط پیرامون اشراف دارد. بین دو طبقه یک راه‌پله سفید با محافظ‌های زیبا قرار گرفته‌اند که طراحی آنها منحصر به‌فرد است و در هر گوشه از آن یک زیبایی به خصوص را مشاهده می‌کنید. درهای ورودی، پله‌ها، پاگردها و … بر اساس مفاهیم زیبایی شناسی طراحی شده‌اند و در هر گوشه از این بنا یک مجسمه با مفهوم خاص قرار گرفته است. تمامی بخش‌های این خانه از مواد طبیعی ساخته شده‌اند و به گفته آبراهام، همه بخش‌های خانه می‌توانند به طور کامل بازیافت شوند.

«غار» که یکی از زیباترین و مجهزترین خانه‌های مسکونی محسوب می‌شود در شهر بزرگ گوادالاجارا در مکزیک واقع شده است.

 

در مرکز این بنا یک درخت بزرگ کاشته شده است که از هر گوشه خانه می‌توان آن را مشاهده کرد.

 

اتاق کودکان در طبقه بالا قرار دارد و تمام پیش‌بینی‌های لازم برای حضور کودکان در آن صورت گرفته است.

 

نورپردازی در این خانه با اصول مدرن انجام شده است و طراح روی این مسئله تاکید ویژه داشته است. سیستم نورپردازی خانه بسیار کم‌مصرف و زیبا است.

 

طراحی این خانه به گونه‌ای است که فضای داخلی و بیرونی آن توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند و طراح آن با موفقتی که هم‌اکنون به دست آورده است قصد دارد این «غار» را به صورت انبوه در سراسر جهان بسازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + هجده =